

Новини
Продължава подпомагането на пострадалите от наводнението в Трявна

Община Трявна продължава да помага на пострадали граждани, след голямото наводнение, което сполетя населените места в средата на миналия месец. Едни от най-засегнатите тогава жилищни имоти бяха тези по ул.“Украйна” в Трявна, където силният дъжд и приливната вълна на р. Тревненска наводниха приземни етажи, мазета и цели дворове.
Отново бе сформирана бригада от общински служители е на място в част от пострадалите къщи, където от сутринта извършва почистване на все още останали наноси по преминаващото през имотите дере.
С отстраненото количество маса ще се осигури оттичане на дъждовната вода.

Припомняме, че непосредствено след голямото наводнение в Трявна бе назначена комисия, която описа нанесените щети по частни имоти и инфраструктура и бе поискана помощ от държавата от страна на местната власт.
Веднага започна и работа по отстраняване на щетите, почистване на речното корито на р. Тревненска и извозване на образувалите се наноси.
Засегнатите имоти и общинска инфраструктура се дезинфекцират по инициатива на Община Трявна. Процесът по обработка на терените се осъществява от “Дезинфекциозна станция-БГ” ООД,
На дезинфекция подлежат всички повърхности и предмети, които са били в контакт с водите от наводнението. Използват се дезинфектанти, разрешени за употреба от Министерство на здравеопазването при спазване указанията на производителя по отношение работни концентрации и време на въздействие.

С предимство се прилагат хлорни препарати на база натриев хипохлорит или органични хлорни препарати – изоцианурати, които притежават широк спектър на действие и бързо действие. След извършване на дезинфекцията ще се редуцира броят на патогенните микроорганизми върху обекти с епидемиологична значимост като външната среда, от кожа и лигавици и др. до безопасно за здравето на човека ниво.
Процесът унищожава болестотворните микроорганизми (бактерии, фунги и вируси) с цел прекъсване предаването на инфекции и се постига целево обеззаразяване. “При наводнения съществува повишен риск от възникване и предаване на редица инфекциозни заболявания – коремен тиф, холера, дизентерия, лептоспироза, хепатит А, особено когато са засегнати водоизточници, ВиК инсталации.
Опасността от развитие на епидемии е свързана най- вече с настъпили повреди във водопроводната мрежа, разливи на канализационни води, разнасяне от водите на трупове от животни и натрупването на отпадъци.
Основният рисков фактор за възникване на епидемии по време на наводнения, е контаминацията на питейната вода. Водите от наводненията могат да съдържат различни видове патогенни микроорганизми – бактерии, вируси, плесенни спори, протозои.
Почистването и дезинфекцията са от особено значение за елиминиране на патогенните микроорганизми и редуциране риска от инфекции.” коментира инж. Жени Кантарева – ръководител ДДД “Дезинфекциозна станция-БГ” ООД.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.
На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.
На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.
Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.
В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

Новини
Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати


В навечерието на празника на българската просвета и култура – 24 май, Независима синдикална федерация „Култура” към КНСБ организира символични протестни действия в културните институти в страната. До тях бе разпространена декларация с исканията на синдиката, сред които са бюджетът за култура да е в размер на 1 % от Брутния вътрешен продукт, двойно заплащане на високо квалифицираните специалисти, работещи в музеи, театри, читалища и библиотеки с цел изравняване със заплащането в образованието и промени в законодателството в сферата на културата.
Днес,23 май, в 12.00 часа служители от Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово излязоха пред сградата в знак на солидарност с исканията за достойни възнаграждения и условия на труд.
Към протеста се присъединиха служители и синдикалисти от РЕМО „Етър”, които днес и утре протестират символично на работните си места с носене на лентички и позициониране на плакати.

От Историческия музей в Севлиево също изразяват своята подкрепа към исканията на синдиката. Очаква се в утрешния ден към протеста да се включат и други културни институти от региона.

Целта на акцията е привличане на общественото внимание към проблемите в областта на културата и алармиране на управляващите за необходимостта от предприемане на конкретни действия.



Новини
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти


450 са зрелостниците, които средните училища и професионални гимназии от Габрово изпратиха тържествено в майските дни. Всеки един от тях получи лично послание от кмета на Габрово Таня Христова, съобщиха от местната общинска администрация.
Личното послание до всеки завършващ дванадесетокласник гласи:
„2025 година е специална за нашия любим град Габрово. Отбелязваме 165 години от неговото обявяване за град – години на традиции, упоритост и растеж. Градът ни винаги е бил символ на креативност, амбиция и предприемачески дух, и тези качества без съмнение живеят в теб и във всички млади хора – нашето бъдеще и най-ценен ресурс на Габрово. Помни, че Габрово е много повече от място на картата на света. Габрово е дом, спомен, вдъхновение. Тук, в сърцето на България, са твоите корени, първите ти стъпки и мечти, първите големи планове и успехи. Габрово е твоята изходна точка към света, но също така е и пристан, който винаги ще те очаква… Животът може да те отведе далеч от тук и това е прекрасно! Учи, събирай знания, трупай опит, търси партньори и вдъхновение. Върни се с нови идеи, с нови перспективи и трансформирай града ни – направи го място, което отговаря на твоите мечти и нужди. Ако нещо ти липсва, ако нещо не ти харесва сега – бъди този, който ще го промени и подобри. Помни, че в сърцето на нашия град има място за теб – за мечтите ти, за пътя, който избираш и за всичко, което си и което ще бъдеш. НА ДОБЪР ЧАС!“
Абитуриентските балове в Габрово ще са в дните от 24-ти до 26-ти май включително. И през настоящата година Община Габрово е създала организация завършващите ученици да преминат тържествено по червен килим, в края на който ще ги очаква кът за снимки, тази година мястото за това ще са парадните стълби към Дома на културата “Емануил Манолов“.
Ще има музика, празнично настроение, а за успехите на ученици ще разказват водещите на събитието.
Заповядайте заедно да споделим празничната еуфория на габровските абитуриенти:
24.05.2025 г.
Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
Национална Априловска гимназия от 19.30 часа на площад „Възраждане“
25.05.2025 г.
Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
СУ „Отец Паисий“ от19.00 часа на площад „Възраждане“
26.05.2025 г. Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
С оглед осигуряване опазване на обществения ред, сигурността на гражданите и безопасността на движението при провеждане на мероприятията са въведени следните временни ограничения: На 24, 25 и 26.05.2025г. за времето от 17.30 ч. до 21.00 ч., се ограничава движението на МПС по следния маршрут: по бул. „Априлов“ от пресечката с ул. „Възраждане“ до пресечката с ул. „Райчо Каролев“ и по ул. „Скобелевска“. Автобусите на градския транспорт по линии 2, 6 и 8 в посока кв. „Недевци“ ще се движат по утвърдения график по ул. „Юрий Венелин“.


-
Новинипреди 4 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Културапреди 5 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Новинипреди 4 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 5 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Кримипреди 4 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 4 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Икономикапреди 5 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 3 дни
Архиерейският наместник Руслан Личев бе отличен със звание