Свържи се с нас

Новини

Проф. Тодор Кантарджиев в Габрово: Новият вариант на Омикрон вече циркулира у нас!

Published

on

Новият вариант на Омикрон (ВА.5) от няколко дни вече циркулира в България. Той е 30 пъти по-заразен от уханския щам на КОВИД-19. Това съобщи в Габрово изтъкнатият епидемиолог, имунолог и микробиолог, учен с международно признание, бивш член на Националния оперативен щаб /НОЩ/ проф. Тодор Кантарджиев. Снощи той беше в зала „Възраждане“ по покана на НЧ „Будителите – 2017“, за да разговаря с местната общественост на тема „Инфекциите и общественото здраве“.

Пред присъстващите проф. Кантарджиев даде своята прогноза за развитието на епидемията от КОВИД-19 и говори за ваксинирането като възможен начин за предпазване от тежко протичане на вирусната инфекция. Засегнати бяха още и темите, свързани с т.нар. „маймунска шарка“, летни инфекции, опасностите от заразяване, които крият водоемите и басейните, както и лаймската болест.

По думите на проф. Кантарджиев по данни на Националния център по паразитни и заразни болести в началото на месец юни, около 7% от всички заразени с КОВИД-19 в България, са от подвариантите на Омикрон – ВА.4 и ВА.5, възникнали в Южна Африка. Въпреки голямата ваксинация новият вариант ВА.5 е достигнал Европа, а потърпевши се оказват страни като Португалия и Гърция, където е имало регистрирани по 10-20 000 заразени на ден.

Новите случаи на КОВИД-19 в южната ни съседка също се увеличават в последно време, което поставя страната под натиск, а в същото време Гърция е предпочитана дестинация за туризъм от българите, което според проф. Кантарджиев неминуемо ще се отрази на заболяемостта у нас, когато сънародниците ни се приберат от лятна си ваканция там. По думите му в България не бива да се губи повече ценно време и сега е моментът да пристъпи към някои от добре познатите ни противоепидемични мерки, свързани с носенето на предпазни маски на закрито и в градския транспорт.

Към момента област Габрово е на едно от последните места по заболяемост от КОВИД-19 в страната, но това не бива да бъде възприемано от хората успокояващо. Въпреки „имунното бягство“ на новия вариант ВА.5, проф. Кантарджиев успокои: „КОВИД е много по-лек, отколкото преди 2 години, минава много по-леко“. Професорът отново призова рисковите групи – по-възрастните хора и тези с хронични заболявания, да се ваксинират.

По отношение на т.нар. „маймунска шарка“ проф. Кантарджиев заяви, че няма нищо притеснително, нещо което не е така при очакваното от него внасяне на новия подвариант на КОВИД-19 от Гърция. „Маймунската вариола засяга и се разпространява сред една част от обществото. Нищо страшно няма. Много добре позната е, подготвени сме за нея“, коментира той.

От думите му стана известно какви са симптомите: Обикновено до 14-ия ден настъпва рязко влошаване на общото състояние, около 38 градуса температура, силни болки в гърлото и мускулите, след 2-3 дни се появява първият обрив. Обривът обикновено е първо по лицето, след това по ръцете, дланите, краката, ходилата. Най-важното е, че има подуване на лимфните възли”, обясни проф. Кантарджиев. „Ако има такъв обрив, а няма подути лимфни възли – това е едра шарка – едно изкоренено в България заболяване. От 1978 година у нас няма едра шарка”, каза още той. Според него няма нужда от ваксина срещу маймунска шарка, въпреки че съществуват две.

Относно летни инфекции и опасностите от заразяване, които крият водоемите и басейните, Кантарджиев коментира, че те най-често са свързани със стомашни проблеми и неразположения, характеризиращи се с обезводняване. При децата обикновено ентеровирусните минават за 3-4 дни, придружени от висока температура и възможен обрив на кожата по дланите, ходилата и устата. При възрастните периодът на боледуване е един ден, през който човек има висока температура и тежка адинамия (безсилие и силно понижена двигателната активност). Ентеровирусните инфекции са инфекции на „мръсните ръце“.

Проф. Кантарджиев съобщи, че всички деца от Украйна, който посещават и ще ходят на българско училище, се изследват за детски паралич, тъй като, именно в тази страна на 25 декември м.г. са били регистрирани последните случаи на вирусно инфекциозното заболяване, предавано по фекално-орален път. За да бъде избегнато разпространението на дифтерия, най-застрашени сред които са децата, микробиологът припомни, че у нас се прилага универсална ваксинация с ваксина, която осигурява имунитет срещу инфекциозното заболяване на горните дихателни пътища, причинявано от токсин продуцираща бактерия. Ваксината е включена в имунизационния календар на страната.

Що се касае до лаймската болест, проф. Кантарджиев каза, че за да е опасен за човешкото здраве един паразит, какъвто е кърлежът, то той трябва да е преживял повече от 12-24 часа в човешкото тяло, за да зарази с нещо своя гостоприемник.

По думите му най-честите разпространители на зарази това са „градските кърлежи“, тъй като ходят по мишки плъхове, живеещи в канализациите на градовете, а оттам и по уличните котки и кучета, от които се пренасят в парковете и градинките на градската среда.

Той призова гражданите, в случай на установен кърлеж, да потърсят медицинска помощ, а не да опитват сами да го премахнат, тъй като трябва внимателно да се отстрани. Освен това медиците дават за приемане и медикаменти, свеждащи вероятността да разболее от лаймска болест.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица