Свържи се с нас

Новини

Възможност за консултации със специалист в МБАЛ „Св.Иван Рилски“

Published

on

През следващата седмица в МБАЛ „Свети Иван Рилски” – възможност за консултация със специалист УНГ, ревматолог и хематолог

Д-р Владимир Лазаровспециалист УНГ, ще преглежда пациенти на 23 септември (петък) 2022 г. Д-р Лазаров извършва консултативно-диагностични прегледи и лечение на заболявания в ушите, носа и  гърлото при деца и възрастни, като затруднено носно дишане, синузит, гласови разстройства, хъркане, възпаления на външното и средното ухо, фарингит, аденоидни вегетации при малки деца, слухопротезиране с дигитални слухови апарати, както и изследвания като аудиометрия и тимпанометрия. Работи и със заболявания с онкологична насоченост – тумори на глава и шия, с опит в основните УНГ-операции и манипулации.

Д-р Дамянка Йорданова – ревматолог, ще приема пациенти на 24 и 25 септември (събота и неделя). Д-р Йорданова е специалист в диагностиката и съвременното лечение на дегенеративни заболявания, възпалителни ставни заболявания, системни заболявания на съединителната тъкан, опорно-двигателния апарат, костите, ставите и мускулите.

На 24 и 25 септември пациенти ще приема и д-р Мария Георгиева – хематолог от УМБАЛ „Света Ана”. Час за консултация с д-р Георгиева могат да си запишат всички пациенти, които са: с нисък или висок хемоглобин, ниски или високи левкоцити, ниски или високи тромбоцити, които опипват необясними формации по тялото си или имат известна кръвна болест и се нуждаят от проследяване и активно наблюдение, или са насочени за консултация от личния лекар.

Консултациите с външни специалисти са срещу заплащане и се осъществяват след предварително записване на тел. 066/99 00 90. Подробна информация за дейностите, услугите и условията, които предлага МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово”,  може да намерите на адрес: www.mbal-ivanrilski.com.

Култура

Кукленият театър получи отличие от Китай

Published

on

Държавен куклен театър – Габрово взе участие за първи път в 4-та Международна седмица на кукленото изкуство в Нанчонг, Съчуан, Реплика Китай от 2 до 8 декември на 2025 г. Авторската постановка на младия екип Венера Нечкова и Краси Кирчев „Лъжливото овчарче“, с участието на актьорите от трупата Павел Кинчев, Петър Гайдаров и Янна Генчева, завоюва престижния приз за „Изключително културно наследство в областта на кукленото изкуство“.

Това се случва в контекста на иновативен израз на традиционното куклено изкуство който бе връчен на пищна церемония, проведена в Големия куклен театър на Съчуан – Нанчонг.

Делегацията от страна на Габрово, единствената от страна на България в лицето на актьорите, постановъчният екип, директорът на кукления театър в Габрово – Алфидин Ахмедов и творческо-техническият състав в лицето на  Съби Събев – осветление и Благомир Предушев – озвучаване, взе участие заедно с официалните лица, журито и останалите 31 международни трупи в двудневния парад на кукленото изкуство.

Всички участници бяха облечени в автентични фолклорни носии. След вълнуващото посрещане актьорите представиха две представления пред жури в различни дни. Разнообразните локации и сцени в града домакин Нанчонг, които бяха определени за габровската куклена трупа, бяха изпълнени с многобройна публика, която възторжено аплодираше екипа.

Драматизацията по баснята на Езоп беше поставена през изминалия сезон – 2024/25г. по идея на директора Алфидин Ахмедов и младия режисьорски екип. След изключителния успех, както на сцената в Габрово, така и в турнета на страната, постановката заслужено бе предложена за селекция в престижния форум, отговаряйки на зададените предварително критерии.

Поканата и селекцията за Нанчонг, родният град на Северния куклен театър на Съчуан, който е най-респектиращият вид традиционен куклен театър в Китай, регистриран в ЮНЕСКО, не е случаен момент, а плод на опита, добре свършената работа и сътрудничеството на ДКТ-Габрово със световната организация на куклените театри и дейци – Актунима.

След встъпването си в длъжност през 2020 г. директорът – Алфидин Ахмедов, активира идеята Куклен театър – Габрово да стане отново равноправен член на Международната организация Акт-Унима след десетилетия прекъсване на легитимното му членство поради неясни причини. Интернационалната седмица на кукленото изкуство в Нанчонг е организирана съвместно от Провинциален отдел по култура и туризъм на Съчуан със Общинското народно правителство на Нанчонг, Комитетут на Азиатско- тихоокеанската федерация на Международната куклена федерация – Акт-Унима.

Отдел за връзки с обществеността на Общинския комитет на ККП Нанчонг, Общинско бюро по култура, радио, телевизия и туризъм в Нанчонг, Център на Международната федерация по кукли в Китай и Китайско дружество за куклено и сенчесто изкуство имат основна цел – културен обмен между Китай и чуждите страни.

Тазгодишното мото на фестивала е: „Споделяне на величието на кукленото изкуство и насърчаването на общностите да се приобщават към него, както и да го развиват в глобалния свят“.

Габровският куклен театър, освен завоювания приз през фестивалния престой, достойно се позиционира и сред своите идентични организации от 20 държави, 31 представителни трупи от Китай и чужбина с общ брой изпълнители и артисти – 350, представяйки всички общо 70 различни заглавия.

Безупречният резултат не би бил възможен без екипната работа, довела до него, съчетана с добрият мениджмънт, за който директорът на куклената организация Ахмедов изказва най-искрени благодарности, както на екипа на театъра, така и на Министерството на културата, Община Габрово, Общински съвет – Габрово и Фондация  за подкрепа на културни проекти.

Зареди още

Крими

Дрогиран и без книжка катастрофира при гонка с полицията

Published

on

Истински екшън, завършил с белезници за 20-годишен младеж и за щастие разминал се без жертви, се разигра в малките часове на 15 декември.

Всичко започнало през нощта в понеделник, когато автопатрулни екипи на Областната дирекция на МВР–Габрово подали светлинни и звукови сигнали за спиране на лек автомобил „Рено Меган“.

Водачът му вместо да отбие, не се подчинил и ускорявайки продължил движението си, като впоследствие предизвикал пътнотранспортно произшествие в района на село Горна Росица.

При инцидента за щастие нямало пострадали лица.

При извършената проверка от органите на реда било установено, че водачът – 20-годишен, криминално проявен и осъждан, бил неправоспособен и управлявал колата в едногодишния срок от наложеното му по административен ред наказание за същото нарушение.

На място бил тестван и за употребата на наркотични вещества, като техническото средство отчело положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Издаден му бил талон за медицинско изследване, като дрогираният 20-годишен младеж отказал да даде кръвна проба за химически анализ.

При последващите действия у водача била намерена и суха зелена листна маса, с тегло около 5 грама, която при полеви наркотест е реагирала на марихуана.

По случая е образувано бързо производство за престъпления по чл. 343, ал. 3, чл. 354а, ал. 3, т. 1, чл. 343в, ал. 2 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Крими

34-годишен пострада при падане от близо шест метра

Published

on

34-годишен пострада при трудов инцидент в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.

Злополуката е станала в събота, 13 декември, около 12.30 часа. Инцидентът е възникнал по време на ремонтни дейности на сграда.

34-годишният мъж е паднал от височина около 5,50 метра. Пострадалият е бил транспортиран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово с множество фрактури.

На местопроизшествието е извършен оглед. По случая е образувано досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица