Свържи се с нас

Култура

Национален център „Музейно училище“ привлече над 90 участници

Published

on

Национален център „Музейно училище“ – партньорска инициатива на Национален музей на образованието и Регионално управление на образованието – Габрово, стартира изпълнението на дейностите по Националната програма на МОН „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, модул „Културните институции като образователна среда“ с два обучителни семинара.

Форумът бе открит на 11 ноември от директора на НМО Любка Тинчева, Георги Маринов – началник на Регионално управление на образованието – Габрово, и Катюша Станчева – началник отдел „ОМДК“ в РУО – Габрово.

Преподаватели и студенти от Технически университет – Габрово и учители по физика от цялата страна (Пловдив, Благоевград, Велико Търново, Горна Оряховица, Бяла Слатина, с. Стара река, Сливен, Нова Загора, Червен бряг, Кричим, Стамболийски, с. Чавдар, с. Челопеч, Плачковци, Севлиево и Габрово) участваха в обучение на тема „Провеждане на наблюдения, експерименти и изследвания в часовете по физика и астрономия. Принципи на приложения в електротехниката“. Лектор на обучението бе „златният“ учител на България Теодосий Теодосиев – Тео, от когото присъстващите получиха ценни уроци.  

В продължение на часове преподавателите и студентите наблюдаваха демонстрации на физични експерименти с използвани в ежедневието лазерни показалки (за обяснения не само на физични явления, но и на вредните въздействия на лъчението върху човека); дозиметър; радиометър на Крубс (в термодинамиката); глим лампа и доказателството, че човешкото тяло е проводник; прахосмукачка и топчета (при механиката на флуидите); кристални топки и телескоп (направата на телескоп); пирамиди и оптични влакна (в оптиката); метални сфери и вана с вода (механика на течностите) и на много други интересни опити. Чрез физичните демонстрации и решаването на експериментални задачи, придружени с мъдри разкази и библейски притчи, участниците разбраха къде е ключът за успеха: „Всеки сам трябва да отдели поне 20 хиляди (и повече) часа за нещото, с което иска да успее!“. „Чудеса не стават. Иска се извънредно много труд, усилия и повторения на опитите!“.

При изпълнението на всички демонстрации, учителите получаваха насоки как да поставят допълнителни задачи/въпроси, които учениците да изпълняват и в определен срок да връщат решенията им; да не губят кураж и да продължават да стимулират учениците да трупат знания и да се научат да мислят като използват своята „ментална енергия“ (тоест  мозъка си).

Изключително емоционален, семинарът приключи с едно от посланията на Тео: „Доброто образование е онова, което остава след училище!“.

В обучение, водено от доц. Д-р Мариета Савчева – ръководител катедра „Хуманитарно образование“ в Департамент за информация и усъвършенстване на учители към СУ „Св. Климент Охридски“ и Бистра Георгиева /Чиприянова/ – педагог-иноватор, се включиха 25 педагози от предучилищния и начален етап на образование от Разград, Сливен, с. Чинтулово (общ. Сливен), с. Драговищица (общ. Костинброд), Казанлък, Севлиево и Габрово. Участниците в него придобиха знания и практически умения по следните теми: „Нестандартни художествени техники по изобразително изкуство в Детската градина и Началното училище“ и „Частно-дидактическа технология за овладяване на графични умения и подобряване на фината моторика на ръката чрез техника щудиране“.

Доц. Савчева запозна присъстващите с възникването, развитието и промените на нестандартните художествени техники, с традиционни и нетрадиционни материали и прилагането им. Обучението бе съпроводено от демонстрации и практически занятия.

Бистра Георгиева акцентира върху изобразителната техника „щудиране“, която е достъпна и полезна за развитието на фината моторика на ръката, активизира изобразителната дейност на децата, повишава нивото на усвоени графични умения и качеството на подготовка за писане.

Щудирането е техника, при която се полагат относително къси щрихи, по-гъсти или по-редки, с различна плътност и честота, с помощта на които се получава желания тон. Тази техника в изобразителната дейност е много рядко прилагана. Тя създава възможности за трениране на ръката в издържливост, подобрява точността на работа с графичен материал, формира търпение при решаване на графична задача. Усвояването й от децата допринася за подобряване нивото на усвоени графични умения. Щудирането успешно може да се използва и при работа с деца със спецални образователни потребности /СОП/ или при деца с дефицити в поведението. Чрез щудирането децата развиват декоративен усет, постигат композиционно и цветово равновесие на рисунката, развиват изобразителните си способности.

На 12 ноември Национален център „Музейно училище“ към НМО продължи изпълнението на дейностите по Националната програма на МОН с обучителен семинар в два модула: „Музейни образователни програми и ресурси за провеждане на съвместни уроци по природни науки“ и „Представяне на добри музейно педагогически практики“.

Във форума участваха над 30 музейни специалисти и педагози от Национален земеделски музей – София, Природонаучен музей – с. Черни Осъм, Национален музей „Земята и хората“, Национален музей на образованието, „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово, Регионален етнографски музей на открито „Етър“, Регионален исторически музей – Габрово, Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, Професионална гимназия по селско стопанство “Никола Пушкаров“ – Попово, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Смядово, ОУ „Васил Левски“ – Разград.

Голям интерес сред аудиторията предизвикаха разработките на учителите, получили наградата на МОН за „Най-добър урок в музей“.

Таня Христова от ПГСС „Никола Пушкаров“ – Попово представи иновативна педагогическа практика по български език и литература от три урока на тема „Възрожденски тур под крилото на Балкана – Калофер, Сопот, Копривщица“, която получи първо място в Националния конкурс.

Класираните на второ място уроци бяха презентирани от Дарина Димитрова от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Смядово, и Гергана Цонева от ПГСС „Никола Пушкаров“ – Попово.

Елка Иванова и Добромир Стрезов от ОУ „Васил Левски“ – Разград, чиито урок печели трето място, заедно с четвъртокласничката Божидара изненадаха участниците в семинара със специални подаръци, изработени от децата.

Модератор на събитието бе Тодор Петев – преподавател в Нов български университет, създател на фондация „Моят музей“, изследовател и обучител на музейни специалисти и педагози за ефективна комуникация в представянето на културното ни наследство.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица