Свържи се с нас

Новини

Община Трявна набира заявления за кандидат – потребители по Програмата „Топъл обяд“

Published

on

Социалната подкрепа на уязвими лица по програмата “Топъл обяд” в Община Трявна продължава! Желаещите кандидат-потребители могат да подават своите заявления в Социалното предприятие за социални услуги, намиращо се на ул. “Бенковски” №31 в Трявна. Припомняме, че Община Трявна е партньорска организация на Агенция за социално подпомагане в качеството й на Управляващ орган на Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05FMOP001-5.001 „3.1 Топъл обяд в условия на пандемията от COVID-19“.

В рамките на процедурата Община Трявна изпълнява Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05FMOP001-5.001-0121-C05 „3.1 – Топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19“ финансиран от Европейския съюз чрез Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица по Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане 2014-2020  в резултат от инициативата на Европейската комисия за  преодоляване на последствията от кризата чрез механизма REACT-EU като част от отговора на Съюза на пандемията от COVID-19.

Общият размер на договорената безвъзмездна финансова помощ е 39 039.44 лв. В рамките на проектните дейности ежедневно се обслужват до 35 лица от територията на Община Трявна, които са от следните целеви групи:

  1. Лица без доходи или с ниски доходи под линията на бедност – хора в затруднение поради влошената икономическа обстановка в страната, хора, които поради възрастта си или налични увреждания са в по-висок риск от заразяване и неблагоприятно протичане на инфекцията.
  2. Лица, поставени под карантина – без доходи или с ниски доходи под линията на бедност и нямат близки, които да им окажат подкрепа.
  3. Лица, обект на социално подпомагане, за които е установена нужда от допълнителна подкрепа и в условията на извънредна епидемична обстановка, са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности.

Дейностите по проекта включват:

  1. Определяне на целевите групи;
  2. Приготвяне на топъл обяд;
  3. Предоставяне на топъл обяд;
  4. Реализиране на съпътстващи мерки.

Основната цел на проектното предложение е задоволяване на потребността от топъл обяд на нуждаещите се лица на територията на община Трявна в условията на пандемията от COVID-19. Намаляване на броя на живеещите в бедност, чрез осигуряване на храна за хората, засегнати в най-висока степен от пандемията COVID-19 и последиците от нея.

Конкретни цели:

– Приготвяне и при необходимост, доставка до дома на топъл обяд за уязвими граждани, които поради бедност и продължителна социална изолация, в условията на криза, произтичаща от разпространението на COVID-19 са в затруднение сами да осигурят прехраната си.

– Да допълни и разшири общинските мерки за преодоляване на последиците от кризата с фокус върху най-нуждаещите се лица.

Лицата, включени при изпълнение на проектните дейности ежедневно получават „топъл обяд“ състоящ се от супа, основно ястие, хляб и минимум веднъж седмично десерт. Обхванатите потребители също така получават и подкрепа изразяваща се в съпътстващи мерки съобразно индивидуалните им потребности.

Съпътстващите мерки, допълват предоставянето на топлия обяд и се изразяват в индикативно и индивидуално консултиране и съдействие на крайните потребители на топъл обяд, съобразно индивидуалните им нужди за:

– информирането им за възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на общината, включително и такива, финансирани от ЕСФ;

– ползването на административни общински услуги, съдействие за осигуряване на временен подслон на бездомните лица, подпомагане на достъпа до здравни и образователни услуги, управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията, свързани с въведените противоепидемични мерки и др.;

– други форми на индивидуална подкрепа, съдействие, консултиране, реализирани в отговор на конкретно установени нужди и проблеми на представителите на целевите групи с цел преодоляване на последствията продължителната социална изолация.

Крими

19-годишен габровец измъкна 20 бона и злато от баба и горчиво съжали

Published

on

За броени дни криминалисти установиха габровец, съпричастен към телефонна измама. Действията по разследването започнали след подаден сигнал на 12 юни от 74-годишна жена.

Възрастната дама била въведена в заблуждение, че оказва съдействие на полицията. Жената предала на непознат около 20 000 лева и инвестиционно злато. В рамките на образуваното досъдебно производство били проведени оперативно-издирвателни, в резултат на които бил задържан 19-годишният.

Парите и златните монети били намерени и възстановени.

Криминалистите отново припомнят, че полицията не иска пари от гражданите, за да залавя извършители на престъпления. Институциите не събират пари на ръка. Искането на пари по телефона е категоричен знак за измама. Не помагайте на измамниците!

При всяко съмнително обаждане с искане на пари, незабавно позвънете на тел. 112 и се свържете с близките си!

Схемите на телефонните измамници са разнообразни: оказване на съдействие при провеждане на полицейска акция по залавяне на измамници; спешна операция на близък; внасяне на гаранция; печалба от томбола или телевизионна игра; баене за разваляне на магия; предоставяне на социални помощи; ремонт на жилище; даване на капаро за покупка на климатици или телевизори и други.

В никакъв случай не изпълнявайте указания, в които ви искат пари по телефона, независимо кой и по какъв повод отправя искането! Не предоставяйте лични данни на свои близки по телефона! Не предприемайте даване на пари на непознати, представящи се за посредници или доверени лица, защото това е сигурен знак за измама!

Ако все пак имате съмнение, че се обажда близък човек, първо да опитайте да се свържете с него чрез свой съсед или познат, по възможност от телефон, различен от този, на който сте получили обаждането.

Предупредете вашите възрастни родители, близки или съседи да бъдат предпазливи и да не се доверяват на обаждания от страна на непознати. При подобни случаи и при възникване на каквито и да е съмнения, сигнализирайте на ЕЕН 112 или потърсете помощ в най-близкото районно управление.

Зареди още

Новини

Улица „Възход“ ще бъде преасфалтирана за сметка на изпълнителя

Published

on

Община Габрово е изискала от изпълнителя на ремонтните дейности по ул. „Възход“ да извърши цялостно преасфатиране на улицата.

Причината са установени дефекти по настилката в рамките на гаранционния срок.

По улицата бяха извършени ремонти дейности през август миналата година в рамките на текущата поддръжка на уличната и пътна мрежа.

Сега ремонтите работи ще бъдат за сметка на изпълнителя, уточни зам.-кметът по „Строителство, инфраструктура и екология“ инж. Деян Дончев.

Зареди още

Икономика

2 млрд. лв. са осигурени за интегрирани териториални инвестиции

Published

on

2 млрд. лв. са осигурени по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)-2“ на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Средствата се осигуряват за реализацията на общински и регионални проекти, като вече е отворена втората покана за кандидатстване на регионални проекти.

Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който откри Информационен ден по процедурата в Габрово. В рамките на срещата министърът разговаря с потенциални бенефициенти, които бяха запознати с Единните указания за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и възможностите за финансиране по програмата.

„От ангажираността, визията и партньорския дух, с които подхождате към тази възможност, зависи не само реализирането на конкретни проекти, но и дългосрочното социално и икономическо развитие на регионите“, обърна се към участниците в срещата министърът. „Намираме се в ключов етап от изпълнението на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и от успешната реализация на предложените от Вас проекти зависи и успешната реализация на програмата“, подчерта Иванов. По думите му интегрираните териториални инвестиции не са просто механизъм за финансиране – те са стратегически инструмент за постигане на реална, измерима промяна и подобряване на регионите.

Концепциите, които ще бъдат разработени и реализирани в рамките на втората покана, ще доведат до положителни резултати за териториите – ще се създадат условия за нови работни места, подобрена инфраструктура, по-добро образование, здравеопазване и социални услуги. „Инвестициите ще имат положителен ефект върху живота на по-широк кръг от хора, ще укрепят местните общности и ще направят регионите по-привлекателни за живеене и развитие“, посочи още министърът.

Той отчете като успешна приключилата вече първа покана за кандидатстване с концепции за интегрирани териториални инвестиции и съобщи, че интересът към нея е бил значителен, а подадените предложения многократно са надвишили наличния ресурс. Това според него е ясен знак за силната ангажираност на общините и местните партньори, както и за натрупания потенциал на терен.

Очаква се съвсем скоро проектните предложения, разработени по одобрените концепции от първата покана да получат финансиране от програмите и да навлязат в същинския си етап на изпълнение.

„Срокът за подаване на концепции за интегрирани териториални инвестиции е до 8 юли тази година, включително“, припомни министърът и изрази увереност, че с общи усилия ще бъдат постигнати трайни резултати, които да отговорят на очакванията на хората в регионите. „Днешната среща ще помогне на заинтересованите страни да изготвят своите проекти по втората покана“, обясни заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Юра Витанова, която също участва в информационния ден. Тя изрази надежда и втората покана да предизвика същия голям интерес, както първата, и да бъдат представени много проектни предложения, които да отговорят на нуждите за развитие на регионите.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица