Новини
Чешмата на Узана ще бъде реновирана

Изворната вода ще бликне с нова сила от чешмата на голямата поляна на Узана, информираха от габровската общинска администрация. Предложението на Община Габрово за реновиране на чешмата е част от 30-те спечелили проекта в конкурс, проведен съвместно с Националното сдружение на общините в Република България.
Чешмата е изградена и открита за V Национален туристически събор през юли 1979 година с доброволния труд на работници в габровските промишлени предприятия и членове на Български туристически съюз.
Събитието е изключително мащабно с участието на хиляди туристи, държавни ръководители и посланици, широко отразено в местната и държавната преса. Чешмата е разположена в близост до редица туристически забележителности – географския център на България, разнообразни екопътеки, най-голямата билна поляна, ски писти и планински маршрути, хижи, хотели и къщи за гости, два природни парка.
В местността се организират различни туристически събития през цялата година – Узана Поляна фест (посетен от над 10 000 туристи през 2021 г. и очаквани още повече в следващото издание 22-24 юли 2022 година), както и приключенски лагери за младежи от всички възрасти.
Победителите в конкурса бяха обявени на специално събитие в София. Инициативата отбеляза голям интерес. В нея се включиха 54 общини, които предложиха 84 проекта. Петчленно жури класира 30 предложения за реновиране на естествени източници на минерална и изворна вода. Конкурсът бе обявен на 22 март – Световния ден на водата, а всяка Община, на територията на която има чешма с минерална или изворна вода, имаше възможност да кандидатства с проект за реновирането ѝ.
Участието в конкурса е част от инициативите на Община Габрово, свързани със зелените политики за опазване на природните богатства на региона и подобряването на околната среда, както и част от политиката за устойчиво развитие на туризма.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
ГДБОП задържа тревненец заради порно с деца

ГДБОП задържа мъж от Трявна, на 39 години с инициали А.Н., заради разпространение на порнографски материали, за създаването на които са използвани малолетни и непълнолетни деца.

Специализираната операция е била проведена от антимафиотите на територията на област Габрово днес, 11 юни.
Полицейските действия са предприети в рамките на провеждаща се международна операция Mariposa на фондация Child Rescue Coalition.
Действията по разследването са извършени под надзора на Териториално отделение – Трявна към Районна прокуратура – Габрово.
При претърсване в жилището на задържания е намерена и иззета компютърна конфигурация, съдържаща 77 GB порнографски материали – видеоклипове и фотографски изображения, за създаването на които са използвани ненавършили 18-годишна възраст лица или които изглеждат като такива.

Оперативната работа по разкриването на случая е била проведена от ГД БОП – Велико Търново и координирана с прокуратурата на поредица от работни срещи.

Лицето е задържано за срок до 24 часа по Закона за МВР. Работата по случая продължава. Предстоят разпити на свидетели и назначаване на техническа експертиза на иззетите компютърни данни.

Крими
Двама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка

Мъж на 63 години и жена на 52 години са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка. Ранените са били транспортирани в столичната УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Инцидентът е станал вчера, 10 юни, малко преди 15.00 часа в севлиевското село Крушево.
По първоначални данни произшествието е възникнало вследствие на техническа неизправност на газовата бутилка.
Огънят е причинил материални щети. В ликвидирането на произшествието са участвали два противопожарни автомобила и четирима служители на РСПБЗН-Севлиево.
По случая е образувано досъдебно производство.

Крими
Нарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба

Служители на габровската полиция работят по два сигнала за инциденти между лица, за които към момента е установено, че са имали предходни конфликти и влошени междуличностни отношения.
Всичко започнало вчера,10 юни, около 14.00 часа, когато в районното управление сигнал подал 51-годишен мъж, който заявил, че малко по-рано същия ден, на ул. „Свищовска“, разминавайки се с трима мъже, единият от тях му нанесъл удар с лопата в областта на гърба и му били отправени заплахи.
По случая е образувано досъдебно производство.
Същият ден, около 19.40 часа, бил получен друг сигнал, че трима мъже увредили гумите на лек автомобил БМВ, паркиран в централната част на града, и са отправили закани за саморазправа към собственика му.
По случая също е образувано досъдебно производство.
След предприетите незабавни оперативно-издирвателни мероприятия около 23.20 часа били установени и задържани извършителите на двете деяния. Това мъже на 30, 26 и 20 години, криминално проявени.
Работата по случаите продължава под надзора на прокуратурата.

-
Кримипреди 7 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 3 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Културапреди 7 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС
-
Новинипреди 6 дниОУ „Неофит Рилски“ спечели „Ваканция, здравей! Да играем безопасно“
-
Кримипреди 4 дниБаща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор
-
Кримипреди 16 часаНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Новинипреди 4 дниГабровският „ХОУП“ с 23 медала от състезание във Варна
-
Икономикапреди 4 дниЗаплатите в Габровско: Ръст на цифрите, застой в класацията!








