

Новини
Пуснаха поръчка за основен ремонт на над 87 км пътища в област Габрово

Областно пътно управление – Габрово стартира обществена поръчка за изработване на технически проекти за основен ремонт на над 87 км републикански пътища в областта, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Сред тях са: проходът „Шипка“ и първокласният път Дебелец – Дряново. Прогнозната стойност на поръчката е 1 745 880 лв. без ДДС. Срокът за подаване на офертите е до 31 октомври т.г.
Обществената поръчка е в 5 обособени позиции. Първата обособена позиция е за проектиране на ремонта на близо 11 км от пътя Велико Търново – Габрово, в участъка Дебелец – Дряново.
С ремонта на участъка ще се подобри връзката между областите Велико Търново и Габрово. Прогнозната стойност е 219 400 лв. без ДДС. Срокът за изпълнение на проектантските работи е 60 календарни дни, който започва от датата на сключване на договора и включва само времето за проектиране. Изпълнението ще се извърши в три междинни етапа.
Втората позиция е за изработване на технически проект за основен ремонт на 14,8 км от пътя Габрово – Казанлък през прохода „Шипка“. С обновяването на трасето ще се повиши комфортът на пътуващите между Северна и Южна България по направлението Русе – Свиленград.
Индикативната стойност на поръчката е 296 100 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение на проектантските работи е 60 календарни дни, разделен в три междинни етапа.

Третата обособена позиция е за проектиране на ремонта на 31,6 км от пътя Севлиево – Дряново, а прогнозната стойност е 632 620 лв. без ДДС. Третокласното трасе свързва общините Севлиево, Габрово и Дряново и е пряка връзка между първокласните пътища Севлиево – Велико Търново и Велико Търново – Габрово. Срокът за изпълнение на проектантските работи е 90 календарни дни, разделен в три междинни етапа.
Четвъртата обособена позиция е за изработване на технически проект за ремонт на 8 км от пътя Кметовци – Черневци – Боженци. Трасето е единствената пътна връзка до населените места Боженци, Трапесковци, Черневци, Вълков дол, Редешковци и Кметовци в община Габрово. Индикативната стойност е 161 200 лв. без ДДС, а срокът за проектантските работи е 60 календарни дни, разделен в три междинни етапа.
Петата позиция е за проектиране при ремонта на 21,8 км от пътя Кръвеник – Стоките – Батошево. Прогнозната стойност на позицията е 436 560 лв. без ДДС. Третокласният път свързва населените места в общините Севлиево и Априлци, както и областите Габрово и Ловеч, и води към Батошевския манастир. Срокът за изпълнение на проектантските работи е 60 календарни дни, разделен в три междинни етапа.
Изработването на техническия проект е първата и задължителна стъпка преди предприемането на качествени строителни работи. Въз основа на готовия проект след това ще се определят конкретните строително-монтажни работи, стойността и срокът им за изпълнение.
Целта на обществените поръчки е да се осигури проектна готовност за цялостна рехабилитация на пътните участъци и реконструкция на пътното платно. Предвидени са локални ремонти, подмяна на асфалтова настилка, подобряване на отводняването на пътното платно чрез възстановяване на банкетите, канавките и водостоците.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката