Новини
Кметът на Трявна бе удостоен с плакет от БФЛА

Кметът на Трявна бе удостоен с почетен плакет за приноса си към развитието на леката атлетика и подпомагането на талантливите ни български деца. Призът бе връчен от президента на БФЛА, балканската федерация и европейската федерация по лека атлетика Добромир Карамаринов по време на годишното общо събрание на федерацията, което се проведе в хотел “Панорама” в Трявна в края на миналата седмица.
„За втори път сме тук в Трявна, наистина се гордеем, защото когато започнахме изнесените общи събрания през 2004 г., извън София, аз не си спомням някъде да сме повтаряли и сега за първи път всъщност правим събранието отново на място, където преди сме го правили – преди 15 години бяхме тук в Трявна, 2007 г., сега сме отново в Трявна. Това е показателно. И аз съм изключително благодарен, че дадохте място на най-висшият форум на нашето атлетическо семейство да се съберем в Трявна и това е така най-малкото, което можем да Ви поднесем в знак на нашата благодарност!” сподели президентът на БФЛА при връчването на плакета на Силвия Кръстева.
Кметът на Трявна също изрази своята благодарност за оказаното уважение и подчерта, че развитието на леката атлетика е взаимно и двете страни ще продължават в тази посока.
„Първо искам да споделя, че винаги сте добре дошли в нашия град! Надявам се освен с прекрасната лекоатлетическа писта, която имаме, Трявна да Ви впечатли и с културата, с духа, който носи нашия възрожденски град без значение по какъв повод сте тук! Искам да изкажа благодарността си на г-н Карамаринов, затова че втори път след толкова много време сте в Трявна. Надявам се така да помогнете малко на нашия град и да повдигнете духа ни като водите тези, които тренирате тук в Трявна, за да може и ние също да получим това, което можем от Вас. Пожелавам успех и на добър час на БФЛА, защото всички знаем, че спортът дава много“, заяви г-жа Силвия Кръстева.
По време на откриването на общото събрание стана ясно, че Трявна може да се превърне и в един от символите на леката атлетика. Президентът на БФЛА подчерта, че тук има изключително талантливи състезатели и градът има всички предпоставки за развитие на спорта, след като през 2007 г. общинското ръководство и федерацията дадоха зелена светлина в осъществяването на модерната спортна база в Трявна.
“Винаги след Общо събрание в този град се случва нещо – в Трявна след общото събрание дадохме зелена светлина на тази писта, всъщност г-жо кмет трябва да видим какво ще се случи след това събрание”, постави въпроса пред кмета на Трявна г-н Добромир Карамаринов.
„Следващото нещо, което трябва да се случи е да имаме една прекрасна спортна зала поне докато съм в общината обещавам да се боря и да допълня, че искам лично да благодаря на г-н Кристиян Генев и на г-н Васил Донев за това, което правят за нашите деца в Трявна”, завърши Силвия Кръстева.
За своя принос към развитието на леката атлетика и оказаното съдействие при провеждането на общото събрание на БФЛА с почетен плакет бе удостоен и г-н Васил Донев – член на Управителния съвет на Спортен клуб по лека атлетика “Хаммер-ХБ-Трявна”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Плевенската филхармония с концерт в зала „Възраждане“ на 1 юни

На 1 юни, понеделник, от 19.00 часа в Зала „Възраждане”, гр. Габрово, Плевенската филхармония ще изнесе концерт под надслов „За тебе бях дихание…“. По идея на Чавдар Вълков – концертмайстор на оркестъра, за публиката в Габрово за първи път ще бъдат представени двама композитори на десетки хитове в България – Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки. Техните емблематични песни „За тебе бях“ на Красимир Гюлмезов (изпълнявана от Лили Иванова) и „Дихание“ на Светослав Лобошки (изпълнявана от Орлин Горанов) дават мотото на концерта.

Заедно с тях на сцената ще бъдат: Дует Шик, младата и много талантлива певица от Габрово – Кристина Неделчева, инструментална група „Класиците”: Чавдар Вълков – цигулка, Георги Цветков – бас китара, Димитър Митев – Дънди – ударни инструменти и струнен секстет от Плевенска филхармония. Новите аранжименти на популярните песни: „За тебе бях“, „Що ли те чакам още“, „Лятна жълта рокля“, „Чуй ме“, „Любов в сегашно време“, „Ах, твоите сини очи“, „Дъжд“…, в които мелодията често преминава от човешкия глас в цигулката, са направени от Георги Цветков.

Видеоклипове на добре познатите песни естествено ще допълват въздействието на музиката, а светлинните ефекти, мултимедия и звук са поверени на екипа на Валери Рулински.

„Идеята за концерта е да бъде по-скоро инструментален, но Дует Шик с прекрасната Вили Гюлмезова ще представят в пълния блясък част от песните, специално ще гостува на Плевенска филхармония младата звезда Кристина Неделчева, а двамата композитори Гюлмезов и Лобошки също ще пеят, защото хората искат да чуят текстовете на популярните песни“, споделя Чавдар Вълков.

В програмата са включени и някои класически произведения, като първа част от концерта „Лято“ из „Четирите годишни времена“ на Вивалди, както и световния поп хит „Viva la Vida“ на британската рок група Coldplay със солист отново концертмайсторът на Плевенска филхармония.

Незабравимите български песни на Красимир Гюлмезов и Светослав Лобошки, изпълнявани от любимците на стотици, хиляди българи ще предизвикат радост, ще доставят неповторимо удоволствие и добро настроение на публиката, ще повишат градуса на емоциите и развълнуват любителите и меломаните в Габрово.
Националното турне „За тебе бях дихание…“ на Плевенската филхармония след концерта в Габрово продължава с концерти в Долна Баня на 17 юни, Петрич на 1 септември, Гоце Делчев на 2 септември и други градове на България. Билети се продават в мрежата на Eventim.bg и на касата на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.
Отстъпки са налични за пенсионери и учащи. Деца до 6 г. влизат при вход свободен.

Новини
„Каква поредна футболна драма“, този път от Габрово!
Тази култова реплика, пренесъл през времето легендарният спортен коментатор Петър Василев – Петела (IN MEMORIAM), най-точно би описала ситуацията около футбола в Габрово, към днешна дата. Причината е върнато от областния управител на Габрово за ново обсъждане решение №107 на Общински съвет – Габрово, касаещо договор между Община Габрово, ОФК „Янтра 2019“ и компания, свързана хазарт.
Това покачи напрежението и нажежи спортните страсти още повече в навечерието на може би една от най-важните срещи на играещия във втора професионална лига тим на „Янтра“ (Габрово), чиито председател доскоро беше Таня Христова, кмет на Габрово.
Връщането на решението на Общинския съвет не е насочено срещу клуба, спорта или неговите привърженици. Това е законова процедура по контрол за законосъобразност, която областният управител е длъжен да упражнява при необходимост от допълнителна преценка за законосъобразност на даден акт, поясни Кристина Сидорова, областен управител на Габрово.
Според Община Габрово обаче чрез тази процедура областният управител е стопирал финансовото подпомагане за ОФК „Янтра“. От администрацията на кмета Таня Христова твърдят, че договорът е трябвало да осигури финансова подкрепа за клуба през следващите 5 години, определяйки я като от изключително значение за неговата издръжка. По думите ѝ всичко това се случва сега, точно преди изиграването на последните срещи за евентуалното влизане в по-горното ниво на българския футбол.
„Напълно съм наясно със значението на ОФК „Янтра 2019“ за града и местната общност. Футболът е кауза, емоция и гордост за много хора в Габрово. Именно затова решенията, свързани с бъдещето на клуба, следва да бъдат стабилни, прозрачни и юридически защитени“, аргументира се Кристина Сидорова.
Според областния управител в конкретния случай в заповедта са изложени аргументи за необходимостта от по-пълно и прецизно изясняване на характера на договора, насрещните престации, начина на предоставяне на рекламните площи и съответствието с действащата нормативна уредба.
„За съжаление, темата беше представена в публичното пространство като противопоставяне между институциите и спортната общност. Няма конфликт между подкрепата за футбола и спазването на закона. Напротив – истинската подкрепа означава всяка помощ за клуба да бъде реализирана по прозрачен, устойчив и юридически защитен начин“, категорична е Сидорова.
От Областна администрация – Габрово уверяват, че ще продължат да изпълняват своите правомощия отговорно, без политически емоции и без двоен стандарт, така както обществото очаква от една държавна институция.
Според запознати, потърсени от „Габрово Нюз“, за да разтълкуват ситуацията с върнатото за ново обсъждане от областния управител решение на Общински съвет – Габрово, реално драма няма. Оттук насетне местният парламент ще го разгледа отново, а общинските съветници ще гласуват.

Новини
Технически университет – Габрово отличи 34 студенти

Технически университет – Габрово отличи 34 студенти с високи постижения и петима служители с над 30-годишен стаж във висшето учебно заведение.

Областният управител Кристина Сидорова се обърна към присъстващите с думите: „За мен Технически университет – Габрово не е просто институция, а общност, която създава знание, изгражда характери и подготвя хората, които ще се превърнат в двигатели на региона, а и на страната ни.“

Тя благодари на всички преподаватели и студенти за устрема и за вдъхновението, с което превръщат университета в средище на просветата от световна величина.


-
Новинипреди 4 дниБлаготворителният кулинарен базар на „Майчина грижа“ събра над 2 000 евро
-
Културапреди 4 дни„Нощ на музеите“ се превърна в незабравимо пътешествие между вкус, изкуства и театър
-
Кримипреди 5 дниПолицията работи по сигнал за поискан рушвет в габровската болница
-
Новинипреди 3 дниГаброво отново събра млади пазители на паметта на България
-
Новинипреди 3 дниШахматистите от „Орловец 1997“ се завърнаха с три медала от турнир
-
Новинипреди 3 дниАндрей Николов е новият заместник областен управител на Габрово
-
Културапреди 4 дниСавина Цонева е Библиотекар на годината у нас
-
Новинипреди един денЯнтра излиза в мач за историята на габровския футбол





