Свържи се с нас

Култура

Пианистите на МК „Весела“ покориха върховете на два конкурса

Published

on

През изминалите няколко дни, девет деца – възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева имаха възможност да покажат своите умения, характер и достигнатото високо ниво на музикалните състезания във Велико Търново и Пловдив.

На 9-то издание на Международния конкурс „Звукът на времето” – Велико Търново деветокласникът Виктор Василев спечели Първата награда и Купата за най-висок бал от точки сред участниците в неговата възрастова група.

С Първо място журито отличи вдъхновеното представяне на Адриана Кънева – 8 клас. Повод за голяма радост имаха Ай Хасегава – 6 клас, и Делиа Георгиева – 3 клас, които за първи път в конкурс на живо, печелят Първо място и са на най-високото стъпало в класацията!

С второ място в своите възрастови групи бяха наградени отличните изпълнения на Полина Флориду – 7 клас, и Лилия Апостолова – 10 клас. Второ място, както и Наградата за най-малък участник спечели петгодишната Невин Халил, която с голямо вълнение и любопитство направи своя конкурсен дебют.

Прекрасно чувство в изпълнението на трите си конкурсни пиеси вложи една от най-малките участнички във Втора възрастова група – Лорен Николова – 2 клас, класирала се на трето място.

За своята творческа работа, клавирният педагог Весела Пенева получи специални поздравления от членовете на журито –проф. Танева, проф. Василенко и проф.Байнов, които след края на конкурса обявиха 4 специални награди, две от които са за Музикален клуб „Весела”. Печелят ги Полина Флориду – Специална награда за най-добро изпълнение на творба от композитора Александър Райчев и Виктор Василев – Специална награда за най-добро изпълнение на пиеса от Веселин Стоянов.

Само след две седмици, по случай годишнините на тези композитори, в голямата зала на Музикалната академия „проф. Панчо Владигеров” – София, ще има концерт на студенти от Академията и ученици от музикалното училище, в който поканата за участие на Полина и Виктор е една наистина много специална награда.

Тази година Националният конкурс „Милчо Петров”-Пловдив-2022, бе открит от клавирното дуо Симона Тодорова – Александра Станева, които са носители на Гран-при от миналогодишното издание на конкурса. Двете момичета пропътуваха разстоянието от София до Пловдив веднага след нощта на абитуриентския си бал, за да спазят традицията на конкурса и да посветят своето изпълнение на паметта на композитора Николай Стойков, дългогодишен председател на журито, техен фен и приятел.

Емоциите, заложени в началото на деня от тези млади пианистки, продължиха и при представянето на конкурсната програма на всички деца от Музикален клуб „Весела”. Буря от силни чувства се разрази при изпълнението на Адриана Кънева /1 награда/, докато свири една от творбите на своя ментор и приятел проф.Н. Стойков. Похвални думи от журито имаше за Полина Флориду /1 награда/, която поднесе стилно и интересно сонатата си от Йозеф Хайдн.

Малкият виртуоз Мартин Богданов /1 награда/ с вдъхновение свише изненада сам себе си с изпълнението на Етюд от Ференц Лист. За радост на всички, представянето на второкласничката Лорен Николова /1 награда/ бе оценено с най-висок бал от точки сред 36-те деца в първа група.

В същата възрастова група, 5-годишната Невин Халил получи втора награда за своето трудолюбие, смелост и сериозните пиеси, които изпълнява на тази крехка възраст. Делиа Георгиева /3 награда/ и Лилия Апостолова /3 награда/ вложиха цялото си внимание, отношение и артистичност към изпълняваните от тях пиеси.

Впечатляващо претворени от Виктор Василев бяха двете му конкурсни творби – на Шуберт и В.Стоянов. Още миналата година, той бе избран от журито за „Най-добър пианист на конкурса” и даде заявка за най-високото отличие. Ето защо, сега спечелената Голяма награда „Милчо Петров” е закономерен резултат за положения труд и музикалните качества на Виктор, който поема щафетата на традицията и догодина ще открие новото издание на този национален конкурс.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица