

Култура
Фолклорен песенен спектакъл на Школата по народно пеене при НЧ „Развитие-1870“

Фолклорен песенен спектакъл поднесоха славейчетата от Школата по народно пеене при читалище „Развитие-1870”. С концерта тържествено беше отбелязан краят на поредния художествено-творчески сезон. Тесен се оказа читалищният салон за севлиевската публика, почитател на народното песенно творчество.

Пъстра китка с песни от всички етнографски области изпълниха възпитаниците на преподавателката Цветина Маринова от вокална група „Шарени цветенца”. От българско, по-българско бе и представянето на „Хубава си моя, горо” и „Ясен месец веч изгрява”, под съпровода на гост-изпълнителите от Школата по китара и тамбура, с преподавател Цветан Радков. Ангелогласните славейчета сътвориха прекрасен и вълнуващ празник на българския фолклор. С неспирни и възторжени аплодисменти публиката възнагради участниците в концерта.

Специални поздравления към певците и музикалния педагог Цветина Маринова отправи председателят на НЧ „Развитие-1870” Данаил Лалев. „Вие сте нашето богатство! Гордеем се, че под покрива на читалище „Развитие”, водени от любородната идея да съхранявате, популяризирате и обогатявате фолклорното песенно творчество, ковете историята на Школата по народно пеене. Благодарност и признание за професионализма и всеотдайността на един от специалните художествени ръководители в читалището и сърцат преподавател – Цветина Маринова. Желая Ви да съхраните любовта си към българския фолклор!”, развълнувано сподели г-н Лалев и за финал на изказването си красноречиво отсече: „Готов съм да хвърля ръкавицата на всеки министър на културата, който твърди, че в читалищата няма живот! Тук е храмът на българщината! Ние сме длъжни на поколенията преди нас и децата ни – нашето бъдеще, да опазим и съхраним тази родна светиня!”. С подаръчен ваучер на стойност 200 лв. той декларира подкрепа и партньорство за развитието на Школата по народно пеене. Благодарност бе изказана и на Борислав Йорданов, подкрепил с дарение дейността на школата.

Концертът в края на художествено-творческия сезон бе предшестван от две класови срещи на малките народни певци. Трогателните продукции на Школата се състояха в творческото пространство на галерия „Видима” и бяха изключително сърдечни и емоционални. Навръх Еньовден талантите от вокална група „Шарени цветенца” участваха в събитието на открито пред Хаджистояното училище за празника на билките.


Автор: Десислава Димитрова,
организатор при НЧ „Развитие – 1870“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
24-часов театрален маратон очаква габровци


24-часов театрален маратон очаква габровци на 29 и 30 септември. Първото по рода си събитие в града се организира от „Малка театрална компания“ по случай 10-годишния ѝ юбилей.
На 29 и 30 септември в пространствата на габровския Драматичен театър „Рачо Стоянов“ се провежда пилотното издание на 24-часовия маратон с разнообразни театрални форми, наречен „Театър-24“. Поводът за проявата е 10-годишнината от създаването на „Малка театрална компания“, която кани габровци и гостите на града да се включат в своеобразния празник от 18 ч. в петък до 18 ч. в събота.
Програмата смесва популярни театрални жанрове с такива, които са слабо познати на местната публика. Неделима част от маратона са интерактивните спектакли и атракциони, творчески срещи, ателиета и работилници, в които зрителите могат да се докоснат до магията на театъра. В събитието се включват вече утвърдени театрални формации и индивидуални артисти от цялата страна. Инициативата се реализира в партньорство с Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и с финансовата подкрепа на програма “Култура” към габровската община.
За първи път в рамките на маратона ще бъде представено и новото пространство за театър в Габрово – сцена “Ъндърграунд”. Освен сцените на Драматичния театър, маратонът превзема и нестандартни пространства като коридори, фоайета, технически зони и пространствата на открито около театъра.
24-часовият маратон е нов за града и региона културен формат, целящ да представи театъра в различна светлина – като весел празник, в който артисти и публика изграждат заедно цялостното събитие.
Стартът на “Театър-24” ще бъде даден в петък, 29 септември, от 18.00 часа, във фоайето на Драматичния театър и ще завърши на 30 септември в 18 ч. на Голямата сцена. Ще вземат участие Димитър Иванов-Капитана, Ха-ха-ха импро, Театър Реплика, Тигран Торосян, Театър Арт Ленд, Театър Мале-мале, VR Lab, Драматичен театър „Рачо Стоянов“ и Малка театрална компания.
„Стремежът ни е заедно с нашите партньори да организираме пъстър театрален празник, който да се превърне в ежегодно събитие от културния календар на града. Избрахме този формат, тъй като дава възможност активно да включим и младежите, за да им покажем, че театърът не е скучно, остаряло, елитарно изкуство.“, споделя Емил Йорданов от „Малка театрална компания”.
„Смятам, че маратонът е отличен начин да се даде старт на новия театрален сезон и да се събуди интересът на зрителите към театралното изкуство след летния ваканционен период. Щастливи сме, че можем да зарадваме габровската публика с това различно и вдъхновяващо събитие“, уточнява Петко Койчев, директор на Драматичен театър „Рачо Стоянов“.
За да дадат възможност на повече хора да се включат в театралния маратон дори и през нощта, организаторите осигуряват безплатен театрален автобус.
Театробусът ще се движи в интервала между 22.00 и 07.00 часа и ще превозва пътници към Театръра по маршрут: кв. Русевци – кв. Младост – Автогара – Дом на хумора и сатирата – ЖП Гара – Колелото – ЖП Гара – ПТГ “Д-р Никола Василиади” – Театъра – Шиваров мост – кв. Бичкиня – Етъра – кв. Ябълка и обратно през Театъра до кв. Русевци.
Маршрутът и нощният график на пътуване ще бъдат публикувани в събитието във фейсбук: https://fb.me/e/1ASjKg7zE
Достъпът до представленията и активностите в програмата е с вход свободен. „Малка театрална компания“ е независима организация, работеща в сферата на сценичните изкуства. Създадена е от четирима приятели от НАТФИЗ, влюбени в театралната магия и природата на красивата ни планета. Това са режисьорът Емил Йорданов и куклените актьори Десислава Йорданова, Силвия Тенева и Георги Тенев. Основана през 2013-а, компанията работи в посока социално ангажирани представления. Неин фокус са устойчивото развитие, опазването на околната среда и технологичните иновации. Наред с България, фестивалните участия на трупата включват Белгия, Швеция, Турция и Румъния. Компанията създава първият в света куклен спектакъл с виртуална реалност „Островът на съкровищата v1.0“, а през 2019-а попада в селекцията на Пражкото квадринале – най-големия форум за постижения в сценографията. През 2022 г. печели приза за сценични изкуства с кауза на наградите „АртАкция”.
ПЪЛНА ПРОГРАМА НА МАРАТОНА „ТЕАТЪР-24”
29.09 (петък)
18:00 ВЕЧЕРЕН КАЛЕЙДОСКОП – коктейл и откриване в Централно фоайе
18:45 ОФИЦИАЛНО ОТКРИВАНЕ – Голяма сцена
19:00 ОБЩЕСТВЕНО ХРАНЕНЕ – стендъп комедия, Димитър Иванов-Капитана, Голяма сцена
20:00 ХА-ХА-ХА В ГАБРОВО – ХА-ХА-ХА ИМПРО, Голяма сцена
21:00 ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБИ, посветени на 10-годишнината на МАЛКА ТЕАТРАЛНА КОМПАНИЯ, всички фоайета
21:30 ХОДЕНЕ ПО КРЪЧМИТЕ – Театър Реплика, Голяма сцена
23:00 ТЕАТРАЛНА РАЗХОДКА – разходка из дебрите на театъра, Целият театър
30.09 (събота)
00:00 ч. – СПИСЪК НА ВСИЧКИ СТРАХОТНИ НЕЩА – Театър Реплика, Голяма сцена
1:30 ч. – Театрален бирен куиз, Конкурс за тамада(наздравици), Конкурс за танци – Червено фоайе
2:30 ч. – Изрод, Тигран Торосян, Сцена Ъндърграунд
4:00 ч. – Среднощен калейдоскоп
Милиони балони, 18+, Театър Мале-мале, Червено фоайе
Среднощна балада, Театър Мале-мале, Червено фоайе
Музикалнo-театрален Jam, Сцена за всеки, Червено фоайе
Фантомът на театъра, променада, Малка театрална компания, целия театър
7:00 – Театрално кафене, среща с артистите и техните истории, Централно фоайе
8:30 Театрална разгрявка, актьорски упражнения за събуждане и тонус, Голяма сцена
9:00 Дигитално мастило, VAR Lab, Централно фоайе
9:30 ДОМЪТ НИ ГОРАТА и ДОМЪТ НИ ОКЕАНЪТ – театромати, кутия за представление за един човек, Централно фоайе
10:15 ТЕАТЪР НА САНДЪЧЕ, Малка театрална компания, в градината с мечето
10:30 ТЕАТРАЛНА ИГРОТЕКА, игри за деца и родители, пред театъра
11:00 ОТ КУЛАТА, Малка театрална компания, в градината с мечето
12:00 Театрална разходка, Малка театрална компания, целия театър
12:30 ТЕАТЪР НА САНДЪЧЕ, Малка театрална компания, в градината с мечето
13:00 НОВИТЕ ДРЕХИ НА ЦАРЯ, Театър Арт Ленд, Голяма сцена
14:00 Ателие Супергерои, Малка театрална компания, в градината с мечето
15:30 ЦЯЛОТО НЕБЕ и ЖИВОТ – театрални миниатюри – театър в кутия, Театър Арт Ленд, Централно фоайе
15:30 ДАНО ИГРАЯТ ДОБРЕ, ДТ ГАБРОВО, Голяма сцена
16:15 ТЕАТЪР НА САНДЪЧЕ, Малка театрална компания, в градината с мечето
16:30 МИЛИОНИ БАЛОНИ, Театър Мале-мале, пред театъра
17:30 КАКВОТО НАПРАВИ ДЯДО, ВСЕ Е ХУБАВО, Малка театрална компания, Голяма сцена


Култура
12 500 лева за обогатяване на фондовете на РБ „Априлов – Палаузов”


12 500 лева ще получи Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов” за обогатяване на фондовете си. Това съобщи за медиите Савина Цонева, директор на габровската библиотека.
Проектът на РБ „Априлов – Палаузов” бе одобрен за финансиране по програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” за 2023 година.
Приоритети на програмата са обновяване на библиотечните колекции с цел насърчаване на интереса към книгата и четенето, както и развитието на библиотеките като основни центрове за духовност, придобиване на знания и информация.
Първоначално министерството на културата обяви стойност на проекта до 25000 лв, но впоследствие сумата е редуцирана до 12 500 лв. – максималната сума за регионалните библиотеки.
Въпреки, че габровската библиотека всеки месец обогатява фондовете и колекциите си с литература от всички области на знанието като покупка и дарения, заглавията, одобрени по проекта, ще обогатят книжния фонд на регионалната библиотека със стойностни справочни, научни, художествени и енциклопедични издания (книги, периодични издания и други информационни източници): От област Габрово, за участие в конкурсната сесия, обявена през месец юни, проектни предложения са подали общо 34 обществени библиотеки.
Одобрени, освен проекта на РБ „Априлов – Палаузов” на стойност 12 500 лв, са проектите на библиотеките при: НЧ „Св. св. Кирил и Методий – 1928” кв. Бичкиня, НЧ „Христо Смирненски – 1949” кв. Русевци, НЧ „Отец Паисий – 1933” кв. Хаджицонев мост, НЧ „Балканска звезда – 1896” кв. Недевци, НЧ „Зора – 1872” кв. Нова махала, НЧ „Пейо К. Яворов – 1927” с. Борики, НЧ „Съгласие – 1911” с. Велковци, НЧ „Наука – 1902” с. Враниловци, НЧ „П. Хилендарски – 1909” с. Гъбене, НЧ „Христо Ботев – 1929” с. Донино, НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Нов живот – 1906” с. Кметовци, НЧ „Просвета – 1931” с. Новаковци, НЧ „Отец Паисий – 1931” с. Стоевци, НЧ „Васил Левски – 1922” с. Яворец общ. Габрово; от община Дряново: НЧ „Развитие – 1869”, НЧ „Дряновска пробуда – 2008”, НЧ „Денчо Славов – 1900” с. Ганчовец, НЧ „Христо Ботев – 1894” с. Гостилица; община Севлиево: Градска библиотека Севлиево, НЧ „Образование – 1900” с. Агатово, НЧ „Помощ – 1881” с. Батошево, НЧ „Пробуда – 1919” с. Буря, НЧ Просвета – 1928” с. Градище, НЧ “Светлина – 1928“ с. Кръвеник, НЧ „Зора – 1908” с. Ловнидол, НЧ „Климент Охридски – 1899” с. Сенник; от община Трявна: НЧ „Пенчо Славейков – 1871” гр. Трявна, НЧ „Пробуда – 1924” гр. Плачковци.
На всички одобрени по проекта библиотеки предстои подписването на договори с министерството. Останалите пет читалища, поради неспазване на част от правилата, не получават финансово подпомагане.
Списъкът с одобрените проекти е публикуван на интернет страницата на Министерството на културата. Общият размер на финансирането е 2 млн. лева като по тази конкурсна сесия са одобрени проекти на 1408 читалища в България.


Култура
Библиотекари от Люблин на работно посещение в РБ „Априлов- Палаузов“


В Габровската регионална библиотека гостуваха библиотекари от публичната библиотека в университетския град Люблин, административен център на Люблинското воеводство и най-голям град в пределите на Източна Полша.
Те пристигнаха от Велико Търново, водени от колеги от РНБ „П. Р. Славейков“. Посещението им е свързано с участието на полските и български колеги в Програма „Еразъм +”за споделяне на опит и добри практики.
Полските библиотекари посетиха всички отдели и се запознаха с организацията на библиотечните фондове и с цялостния процес по предоставяне на библиотечни услуги в публична библиотека от ранга на Габровската регионална библиотека. Бяха установени множество прилики в библиотечната работа с потребителите, общи цели и резултати.
Специален интерес за тях представляваше книговезкото ателие, създадено в РБ „Априлов-Палаузов“, програмируемите роботи-играчки за първи стъпки в програмирането за деца и тийнейджъри Вee Bot и Finch, 3D-принтерът и букскенерът в дигиталния център и машината за почистване на книги, закупена за дезинфекция по време на пандемията от КОВИД – 19.
Гостите споделиха, че и търновската, и габровската библиотека са съвременни библиотечни културни центрове, развиващи се в крак с изискванията на дигиталната епоха. Те се чувстват изключително заредени с позитивни емоции и полезни впечатления от гостуването си в България, която много им харесва, а Габрово според тях е чудесен град за работа и за живеене.


-
Любопитнопреди 7 дни
„Есенни багри“ с Елиза Ковачева – Цокова
-
Новинипреди 5 дни
Безплатни тренировки по футбол за момичета по програмата UEFA Playmakers
-
Новинипреди 7 дни
Безплатни тренировки за момичета под егидата на UEFA, Disney и БФС в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
КП „Левицата!“ ще участва в местните избори за кмет и общински съветници
-
Новинипреди 5 дни
ВМРО – БНД се регистрира за самостоятелно участие на предстоящите избори
-
Новинипреди 7 дни
Личната изповед на една майка, загубила сина си при катастрофа
-
Икономикапреди 6 дни
„Деари Фууд България „АД търси служители
-
Новинипреди 6 дни
Фондация „Екатерина Каравелова“ ще проведе кампания в Габрово