Новини
Областният управител честити Деня на народните будителите
Уважаеми културни и просветни деятели,
скъпи съвременни будители,
Отправям своите най – сърдечни поздрави по повод 1 ноември – Деня на народните будители. Светъл празник, възникнал в тежко и трудно време – празник – спасение, какъвто са го мислили радетелите на неговото честване.
Точно преди 100 години Денят на народните будители влиза в празничния ни календар, за да ни напомня за хората на духа, на перото, на книгата, за просветителите и борци за национално освобождение.
Днес отново е време за събуждане, за възраждане, за дух, за каузи, за въжделения. Време е да се осъзнаем и потърсим всичко това в погледите, в душите, в мислите и постъпките на хората около нас – съвременните будители! Този празник ни спомня, че всичко, на което днес стъпваме, дължим на едни пробудени българи. Че сегашните ни успехи почиват на едни отдадени и решителни хора, поставили началото на образователно и културно възраждане, на свободна България. Време е да разберем, че всичко, което ще предадем на поколенията след нас, е в нашите ръце, сърца и умове. Затова нека се стараем да вдъхваме любов на деца ни към историята, отечеството, езика и културата ни, нека разгръщайки нови хоризонти пред тях, им даваме добрите примери от нашето паметно минало.
Уважаеми просветители,
Привилегия е да можем да преоткриваме будителите във всеки един от вас – учители, читалищни деятели, творци, самодейци! Уверена съм, че всеки един от Вас продължава святото им дело – опазване на вечния български дух и стремеж към овладяване на знанието.
Пожелавам на всички здраве, светлина в сърцата и вяра! Пазете заветите, оставени ни от народните будители! Нека всеки един от нас се стреми да бъде будител на нoвото време!
Честит празник!
КРИСТИНА СИДОРОВА,
Областен управител на област Габрово
Крими
Дрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията

Истински екшън, завършил с белезници за 20-годишен младеж и за щастие разминал се без жертви, се разигра в малките часове на 15 декември.
Всичко започнало през нощта в понеделник, когато автопатрулни екипи на Областната дирекция на МВР–Габрово подали светлинни и звукови сигнали за спиране на лек автомобил „Рено Меган“.
Водачът му вместо да отбие, не се подчинил и ускорявайки продължил движението си, като впоследствие предизвикал пътнотранспортно произшествие в района на село Горна Росица.
При инцидента за щастие нямало пострадали лица.
При извършената проверка от органите на реда било установено, че водачът – 20-годишен, криминално проявен и осъждан, бил неправоспособен и управлявал колата в едногодишния срок от наложеното му по административен ред наказание за същото нарушение.
На място бил тестван и за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Издаден му бил талон за медицинско изследване, като дрогираният 20-годишен младеж отказал да даде кръвна проба за химически анализ.
При последващите действия у водача била намерена и суха зелена листна маса, с тегло около 5 грама, която при полеви наркотест е реагирала на марихуана.
По случая е образувано бързо производство за престъпления по чл. 343, ал. 3, чл. 354а, ал. 3, т. 1, чл. 343в, ал. 2 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Крими
34-годишен пострада при падане от близо шест метра

34-годишен пострада при трудов инцидент в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Злополуката е станала в събота, 13 декември, около 12.30 часа. Инцидентът е възникнал по време на ремонтни дейности на сграда.
34-годишният мъж е паднал от височина около 5,50 метра. Пострадалият е бил транспортиран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с множество фрактури.
На местопроизшествието е извършен оглед. По случая е образувано досъдебно производство.

Новини
Таня Христова оттегля предложението си за увеличение на ТБО

Оттеглям предложението за промяна на таксата за битови отпадъци в община Габрово. Това написа на профила си в социалната мрежа фейсбук кметът на Габрово Таня Христова.
Таксата за битови отпадъци засяга пряко всяко домакинство и затова всяка промяна в нейния размер следва да се прави в условия на предвидимост и стабилност. Липсата на приет държавен бюджет за 2026 г., както и нестабилната вътрешнополитическа среда, създават висока степен на несигурност, се посочва още в кметската публикация.
Поради това Община Габрово се отказва от предложеното увеличение на таксата за битови отпадъци.
Това решение не е отказ от реформа. Общината ще продължи последователната работа по въвеждане на по-честен и точен модел за определяне на такса „битови отпадъци“, основан на реални данни, в съответствие със законодателството и в защита на обществения интерес, заявява още Христова.


-
Кримипреди 5 дниКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Любопитнопреди 4 дниАрена Механо ще бъде официално открита
-
Кримипреди един ден34-годишен пострада при падане от близо шест метра
-
Любопитнопреди 6 дниСевлиево посреща Коледния камион на Кока-Кола
-
Културапреди 6 дниНовата стихосбирка на Венелин Бараков с премиера в Габрово
-
Новинипреди 5 дниЗдравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати
-
Новинипреди 5 дниГаброво излезе на втори протест
-
Културапреди 4 дниКоледни и новогодишни картички в Държавен архив – Габрово






