Новини
Симеон Турлаков с два пълни мача за България
Младият бранител на „Янтра“ Симеон Турлаков (на снимката с №5) записа пълни 90 минути и в двата мача, които националният ни отбор за юноши до 15 години изигра до момента на международния приятелски турнир в Естония. Проявата е част от програмата на УЕФА за развитие на юношеския футбол.
Тимът ни, воден от Калоян Георгиев, постигна две категорични победи в Талин.
На старта „лъвчетата“ отнесоха с 8:1 състава на Молдова. Кристиян Горянов откри резултата още в 7-тата минута. До почивката футболистът на „Левски“ Стивън Жерард отбеляза нови две попадения, като междувременно молдовският тим се разписа от дузпа.
След 60-тата минута българският състав изнесе истинска голова лекция и в рамките на 18 минути наниза 5 безответни попадения, дело на Калоян Божков (2), Мартин Величков, Валентино Върбанов и Цветомир Траянов.
Във втората си среща на турнира България разгроми и състава на домакините от Естония с 4:0. Нападателят Димитър Мрънков от школата на „Лудогорец“ наниза хеттрик, а едно попадение добави Кристиян Горянов.
Симеон Турлаков беше единственият от националите ни, който изигра от началото до края и двете срещи.
Третият и последен мач за нашите момчета в турнира е днес, 23 август, от 12.00 часа срещу Литва.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.
Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.
Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.
Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

Новини
Областният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
Областният управител на Габрово Кристина Сидорова оспорва пред съда повторно приетото решение на Общински съвет – Габрово за договора между Община Габрово, Силвър бет и ОФК Янтра 2019.
Предмет на съдебния спор не е необходимостта от подкрепа за спорта, а начинът, по който Общински съвет – Габрово (ОбС-Габрово) е приел своето решение, уточняват от областната администрация.
Според областния управител при повторното му приемане не са спазени императивните изисквания на Закона относно необходимото мнозинство и процедурата за вземане на решението. Законът е категоричен, че когато върнато решение се приема повторно, то трябва да бъде подкрепено с повече от половината от общия брой общински съветници.
В конкретния случай това изискване не е било изпълнено, поради което е налице съществено нарушение на процедурата по приемане на решението.
Вторият мотив е свързан със съдържанието на самото решение. В мотивите към него липсва достатъчна обосновка относно характера на договора и условията, при които Община Габрово предоставя общински рекламни площи.
Не е извършен анализ на стойността на насрещните престации, нито е изяснено по какъв ред се предоставят рекламните съоръжения, въпреки че за това съществува действаща общинска наредба.
Областна администрация – Габрово подчертава, че спазването на законовите процедури е гаранция за устойчивостта на всяко решение, независимо от неговата обществена значимост.
Подкрепата за спорта не може да бъде противопоставяна на върховенството на закона. Когато законовите изисквания не са спазени, областният управител е длъжен да упражни предоставените му контролни правомощия.
Решението по спора предстои да бъде постановено от Административен съд – Габрово в едномесечен срок.

Крими
Шофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово

60- годишният водач на товарен автомобил Форд самокатастрофира край Габрово. Причината за инцидента е несъобразен скорост. Това става ясно от полицейската сводка за днешния 17 юли.

Катастрофата е станала вчера, 16 юни. По данни на пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово 60-годишният шофьор не съобразил скоростта си на движение с пътните условия и релефа на местността, изгубил контрол над управлявания от него бус, в резултат на което се ударил в пътен знак и се преобърнал извън пътното платно.

След инцидента водачът е бил тестван за употреба на алкохол и наркотици, като отчетените пробите са отрицателни.
Мъжът е бил транспортиран до МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово и след преглед е освободен. Пътнотранспортното произшествие е било обслужено по административен ред.
*Снимки: Иван Владимиров, фейсбук.

-
Любопитнопреди 3 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Кримипреди 4 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Икономикапреди 2 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 3 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Културапреди 2 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Кримипреди 2 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Любопитнопреди един денУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд
-
Новинипреди един денЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон





