Свържи се с нас

Култура

Празник на пестила в музей „Етър“

Published

on

 

„Празник на пестила“ – най-значимото за годината събитие на музей „Етър“, ще се проведе на 3 и 4 септември. Посетителите ще се запознаят с отделните етапи от производството на този традиционен продукт от сини сливи, популярен в миналото и като „габровски шоколад“.

Сред демонстраторите ще бъде Николай Христов, участник в Световното изложение на традиционни храни в италианския град Торино през 2014 г. На този голям международен форум той получи сертификат за производител на уникален продукт, а представеният от габровския майстор пестил бе вписан в  Световната книга на уникалните храни „Арка на вкусовете“.

Официалното откриване на събитието „Празник на пестила“ ще е на 3 септември от 11:00 часа с участието на кмета на община Габрово Таня Христова и областния управител на област Габрово Кристина Сидорова.

През първия ден ще се проведе Национално младежко надиграване „Етърски ритми“. Конкурсът е под знака на инициативата на Европейската комисия „2022 година – Европейска година на младежта“ и в него ще се включат танцови състави от Стара Загора, Нова Загора, Своге, Ардино, Сапарева Баня, Варна, Благоевград, София, Костинброд и Габрово. Те ще бъдат оценявани от висококвалифицирано жури.

Проф. Даниела Дженева е директор на Фолклорен ансамбъл „Тракия“, декан на факултет „Музикален фолклор и хореография“ в катедра „Хореография в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „проф. Асен Диамандиев“.

Доц. д-р Красимира Кръстанова работи в катедра по етнология на Философско-исторически факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. От 2014 г. доц. Кръстанова е член на Експертния съвет по нематериално културно наследство към Министерството на културата на Република България.

Проф. д-р Светла Станилова преподава народно пеене и дирижиране на народен хор. От 2000 г. активно участва в организиране и провеждане на учебния процес в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“. Автор е на учебни програми по водещи дисциплини, преподава в специалностите „Изпълнителско изкуство – фолклор“, „Дирижиране на народни състави“, „Педагогика на обучението по музика“ и „Департамент за следдипломна квалификация“.

На 3 и 4 септември от 10:00 до 18:00 часа в музей „Етър“ ще има Алея на вкусовете с базар на различни видове храни и напитки. Посетителите ще могат да се включат в образователната игра с награди „Сливи с късмет“ и да наблюдават демонстрации на занаяти и занятия, свързани с пестила – направа на кошници, калайдисване на съдове и бакърджийски изделия. Калайджиите, бакърджията и кошничарят остават в музея на 5 и 6 септември, за да представят пред публиката майсторлъка си и да разкажат как са придобили своите умения.

Тематичната фотоизложба „Пестилът на баба и дядо“, която представя снимки от фотоархива на музей „Етър“, ще може да се види на чардака на етърската Табахана.

На 4 септември от 11:30 до 13:30 ч. ще има музикална и танцова програма с участието на Фолклорен танцов ансамбъл „Сивек“ – Габрово, Клуб за български народни танци „Тракийци“ – Стара Загора, Представителен фолклорен ансамбъл „Шевица“ – София.

Събитието „Празник на пестила“ е емблематично за музей „Етър“, тъй като с него спечели класацията „Годишни награди в туризма 2018“ в категорията „Духът на България“.

Събитието „Празник на пестила“ е част от „Европейски дни на наследството“ – инициатива на Европейския съюз и Съвета на Европа, и се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица