Новини
Таня Христова: Честит 24 май, Габрово!
Скъпи габровци,
Днес, отбелязваме най-светлия български празник – на българската азбука, просвета и култура, на духовното извисяване и на стремежа към усъвършенстване. Той ни връща през вековете към делото на светите братя Кирил и Методий, но и на редица други – знайни и незнайни – български книжовници, просветители и будители, поддържали пламъка на националното ни съзнание и успели да опазят духовните ни корени от забрава, за да може векове по-късно Иван Вазов да възкликне: „И ний сме дали нещо на света, и на вси славяни книга да четат.“
Габрово е мястото, от което започва модерното, светско образование. Благодарение на редица наши родолюбиви съграждани, посветили живота и отдали сърцето си на духовното извисяване на българите, градът ни се превръща в люлка на образованието и във важен духовен център през Възраждането. Такъв е и днес.
С гордост и самочувствие заявяваме, че Габрово е синоним на новаторство, прогрес и находчивост; тук работят и творят редица съвременни будители, които неуморно доказват, че любовта към образованието не е само възрожденска ценност, останала в миналото. Тя е и настояще, и бъдеще.
Уважаеми учители,
с дълбока признателност Ви поздравявам по случай празника и Ви желая вяра в духовните ценности, здраве, решимост и единство, за да съхраним българския дух, образование и култура. Вие най-добре знаете, че българският език има своя душа, че той е като жив организъм – променя се, развива се, обогатява се. Вие имате отговорната задача да създадете у младите чувството на почит към буквите и писмеността, към знанието, за да имат увереността да отстояват нашата културна идентичност.
Уважаеми творци и дейци на духовността и просветата,
С любов, труд и постоянство пазете и предавайте на поколенията нашата самобитност и традиции, писменост и език. Разпространявайте с ентусиазъм пламъка на любознателността, познанието, мъдростта и таланта!
Скъпи ученици,
Пазете и ценете българския език! Той е езикът на нашите предци и ни отличава от всички останали народи по света! Помнете, че знаейки буквите, ще може не само да четете, но и да опознавате живота, доброто и лошото в него, да обичате, да прощавате, да сте мислещи и свободни хора!
Уважаеми габровци,
24 май е празник на всеки от нас, защото истинското израстване на личността започва от първата научена буква, от първата написана дума, от първата прочетена книга. Думите имат силата и енергията да сплотяват и създават общност, да дават знание, което ни прави можещи и успешни хора, готови да покоряват далечни хоризонти.
Бъдете и Честит празник!
Бог да пази България!
Таня Христова
Кмет на Габрово
Култура
НАГ стана асоциирано училище към Софийския университет

Националната Априловска гимназия получи едно от най-високите отличия в системата на българското образование. По решение на Ректорското ръководство на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ училището бе избрано за четвъртото асоциирано училище към най-стария и престижен университет в страната.
Новината беше официално обявена днес – 14 януари, от заместник-ректора по администрацията и информационните дейности на Софийския университет, доц. д-р Първан Първанов, по време на тържественото честване на патронния празник на гимназията пред паметника на Васил Априлов в Габрово.
Асоциираните училища към Софийския университет са част от национална мрежа от образователни институции, които имат официално партньорство с университета. Статутът се присъжда след решение на Ректорското ръководство и одобрение от Министерството на образованието и науката.

Новият статут предоставя редица възможности за учениците и учителите на гимназията – участие в университетски лекции, семинари и научни инициативи, реализация на съвместни проекти с преподаватели от СУ, както и достъп до академични ресурси, лаборатории и иновативни програми.
Учителите ще получават методическа подкрепа и възможности за допълнителна квалификация, а учениците – вдъхновение и реална връзка с академичната общност. Включването на Националната Априловска гимназия в тази престижна група от едва четири училища е признание за високото ниво на обучение, утвърдените традиции и устойчивата работа на училищната общност.
Партньорството със Софийския университет е естествено продължение на мисията, заложена от Васил Априлов – изграждане на модерно и просветено образование, насочено към развитие на таланти, знания и лидерски качества. С този статут гимназията затвърждава своята роля като водещ образователен център, съчетаващ традиция и иновации в подготовката на бъдещите учени, професионалисти и лидери на България.


Икономика
Над 4 000 данъчни декларации през първите дни от началото на кампанията

Над 4 000 души декларираха доходите си през първите четири дни от данъчната кампания 2026 г., която стартира онлайн на 10 януари. Подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица в офисите на НАП, по пощата с обратна разписка и в пощенските клонове започна на 12 януари, понеделник.
Срокът за деклариране на получените през 2025 година доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа и ползването на данъчни облекчения е 30 април 2026 г. С подаване на декларация за данъчно облекчение за две деца започна Данъчна кампания 2026 г. в офис на НАП Габрово.
Първият формуляр е на Ценко Атанасов, който с годишната си данъчна декларация заяви желанието си да ползва данъчно облекчение за двете си деца. В първите дни в офиса на НАП – Габрово са приети 114 данъчни декларации, като 52 от тях са подадени по електронен път с персонален идентификационен код.
Тази година, след присъединяването на България в еврозоната, доходите от миналата година се обявяват в левове, а данъкът върху тях ще се плаща в евро безкасово – с банкова карта онлайн или през физически ПОС терминал в офис на приходната агенция.
При плащане на данъка през януари в банков клон е възможно да се плати в левове, като след тяхното превалутиране те постъпват в съответната сметка на НАП в евро. Отстъпката от 5% от данъка за довнасяне може да се ползва при деклариране по електронен път и плащане до 31 март 2026 г. включително, като размерът й не може да надвишава 255,65 евро/500 лв.
Условие за ползване на отстъпката и данъчните облекчения, е лицето да няма неплатени публични задължения към датата на подаването на декларацията. В началото на март в Портала за електронни услуги на НАП ще е достъпна предварително попълнената декларация за облагане на доходите на физически лица.
Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис, ще могат да се възползват от предварително въведената в декларациите им информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, субсидии, изплатени на земеделски производители, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица, доходи от продажби в интернет с цел печалба и др.
Те ще бъдат вписани в левове, тъй като се отнасят за период преди 1 януари 2026 г., когато официално беше въведена европейската единна валута у нас. Лицата, извършващи дейност като търговци, еднолични търговци и земеделски стопани, избрали този ред на облагане, подават декларациите си от 1 март до 30 юни 2026 г.
Това е срокът, в който и фирмите трябва да декларират корпоративен данък /чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане/, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия, както и данък върху дейността от опериране на кораби. Срокът за плащане на тези данъци е 30 юни 2026 г.
От НАП съветват данъкоплатците да използват електронните услуги на приходното ведомство , достъпни с ПИК или КЕП, за да си спестят време и посещенията в офисите на приходната агенция и пощенските станции. При необходимост от допълнителна помощ при попълването и подаването на декларациите по електронен път, агенцията е осигурила достъп до безплатен интернет (Wi-Fi) във всички офиси и технически устройства за ползване от клиентите при подаване на декларации и документи чрез портала на НАП с ПИК, с помощ на служител от НАП.
Допълнителна информация за декларирането на доходите може да бъде получена на телефоните на Информационния център на НАП: 02 9859 6801; 0700 18 700, на цена, според тарифите на съответния оператор, както и в сайта на приходната агенция.


Новини
Националният конкурс, посветен на Колю Фичето, стартира своето пето издание

Исторически музей – Дряново и Община Дряново обявяват петото издание на Националния конкурс „Преминал майстор през земята“, посветен на изключителния талант и съзидателен дух на Колю Фичето, роден в Дряново.
Инициативата има за цел да открива и насърчава детските таланти в областта на изобразителното, литературното и приложното изкуство, като същевременно утвърждава любовта и почитта към делото на Първомайстора.

В конкурса могат да участват деца и ученици от детските градини и училищата в България, както и представители на българските общности зад граница. Надпреварата се провежда в четири раздела: Изобразително изкуство, Макет, Литературно творчество и Видео, като всеки участник има възможност да изрази своето творчество и личен поглед към живота и делото на майстор Никола Фичев.

Крайният срок за участие е 30 април 2026 г. Творбите за разделите: „Изобразително изкуство“ и „Макет“ се приемат на адрес: гр. Дряново 5370, ул. „Шипка“ № 82, за Националния конкурс „Преминал майстор през земята“. А материалите за разделите: „Литературно творчество“ и „Видео“ се изпращат на имейл: office@museumdryanovo.com.

Във всеки раздел и възрастова група ще бъдат присъдени грамоти и награди за първо, второ и трето място, както и специални отличия на Исторически музей – Дряново, Община Дряново, Областна администрация – Габрово, Областното представителство на Камарата на строителите в България – Габрово и Архиерейско наместничество – Дряново.
Резултатите ще бъдат публикувани на сайта на Музея до 27 май 2026 г., а награждаването на участниците и откриването на изложбата с отличените творби ще се състоят по традиция в Деня на детето – 1 юни 2026 г. в Исторически музей – Дряново, ул. „Шипка“ № 82.
Повече информация и пълният статут на конкурса са достъпни на официалния сайт: www.museumdryanovo.com.


-
Кримипреди 2 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 2 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Новинипреди 7 дниПътищата в региона са проходими при зимни условия
-
Кримипреди 2 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 2 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Културапреди 3 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Кримипреди 3 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Икономикапреди 2 дниЕврото в България: Какво печелим и защо е важно за джоба ни?






