Новини
Общо 14 500 лв. допълваща субсидия ще получат 23 читалища от община Севлиево

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Общо 14 500 лeвa допълваща субсидия ще получат 23 читалища от община Севлиево от Mинистерството на културата, след като кандидатстваха с проекти за подпомагане на художествено-творческата им дейност. Повечето от читалищата кандидатстваха за финансиране за купуване на носии, озвучителна техника, музикални инструменти и книги.
Парите са разпределени както следва:
•НЧ „Св.св.Кирил и Методий – 1929” с. Стоките – 800 лв.
•НЧ „Пайсий Хилендарски” – 1908” с.Градница – 600 лв.
•НЧ „Сполука – 1920” с.Душево – 500 лв.
•НЧ „Светлина – 1910” с.Хирево – 500 лв.
•НЧ „Отец Паисий – 1922” с.Богатово – 700 лв.
•НЧ „Зора – 1908” с.Ловнидол – 700 лв.
•НЧ „Просвета – 1918” с.Младен – 500 лв.
•НЧ „Дядо Фильо – 2009” с.Боазът – 500 лв.
•НЧ „Свободна мисъл – 1907” с.Бериево – 700 лв.
•НЧ „Образование – 1900” с.Агатово – 800 лв.
•НЧ „Светлина – 1928” с.Кръвеник – 800 лв.
•НЧ „Развитие – 1937 ” с.Кормянско – 500 лв.
•НЧ „Развитие – 1870 ” гр.Севлиево – 900 лв.
•НЧ „Напредък – 1887” с.Крамолин – 500 лв.
•НЧ „Цвятко Иванов – 1919” с.Крушево – 500 лв.
•НЧ „Помощ – 1881” с.Батошево – 900 лв.
•НЧ „Пробуда – 1919” с.Буря – 500 лв.
•НЧ „Пробуда – 1907” с.Ряховците – 600 лв.
•НЧ „Климент Охридски – 1899” с.Сенник – 700 лв.
•НЧ „Искра – 1909” с.Малък Вършец – 500 лв.
•НЧ „Възраждане – 1927” с.Петко Славейков – 700 лв.
•НЧ „Напредък – 1921” с.Шумата – 500 лв.
•НЧ „Васил Левски – 1900” с.Горна Росица – 600 лв.
Крими
„Втрещен“ от близо 4 промила преди пладне едва не направи голяма беля

63-годишен мъж от севлиевското село Градница остана без шофьорската си книжка за дълъг период и ще му бъде наложена солидна парична глоба, след като полицаи го спряха за проверка. Причината за това е шофиране в нетрезво състояние.
Случката се разиграла вчера, 17 февруари, около 10.00 часа. Тогава патрулиращ екип на полицията в населеното място забелязал криволичещ по пътното платно „Опел Вектра“, управляван от 63-годишния мъж.
Това била сигурна индикация, че нещо не било в реда на нещата и се наложило органите на реда незабавно да подадат сигнал на шофьора да отбие за проверка. Щом предоставил личните си документи и тези на автомобила, пияният водач бил веднага изобличен, тъй като от него се носели остри и силни миризми на алкохол.
При беседването с полицейските служители, фъфлещият говор и завалянето на произнесените думи, насочили още по-категорично униформените, че преди да се метне мъжът зад волан е имало употреба на алкохолни питиета.
При тестването му, дрегерът отчел безобразните 3.58 промила алкохолни пари в количеството издишан въздух, които изобщо не му попречили да седне да кара. Отчетеният резултат „подпечатал“ лишаването от правоспособност на 63-годишния мъж и солидната парична глоба, която предстои да му бъде наложена.
Мъжът отказал да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

Крими
22-годишен обра възрастен габровец пред входа на блок на ул.“Свищовска“

22-годишен габровец бе уличен в извършването на грабеж над 72-годишен мъж. Престъплението било извършено вчера, 17 февруари, рано сутринта около 04.00 часа пред вход на жилищен блок на ул.“Свищовска“ в Габрово.
Жертвата заявил в полицията, че непознат за него мъж, използвайки сила, му отнел сумата от 2 000 евро. Пострадалият бил откаран в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ с луксация на раменна става.
В резултат от проведените незабавни оперативно-издирвателни мероприятия бил установен и задържан извършителят на деянието. Това бил 22-годишен мъж от Габрово, известен на МВР.
Същият бил разпитан пред съдия и е привлечен в качеството му на обвиняем за престъпление по чл.199, ал.1 т.3 от Наказателния кодекс.
Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.
Междувременно по случая от прокуратурата съобщиха, че е започнало досъдебното производство с първо действие на разследването – разпит на свидетел.
Образувано е за това, че на 17.02.2026 година около 04.00 часа в Габрово, пред вход на жилищен блок, са отнети чужди движими вещи – 650 евро, от владението на 72-годишен мъж, с намерение противозаконно да бъдат присвоени, като е употребена за това сила, изразяваща се в блъскане с ръце в гърба.
Вследствие употребената сила, на пострадалия е причинена средна телесна повреда, довела до трайно затрудняване на движението на дясната ръка.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на Районно управление на МВР – Габрово. След разпити на свидетели, в това число и на свидетел-очевидец, е установена самоличността на извършителя – 22-годишен мъж от гр. Габрово с чисто съдебно минало, като същият е привлечен в качеството на обвиняем.
Извършено било претърсване в дома на извършителя и са били установени вещи – предмет на престъплението.
Предстои назначаване на техническа експертиза на иззетите по делото записи от видеокамери в района на произшествието, както и изготвянето на съдебно-медицинска експертиза относно характера на причиненото телесно увреждане на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Новини
Габрово ще почете 153 години от безсмъртието на Апостола на Свободата

На 19 февруари, от 12.00 часа, с възпоменание Габрово ще почете 153 години от безсмъртието на Апостола на Свободата Васил Левски.
Общоградското поклонение ще се проведе пред паметната морена в близост до Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, където там някога е бил Девическият манастир, давал убежище на Дякона при осъществяване на революционната му дейност и пребиваване в Габрово.
Местни свещеници ще отслужат панихида в памет на Левски, а ученици от НУ „Васил Левски“ ще представят поетичен рецитал, посветен на живота и делото на Апостола. В церемонията ще се включи и ученическият гвардейски отряд при ПТГ „Д-р Никола Василиади“, който ще построи почетен караул, за да почете паметта на Дякона.
Поклонението ще завърши с поднасяне на венци и цветя в знак на признателност към саможертвата и безсмъртното дело на Васил Левски. Защото Левски не е само част от историята – той е мярка за чест, свобода и достойнство, към която се връщаме винаги, когато търсим пътя напред.
Община Габрово отправя покана към всички граждани, институции и обществени организации да се присъединят и да почетат заедно паметта на Апостола на Свободата.


-
Кримипреди 6 дниХванаха двама с фалшиви книжки в Габрово в рамките на час (снимки)
-
Културапреди 5 дниЦариградската Библия в Исторически музей – Дряново
-
Кримипреди 5 дниПризнал се за дилър на кокаин получи условна с изпитателен срок
-
Новинипреди 5 дниЗапочват спешни пътни ремонти на места в Габрово
-
Кримипреди един денСпипаха още една фалшива шофьорска книжка в Габрово
-
Новинипреди 2 дниСУ „Райчо Каролев“ отбеляза 180 години от рождението на своя патрон
-
Любопитнопреди 2 дни„Ескейп рум: Мисия – Да отключим тайната на Райчо Каролев“
-
Любопитнопреди 2 дниУченически конкурс за рисунка „Райчо Каролев – знание, училище, бъдеще“





