Свържи се с нас

Култура

Самодивско хоро се изви във водите на река Тревненска на Еньовден (снимки)

Published

on

Днес, 24 юни, Трявна отпразнува един от най-обичаните и цветни летни празници в българския календар – Еньовден! Празникът на билките, известен още като Ден на слънцето, се проведе на старинния площад “Капитан Дядо Никола” и събра десетки жители и гости на града.

И тъй като нощта срещу Еньовден е най-силна през годината, а билките са най-лековити, според народните поверия лечебните треви се берат от полунощ до първи петли. За да спазят традицията, още преди изгрев слънце, служители на общинска администрация заедно с екипа и потребителите към Социалните услуги в общността тръгнаха към поляните из околностите на тревненския балкан.

Вярва се, че всички болести са седемдесет и седем и половина и затова на Еньовден се берат седемдесет и седем и половина билки – за всяка болка по една, като половинката е за незнайната такава. Еньовче, жълт кантарион, лайка и др. бяха само част сред набраните билки, с които бе направен вкусен ароматен чай за всички гости на празника със съдействието на Дом за стари хора – Трявна.

Топлата напитка бе раздавана на площад “Капитан Дядо Никола” с еньовска погача за здраве и благоденствие на всички хора. Пременени в народни носии със сплетени венчета от лековити билки служители на община Трявна, ученици от СУ “Петко Р. Славейков” и служители на Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство свиваха пъстри еньови китки и красиви еньови венчета, с които окичваха малки и големи.

Спазването на българските народни традиции зарадва присъстващите, а особен интерес празникът предизвика у гости от Белгия, които подчертаха, че България наистина има с какво да се гордее и Трявна е едно прекрасно място за пресъздаването им! Магията на Еньовден да дарява само здраве и щастие на всички пожела кметът на община Трявна Силвия Кръстева, която поздрави присъстващите по случай днешния летен празник.

“Днес българската православна църква празнува рождението на Св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен! Вярванията са, че в полунощ срещу Еньовден небето се отваря и се случват чудеса, затова аз Ви пожелавам с цялото си сърце да вярваме в чудесата да бъдем добри и искрени хора, да бъдем здрави и щастливи. Днес още е и празникът на фармацевтите, затова пожелавам и на тях да са здрави, отдадени на професията си и благословени. Честит празник и на всички именници, носещи така хубавите имена, които се почитат на днешния ден. Бъдете здрави, вярвайте в чудеса и късметът винаги ще бъде с нас! Благодаря Ви!”, сподели кметът на община Трявна.

Открай време магията на Еньовден е обвързана и с женската красота в лицето на българската жена. Като част от отбелязването на празника на площад “Капитан Дядо Никола”, тази година, е откритата изложба на фотографът Радослав Първанов – “Аз съм българка – на българска земя и под открито небе”, която ще остане в града до 15 юли.

Във фотоекспозицията могат да бъдат разгледани 60 снимки на девойки, снимани в богати народни носии из различни краища на страната, които изобразяват иконичния образ на красивата българска жена. На преден план в изложбата са изведени не кои да са, а образите на тревненките Ралица и Християна Иванови, Вяра Перпериева и Теодора Нинова, които също са част от Националния проект “Аз съм българка” на габровския автор.

“Изложбата ще остане тук до средата на месец юли и ще може да радва очите на Вас местните и туристите, които ще посетят прекрасния град. Вярвам, че тя се вписва отлично с площада, защото това историческо място и това прекрасно начало на старата част на града дава един дух, който е уникален за България и вярвам, че си подхождат по един изключителен начин. Ще разгледате фотосите, ще видите 60 такива, от цяла България – това е първата и втората част на проекта. Ще видите и сюжет, свързан с магическия Еньовден – празникът, който отбелязваме днес. Пожелавам Ви приятен празник, приятно разглеждане на изложбата. Надявам се да бъде необходимото късче красота, което да се срещате в ежедневието си и приятен празник!”, пожела Радослав Първанов по време на отбелязването на празника на билките днес в Трявна.

За още по-празничното настроение на жители и гости допринесоха фолклорните изпълнения на децата от вокална група към СУ “Петко Р. Славейков” с ръководител г-жа Ивета Михайлова и момичетата от класа по народно пеене и инструменти към НЧ “Пенчо Славейков 1871” с ръководител г-жа Николина Кирилова.

Под звънкия съпровод на гъдулка, тъпан, гайда и акордеон малки и големи спазиха традицията на Еньовден и преминаха през големия венец със сплетени в него лековити билки, за да бъдат здрави през цялата година.

Кулминация на празника бе повеждането на самодивско женско хоро от кмета на Община Трявна, което се изви на площада и завърши в студените води на река Тревненска пред погледа и аплодисментите на десетки жители и гости от “Кивгирения мост”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Концерт в Габрово на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев

Published

on

На 24-ти април в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово от 18.30 часа предстои концерт на Мартина Табакова, Стоимен Пеев и Атанас Кръстев.

През тази година се навършват 125 години от рождението на големия български композитор Панчо Владигеров и 200 години от рождението на емблематичния чешки композитор – Бедржих Сметана.

По този повод тримата талантливи изпълнители се събират, за да направят турне в България, със знакови творби на двамата велики композитори. Датите на концертите са с начален час 18.30 часа, а входът за тя е свободен.

Концертите включват рядко изпълняваното Клавирно трио оп.4 на Владигеров, което той е написал едва на 17 години! То е и Първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. В програмата е включено още емблематичното Клавирно трио оп.15 от Бедржих Сметана.

Изключително респектираща и рядко изпълнявана програма. Тримата изпълнители Стоимен Пеев/цигулка, Атанас Кръстев/виолончело и Мартина Табакова/пиано, са добре познати на българската публика, изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на СБМТД, „Музикант на годината“ на БНР за „Ансамбъл на годината“, „Златен век” на Министерството на културата, „Златно перо“ на агенция Кантус Фирмус за постижения в областта на културата.

Зареди още

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Култура

Концерт-спектакъл „Балетни мечтания“

Published

on

В Международния ден на балета- 29 април, Танцова школа „Лиана“, студентите от специалност „ Съвременна хореография“ с ръководител проф. д.н Анелия Янева жителите на Габрово с концерт-спектакъл “Балетни мечтания“.

За пръв път в града на Рачо Ковача ще гостуват докторанти от Китай, които също ще се включат с изпълнения.

Събитието е под егидата на Областния управител на област Габрово и ще се проведе в зала „Възраждане“ на 29 април, понеделник, от 18.30 часа. Един неповторим спектакъл с феерия от цветове, движения и звук- това обещават организаторите.

Билетите ще са в продажба в деня на събитието. Повод за концерта е 20-годишнината на Танцова школа „Лиана“ и 10- годишнината от създаването на специалност „Съвременна хореография“ в Югозападния университет.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица