Свържи се с нас

Култура

Архивът показа знамето на четата, предвождана от Чардафон

Published

on

На 6 септември България ще отбележи 137 години от Съединението на Княжеството с Източна Румелия.

По този повод Държавният архив в Габрово показа снимка на знамето на Голямоконарската чета, предвождана от габровеца Продан Тишков -Чардафон, активно участвала в акта на съединение през есента на 1885 година.

Фотосът се съхранява във фонд 1 325 на Държавен архив – Габрово, оп. 1, а.е. 1609, от 1976 г.

Празникът 6 септември в Габрово ще бъде отбелязан пред паметника на Чардафон, български опълченец – поборник от Руско-турската война (1877 – 1878), сержант – майор в милицията на Източна Румелия, активен участник в Съединението.

Габровецът Продан Тишков е отговарял за резервистите от село Голямо Конаре, днешния град Съединение, и активно се включва в подготовката и провъзгласяването на Съединението на Източна Румелия и Княжество България. Член е на Тайния революционен комитет (БТЦРК) в Пловдив.

Организира и е предводител на най-голямата чета – Голямоконарската, която на 5 срещу 6 септември 1885 г. влиза в Пловдив, чиито отряди на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев арестуват областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич.

След като е свален се създава временното правителство, начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България, а 2 дни по-късно княз Александър Батенберг с нарочен манифест, утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България.

В съединена България Продан Тишков служи в кавалерията на Българската армия, достига до военно звание майор. Умира в родното си Габрово през 1906 г.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица