Свържи се с нас

Култура

„Театър в парка“ през юли в Габрово

Published

on

В първата половина на юли парковете около Драматичния театър в Габрово ще се превърнат в театрална сцена. Проектът „Театър в парка“ е инициатива на Драматичен театър „Рачо Стоянов“, реализиран по програма „Култура“ с финансовата подкрепа на Община Габрово. Идеята на инициативата е да изнесе театралните спектакли близо до публиката в необичайна среда. Така в разгара на лятото изкуството ще се приближи до зрителите и ще ги „посети“ на любимите им прохладни кътчета от града. Освен нетрадиционното пространство, екипът на проекта е предвидил и заглавия, които също са нетрадиционни по своята форма и съдържание. По този начин ще се достигне до нови публики, които безвъзмездно ще бъдат привлечени към изкуството по атрактивен начин.

„Театър в парка“ ще докаже потенциала на Габрово да предлага изкуство и култура, в достъпни и иновативни формати.

Първото събитие от календара ще се случи на 3 юли от 20:30 часа в Парка до театъра (срещу „Дом на книгата“). Театър „Атом“ ще представи танцовия спектакъл „Клопка“. Танцовата миниатюра поставя акцент върху връзките, които се превръщат в капан, и с езика на тялото и движението предлага интересен поглед към темата и търсеното освобождение.

Следващото събитие от програмата ще се състои на 8 юли отново от 20:30 часа в Парка с мечето. На парковата сцена ще се „качи“ актьорът Милко Йовчев (Театър „Реплика“), които не само ще изиграе спектакъла „Списък на всички страхотни неща“ по пиесата на Дънкан Макмилън, но и по фин и елегантен начин ще включи публиката в увлекателната история. А тя ще ви провокира да направите свой собствен списък с най-хубавите за вас неща.

На 10 юли програмата включва две събития. „Четем с Ангел: представяне на пиесата „Техническа проверка“ стартира в 20:30 в Парка с мечето. Няколко актьори от драматичния театър в разговор с автора Ангел Иванов и сценично четене ще представят пиесата, написана по дебютния едноименен роман на габровеца. Ще разберем как странстванията в чужди и непознати земи, но и в собствения свят могат да бъдат претворени на сцена.

Веднага след това в 21:30 ще последва концерта на акустичната група A Cloud Embraced music project. Те свирят авторска музика, съчетавайки звуците на китара, чело, перкусии и нежен вокал.

Четвъртото и последно събитие по проекта „Театър в парка“ е танцовият пърформанс „Дръж се“ на хореографа Цвета Дойчева. То стартира в 20:30 и чрез езика на тялото в танца ще разкаже за болката и травмата. Как се отпечатва насилието и колко дълбоки белези оставя след себе си – ще гледаме отговора на тези въпроси, изразени с въздействащ танц.

Всички събития по проекта са безплатни и достъпни за всички габровци и гостите на града.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Култура

Успех на Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ от конкурс в Русе

Published

on

Изпълнителите се завърнаха от XVI Национален фолклорен конкурс „Дунавски славеи“ в Русе и бяха отличени с три втори места на трио, малък и голям хор на „Габровски гласчета“.

В двудневно състезание от над 800 участници, нашите габровчета достойно представиха града ни.

Ръководителката на ДФФ „Габровски гласчета“ Стефка Стоева е щастлива от високите оценки на професионалното жури, с председател академик Милчо Василев от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Формацията се подготвя усилено за успехи в следващ Национален конкурс във Варна, който ще се проведе в края на месец март.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица