Новини
Опасна детска площадка в центъра на Габрово
Детската площадка, намираща се до търговския център на бул. „Априлов“ в Габрово, е опасна за игра и за посетителите ѝ. Монтирано съоръжение, по което малчуганите се катерят и люлеят, застрашително се клати и е въпрос на време някое дете, или придружаващ го възрастен в близост, да пострада.
Притеснителният сигнал, свързан със занемареното експлоатационно състояние на тази детска площадка в нашия град, получихме от читател на „Габрово Нюз“.
„Всеки родител желае най-доброто за своето дете. Посвещава живота си на него, с една единствена цел – да му осигури по-добро бъдеще. Детството се символизира с веселието, с игрите и лудориите. Нормално е обаче всеки родител да се притеснява за своя наследник и се оказва, че има защо. Местата, предназначени за игра в Габрово, се превръщат в истинско изпитание за децата и понякога „от играчка може да стане плачка“, коментира автора на сигнала.
„На мнение съм, че все повече детски площадки имат недотам приятен вид, подобен на този, за който се надявам ще дадете гласност и отговорните институции ще обърнат внимание, предприемайки елементарни мерки, преди някой да бъде ранен. Институциите нехаят! За опасната ситуация носим отговорност всички ние, като общество, тъй като допускаме всичко това да се случва.
Сякаш успяхме да изградим търпимост към ненормалното и го приемаме с думите: В България е така! Така ли е обаче в Европа, към която се стремим? Не, не мисля! Там се грижат за бъдещите поколения и подобни гледки трудно биха се случили, защото няма кой да ги допусне. Институциите там са същите като в България, но упражняват превантивен контрол“, възмущава се родителят, който настоява съоръжението да бъде обезопасено.
По думите му детската площадка е оживена и предпочитано място за игра, но вещае беди. Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ призовава отговорните лица и компетентни институции да се самосезират след публикацията, да предприемат спешни мерки по обезопасяване на площадката и превеждането ѝ в годна за ползване. Докато това се случи, препоръчваме на родителите да не водят децата си на тази детска площадка, за да ги предпазят, тъй като риск от инцидент съществува.
Каква ще бъде реакцията на институциите, предстои да разберем. Ще продължим да следим случая. Вашите сигнали за всякакви нередности изпращайте на редакционната ни поща: info@gabrovonews.bg, на страницата ни във фейсбук, или на телефон: +359878 993779, а ние ще ги правим публично достъпни до широката общественост.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Полицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки

29 проверени водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) и 11 констатирани нарушения. Това е резултатът от специализираната полицейска операция, проведена на 9 и 10 юли в Габрово и Севлиево.
Акцията беше насочена към повишаване на безопасността на движението по пътищата и се проведе по разпореждане на директора на Областна дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, съобщиха от пресцентъра на полицията.
По време на операцията вниманието на органите на реда бе насочено към спазването на Закона за движението по пътищата в частта му, отнасяща се до управлението на електрически тротинетки и други ИЕПС. Проверени бяха няколко съществени аспекта, а именно – възрастта на водачите, използването на задължителните предпазни средства, движението в разрешените за целта зони, а също и техническата изправност на самите превозни средства.
Наред с контролната дейност, служителите проведоха разговори с водачите, в които им бяха разяснени правилата за безопасно управление на ИЕПС. Целта на тези беседи беше да се повиши осведомеността на водачите и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, произтичащ от неправилното използване на тротинетките.
От установените 11 нарушения се откроиха три основни вида пропуски, сред които управление без защитна каска, движение в зони и управление по площи, предназначени само за пешеходци, и превозване на пътник на тротинетка, при положение че тя е предвидена за един водач.
Именно тези нарушения създават реален риск както за самите водачи, така и за останалите участници в движението.
От ОДМВР – Габрово подчертаха, че проверките върху водачите на ИЕПС няма да бъдат еднократни, а контролът над водачите им ще продължи и в бъдеще, с ясната цел да се ограничат нарушенията и да се гарантира по-висока безопасност за всички, които се движат по пътищата и тротоарите на двата града.

Крими
Три нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово

Областната дирекция на МВР -Габрово получи три нови патрулни автомобила „Шкода Кодиак“, чието закупуване е финансирано от Фонда за безопасност на движението.
Автомобилите са оборудвани с лайтбар и необходимата специализирана техника за изпълнение на полицейските функции.
Те са обозначени с отличителните знаци и герба на Министерството на вътрешните работи.

Новите патрулни автомобили ще подпомогнат ежедневната работа на полицейските служители и ще бъдат използвани за патрулно-постова дейност, териториално обслужване и осъществяване на контрол по Закона за движението по пътищата.
С включването им в автопарка на дирекцията ще се повишат мобилността и оперативните възможности на полицейските екипи, както и ще се подобри контролът по пътната безопасност.

Новини
Полагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана

Областният и заместник областният управители Кристина Сидорова и Андрей Николов проведоха работна среща с директора на Областно пътно управление Габрово инж. Деян Георгиев.
По време на срещата бяха обсъдени текущите дейности по поддържането на републиканската пътна инфраструктура в област Габрово.
Георгиев подчерта, че екипите на Областно пътно управление работят по отводняване и подрязване на храсти край пътните пространства. Приоритетно работата се извършва по първостепенните пътища.

Продължава работата по пътя между Габрово и местността Узана, като е предвидено да бъдат асфалтирани още 4 км от трасето.
Почти е завършен ремонтът на пътя Севлиево – Сенник – Градница – Бериево.
На износващ пласт е вече и пътят между Царева ливада и Дряново, като остава да се положи пътна маркировка и да се поставят знаци.
Започват ремонтните дейности по пътя Агатово- Крамолин.

-
Кримипреди 7 дниКомисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!
-
Новинипреди 7 дниТаня Христова хвърли бомбата: Габрово вече не е безопасен, а МВР бездейства!
-
Културапреди 7 дниИзлезе второто издание на „(Не)Познатият Колю Фичето“
-
Новинипреди 6 дниКомуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон
-
Новинипреди 4 дни170 години от рождението на Никола Тесла – геният, който чуваше Вселената
-
Новинипреди 6 дниСребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир
-
Любопитнопреди 5 дниДрескод футболна фланелка за споделеното гледане на първия полуфинал
-
Новинипреди 6 дниГабровски учител участва в международен педагогически форум





