

Новини
Успешна мобилност на ученици от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ в Испания

В периода 22 юли – 5 август 2022 г се проведе втора мобилност по проект № 2021-1-BG01-KA122-VET-000030785 „Надграждане на професионалните умения чрез иновативни практики в Европа“ в град Пуерто де ла Круз, Тенерифе, Канарски острови, Испания – финансиран от програма ЕРАЗЪМ+ 2021-2027г.

Дванадесет ученици и техните ръководители посетиха Технологичен институт за възобновяеми енергийни източници на остров Тенерифе. Запознаха се с нови технологии за производство на електрическа енергия и проекти за използване на алтернативни източници – вятър, слънце, енергия на океанските вълни и водородна енергия.

Наблюдаваха съвременни ветро паркове, в които са използвани нови технологии за внедряване на мощни ветрогенератори за производство на ел. енергия. Обиколката на енерго парка генерира идеи за създаване на фотоволтаична система върху сградния фонд на гимназията.

В следващите дни учениците посетиха биоклиматични умни къщи, с различни решения за оптимални условия на комфорт и подобряване условията на живот, чрез пасивни охладителни системи и иновативни конструктивни концепции.

Приемащата организация организира среща с кмета на града. Господин Марко Антонио Гонсалес Меса изрази задоволството си от срещата с учениците и техните ръководители за споделяне на добри практики за използване на възобновяеми енергийни източници и отправи своето послание за устойчиво развитие на училището и града в Зелената сделка.

Господин Давид Хернандес Диаз, директор на дирекция “Устойчиво развитие и иновации“, запозна групата с настоящите и бъдещи проекти за зелени решения на острова и професии на бъдещето. В заседателната зала на Община Пуерто де ла Круз учениците получиха Европас сертификати.

В рамките на културната програма на проекта посетиха най – големия в Европа и втори в света аквапарк – Сиам парк. В Пуерто де ла Круз се намира най – големия зоопарк в света – Лоро парк, където в условия максимално близки до естествена среда на обитание се отглеждат множество представители на животински и растителни видове от цял свят, и се полагат грижи за опазване на световното биоразнообразие. Групата посети Kамило център и след успешното яздене на камили в керван в екваториална гора получи сетификати.

„Благодарим на всички участници за старанието, което демонстрираха по време на практиката! Върнахме се обогатени с емоции, нови знания и вдъхновени за развитие в областта на възобновяемите източници.

Удовлетворени и вдъхновени, изпълнили целите и дейностите по проекта учениците се сбогуваха с любезните домакини и заредени с нови идеи отпътуваха за България“, споделиха от ПТГ „Д-р Никола Василиади“.
Публикацията отразява единствено възгледите на автора – ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово. Европейската комисия и националната агенция не носят отговорност за начина, по който представената информация може да бъде използвана. Този информационен продукт е създаден по договор, финансиран от ЕК по програма „ЕРАЗЪМ+ 2021-2027“, ключова дейност 1, Образователна мобилност за граждани, дейност Образователна мобилност за обучаеми и учители в сферата на професионалното образование и обучение. Европейската комисия и националната агенция не носят отговорност за начина, по който представената информация може да бъде използвана.
Крими
Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!


Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.
Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.
Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.
От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.
Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.
След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.
Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.
Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


Култура
Габровски талант с първа награда от международен фестивал в Израел


Младата габровска изпълнителка Гала Савчева спечели първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който тази година се проведе онлайн от град Бат Ям, Израел.
Савчева впечатли журито с дълбоко емоционално и автентично изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“, произхождаща от Габровска област и популяризирана от легендата на българския фолклор Борис Машалов.
Изпълнението ѝ бе отличено заради изключителната вокална техника, чувствителността и верността към традиционния стил. Международният фестивал „Българска душа на свята земя“ се утвърди през годините като значимо културно събитие, което обединява български общности по света и популяризира богатото ни фолклорно наследство.
Юбилейното издание през 2025 година събра участници от различни държави, които демонстрираха своите умения и любов към българската традиция.


-
Любопитнопреди 7 дни
Когато пътуването зове, а колата ти отказва – не губи време!
-
Кримипреди 7 дни
13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой
-
Културапреди 7 дни
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор
-
Любопитнопреди 6 дни
Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)
-
Новинипреди 6 дни
Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона
-
Културапреди 6 дни
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов
-
Любопитнопреди 6 дни
Детски летен лагер събира в Габрово български деца от Румъния и страната с
-
Новинипреди 5 дни
Нов спортен комплекс в Габрово и още 12 обекта ще получат финансиране