Свържи се с нас

Новини

Честит празник, българи! 137 години от Съединението!

Published

on

Днес, 6 септември, отбелязваме 137-та годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи.

Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите „Съединение“.

През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.

Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев.

Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.

След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.

6 септември е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

Published

on

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.

В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.

След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Зареди още

Новини

ЖБД „Майчина грижа“ връчи награди на зрелостници от габровски училища

Published

on

За пета поредна година Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово отличи зрелостници от гимназиите и средните училища в града. Наградите бяха връчени на 19 и 22 юни.

Тази година четирима от наградените получиха отличие от Фонд „Д-р Тота Венкова – възрожденката“ – фонд с история, захранван от 2022 г. от г-н Иван Несторов от Бостън, САЩ, праплеменник на д-р Тота Венкова.

Наградите са предназначени за зрелостници с отличен успех, ангажираност в благотворителна дейност и лидерски качества, произхождащи от семейства в неравностойно материално положение.

От Националната Априловска гимназия бяха отличени Мартин Емилов Петков и Златко Станиславов Събев. Надежда Стоянова Трифонова от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ получи наградата чрез своята майка и изпрати видеопоздрав с благодарност към Дружеството. Данйьл Преслав Георгиев от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ също бе сред отличените. От Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семов“, захранван от благотворителните кулинарни базари на Дружеството, награди получиха Ивайло Янко Димитров и Божидара Ивелинова Митева от СУ „Отец Паисий“.

Наградата на всеки зрелостник е в размер на 300 евро. Останалите средства от благотворителния кулинарен базар от май ще бъдат насочени към летни занимания за деца от семейства в затруднено финансово положение.

ЖБД „Майчина грижа“ изказва благодарност на г-н Иван Несторов и на всички, които подкрепят благотворителните инициативи на Дружеството.

Зареди още

Икономика

Дигиталният клуб Габрово при ГТПП ще продължи работата си

Published

on

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата е изграден по процедура BG-RRP-1.024 „Изграждане на мрежа от дигитални клубове“ по Инвестиция С1.13 „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). И след приключване на финансирането от НПВУ работата на клуба ще продължи.

На територията на ГТПП е изградено отделно помещение за Дигиталния клуб, в който са обособени пет работни станции, оборудвани с нови компютърни конфигурации и модерно обзавеждане. Осигурена е високоскоростна интернет връзка, както и достъп до разнообразни електронни образователни ресурси за онлайн обучения и самообучение.

Функциите на клуба включват:

  • Оказване на помощ при използването на интернет услуги.
  • Насочване към обучения/ресурси спрямо индивидуалните нужди на потребителите за подобряване на уменията и придобиване на квалификация.
  • Осигуряване на съдействие при работа с електронни административни услуги;
  • Съдействие при онлайн търсене работа: предоставяне на информация за възможностите за ползване на услугите по заетостта;
  • Сътрудничество и местни партньорства (Бюро по труда, Областен информационен център (ОИЦ), местен бизнес).
  • Консултации с кариерен консултант при поискване.

Клубът се включи активно в кампанията „Дигитален будител“. Тя още е в ход, много хора направиха първата стъпка – подадоха заявление за електронен ваучер и вече поеха своя път към нови дигитални умения. Всички услуги са безплатни и ползвателите се подпомагат от наставник.

Дигиталният клуб е на адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ 30 (сградата на НТС, партер).

Работно време:
Понеделник до петък: 09.00 часа – 12.00 часа, 13.00 часа – 17.00 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица