Свържи се с нас

Култура

„Книжно лято – букви, думи и знаци“

Published

on

Габровската регионална библиотека за пореден път спечели финансиране по Програма „Култура 2022” на Община Габрово. Целта на проект „Книжно лято – букви, думи и знаци“ е запознаване на деца и младежи с атрактивни начини за изписване на букви, знаци и думи чрез различни събития – арт-ателиета, игри с думи, литературно четене, демонстрация на калиграфия, които ще проследят появата на нашата писменост, развитието на буквите и писмената реч, усъвършенстването на писмената култура на българите и знаковите исторически моменти в този процес, който продължава и днес, и е от непреходно значение за просперитета на всяка човешка общност.

Проектът е с широка обществена и социална насоченост, обхваща голям диапазон целеви групи, а преките участници в него ще бъдат деца, ученици, младежи, доброволци – представители на местните общности. Инициативите са насочени към малки и големи, към децата, но също и към техните братя и сестри, към техните родители, учители, приятели и близки.  

Чрез участието си в ателиета по краснопис, рисуване на букви върху камък, бродиране на букви, забавни игри и кръстословици с думи, специална книжка за оцветяване, по естествен начин чрез творчество и игри участниците ще се запознаят с книжовната култура от появата на ръкописната книга до първите печатни български книги и ролята на старобългарски и възрожденски книжовници в този процес. Ще се насладят на изкуството на ръкописната книга – калиграфски текстове и украса. По проекта ще бъде отпечатана книжка за оцветяване с интересни заглавки на българските букви от ръкописи и първи печатни издания в България.

Ще бъдат подпомогнати деца и възрастни бежанци от Украйна да се запознаят с българските букви и българския език по интересен и атрактивен начин. Ще бъдат привлечени нови публики и отделни лица, които обичайно не участват активно в културния живот на града и не използват или много рядко потребяват библиотечни услуги.

В заключителната част ще бъде представена изложба на Маргарита Иванова  – калиграфия на старобългарски текстове върху пергамент с демонстрация на процеса на изписване.

Партньори по проекта са Художествена галерия „Христо Цокев“, Регионален исторически музей – Габрово, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово.

Ателиетата започват на 6 юли 2022 г. с художествено ателие по краснопис в беседката зад основната сграда на библиотеката,      10 ч. Ще бъдат представени различни начини за изписване на букви в ателие на открито край библиотеката. Доброволци участват с препис на текстове от „Неделник“-а на Софроний Врачански – първата печатна книга на български език.

8 юли – Литературно четене „Силата на писменото слово“ с откъси от старобългарски и възрожденски книжовни източници. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Екипът и потребителите на социалната услуга на ДЦПЛУ – Габрово и доброволци участват в литературното четене.

13 юли. Художествено ателие на открито за рисуване на букви – заглавки и винетки, върху камък. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Деца и младежи, доброволци рисуват върху подходящи каменни късове букви от българската азбука.

3 август. Арт-ателие на открито „Магията на буквите в шевица“. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Изработване на бродерия с различни образци от букви.

10 август – Пъзел от забавни игри и кръстословици с думи – „Огърлица от думи“, „Образуване на антоними“, „Допълни изречението“, „Ставаш ли за писател“, „Известни български книжовници“. Беседката зад основната сграда на библиотеката. 10-12.00 ч. Разделени в отбори  и индивидуално участниците ще се състезават и ще демонстрират знания и умения в познаването на историята на българската писменост и книжовната ни култура.

Завършващото събитие на проекта е на 19 август 2022 г. В ХГ „Христо Цокев” ще бъде експонирана изложба калиграфия на художничката Маргарита Иванова с демонстрация на калиграфско изписване на старобългарски текстове върху пергамент.

Проектът е на обща стойност 4 290 лв., от които 1 300 лв. собствен принос.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица