

Култура
Архивът отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“ на годината
Държавен архив – Габрово отличи своите „Читател“, „Дарител“ и „Приятел“ за изминалата 2021 година. Наградите бяха връчени на 9 юни – Международният ден на архивите. На този ден в цял свят архивистите обединяват усилия, за да покажат защо е толкова важна дейността на архивите. Това бе поводът да се открие и опознае професия архивиста.

„Като част от Международната архивна общност, българските архивисти, желаем успех на нашите колеги в изпълнение на общата ни благородна мисия! След двегодишна пандемия, отново имаме възможност да проведем своя празник и да наградим отличените в нормална обстановка“, сподели началникът на ДА-Габрово Цветомира Койчева.
Първата категория, в която имаше отличени, бе за „Читател на Държавен архив – Габрово”. Тази година отличените читатели са двама. Марияна Манева – художник, преподавател по изобразително изкуство в Национална Априловска гимназия, получи наградата, като читател с най-голям брой ползвани архивни единици (а.е.) през 2021 г., общо 232 при 18 свои посещения.

Другият отличен в тази категория бе Иван Постомпиров, уредник в РИМ – Габрово, читател с най-голям брой посещения: 88 с използвани 139 а.е.
В категорията „Най-заслужил за популяризиране на Архива” или „Приятел на Държавен архив” – Габрово Грамотата получи главният редактор на Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз” Христо Петров. През изминалата 2021 г. година сътрудничеството между медията и Държавен архив – Габрово продължи все така успешно, след като на страниците на електронното издание бяха публикувани 21 материали, 12 от които от поредицата, посветена на 70-годишнината на българските държавни архиви.
„Г-н Петров споделя всяка наша публикация в оперативен порядък, като я поднася на читателите на сайта в интересен вид, с висок професионализъм. Той пръв сред регионалните електронни медии отразява всички важни новини и събития, свързани с нашата дейност. През настоящата година доброто ни партньорство продължава. Г-н Петров е и преподавател по Журналистика в НАГ“, каза още Цветомира Койчева.
За да споделят отличието с него бяха и учениците от 9 „А“ клас от Национална Априловска гимназия, на които той преподава.

В категория „За дарение на 2021 г. с най-голяма историческа и обществена стойност, екипът на Държавен архив – Габрово определи дарението на Минчо Георгиев Минчев – поет, писател, издател, изследовател и самоук майстор-строител. Документите са предадени лично от Минчо Г. Минчев при негови посещения на място, в Държавен архив – Габрово. Те представляват документи и снимки от дейността му като поет, писател, издател, както и като строител. С Решение № 27 от Заседание № 5 от 29 юни 2021 г. на ЕПК при ОДА-Габрово са регистрирани като нов фонд от личен произход с необработени документи под № 1663 в ИСДА, с обем 3,81 л.м. Минчо Г. Минчев е личност с огромен принос в духовното и културно развитие на Габрово и Габровско, както и за запазването и популяризирането на литературната история на нашия край. Неговата кончина на 22 февр. 2022 г., оставя голяма празнина в литературния живот на града. Със своето дарение, М. Г. Минчев запази много и ценни документи за Габрово и габровци. Те са с важно историческо, обществено и културно значение.
Делото на фонд „Фондация Констатин Берберов (2002 -)” бе връчено на Драгомила Дойкин, която заедно със своята сестра дари интересните и ценни документи от дейността на Фондацията преди 4 години. Днес сте вече са обработени и достъпни за читателите.

Традиционно на празника присъстваха още и бивши колеги – г-жа Лушка Колева и г-жа Цанка Василева, работили в институцията, които и днес продължават да бъдат опора и приятели на Държавен архив – Габрово.
През настоящата година се навършват 30 години от възстановяването на дейността на ЖБД „Майчина грижа” – Габрово. По този повод бе представяне част от юбилейна изложба, посветена на дейността на Дружеството, която е подготвена заедно със Силвия Рангелова – графичен дизайнер, дарител и приятел на Архива.

Експонираната изложба показва най-важните моменти от дейността на ”Майчина грижа” от възстановяването през 1992 г. до 2019 г., когато то навърши 150 г. и е едно от най-старите в страната, с активна дейност и до днес.
Заедно с изложбата бе представен и витрина с техни и съвременни издания, които илюстрират доброто сътрудничество между двете институции през годините.

Празникът в Архив завърши с представянето на дигитализиран филм за АИР „Боженци”. Кинолентата е дигитализиран безвъзмездно от партньорите на ДА – Габрово от фирма Перфект ЕООД – Габрово сем. Десислава и Вълко Пингелови.
„Уважаеми читатели, приятели, колеги, скъпи ученици, благодарим Ви че сте част от нашия празник. На всички габровски архивисти – нека достойно да пазят ключа на Габровската архивна съкровищница, като част от световното документално наследство! По-рано, през празничния ден получихме поздравления от доц. д-р Михаил Груев, председател на ДА „Архиви”, от предишни ръководители на архива Донка Ботева и Стефка Василева, от колеги от сродни институции, от наши читатели и приятели: Галина Иванова – журналист от Трявна, Бояна Пенчева – журналист от в. „100 вести”, Мария Костова – учител и др.“, обърна се още началникът на ДА-Габрово Цветомира Койчева по повод 9 юни.

Датата е определена на Годишно общо събрание на членовете на Международния съвет на архивите, проведено в Квебек, Канада, през ноември 2007 г. Държавна агенция „Архиви“ е член на Международния съвет на архивите при ЮНЕСКО от 1960 г. През настоящата 2022 г., за четиринадесети пореден път, българската архивна колегия отбелязва празника. Той е съпроводен с поредица от разнообразни събития – връчване на награди на читатели, приятели и дарители, срещи с ученици, общественици, представяния на изложби, на особено ценни и уникални документи, Дни на отворените врати и др. Тази година мотото е „„Архивите – това си ти“ (#ArchivesAreYou“).

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката