Новини
Габрово чества своя Празник! (Галерия от снимки)

Днес, 17 май, Габрово чества своя празник за 162-ри път. В отсъствието на кмета Таня Христова, нейният заместник Невена Минева, тържествено издигна знамето на града.

Церемонията на площад „Възраждане“ по случай Празника на Габрово започна в 10.00 часа.

Тя бе уважена от областния управител на Габрово Ралица Манолова, председателя на Общински съвет – Габрово Климент Кунев, зам.-кметовете Николай Меразчиев и Мария Йозова, секретаря на Община Габрово Полина Тихова, общински съветници от ГЕРБ и БСП, общественици, ръководители на културни институции и граждани.

Под музикалния съпровод на Оркестър „Габрово“, на пилоните пред Общината, зам.-кметът Невена Минева празнично извиси флага на града.

Традиционно празненствата по случай Деня на Габрово продължават през целия ден. Празничната програма започна в 09.30 ч. в Храма „Успение на Св. Богородица”, където архиерейският наместник Руслан и габровски свещеници отслужиха Молебен за благополучие.

След като бе издигнато знамето на града на централния градски площад започна рисувателната инициативата с деца от местните училища „Нарисувай Габрово“.

Празничният за Габрово 17 май ще продължи на ул.“Радецка“, където от 12.00 часа на откритата сцена „Оркестър Габрово“ ще изнесат концерт, с който ще поздравят всички граждани и гостите на града.

В 13.30 часа в Художествената галерия „Христо Цокев“ ще бъде открита изложба, посветена на Празника на Габрово.

През целия днешен празничен ден зоните за платено паркиране на територията на Габрово са безплатни, а за учениците от общината денят е неучебен.

Със свободен достъп за организирани групи от ученици са Музей на хумора и сатирата, РЕМО „Етър“, МАИР „Боженци“ – Къща музей „Баба Райна“, Интерактивен музей на индустрията, Художествена галерия „Христо Цокев“ и Национален музей на образованието.

Преди 162 години, през май 1860 г., селището Габрово е провъзгласено за град. Официалните власти тогава решават габровският район да се отдели от Търново и да бъде признат за град.

Изворите за това историческо събитие дължим на поп Неофит Соколски, който го е отбелязъл като приписка в църковния сборник „Пролог за юни, юли и август 1764 г.“.

„1860, майа 4, нашето село Габрово ся провозгласи град от тяхно превозходителство Търновский и Рухчушкий пашли.“ Ценното издание, което пази паметта за акта на провъзгласяването на Габрово за град, се съхранява от Архиерейското наместничество в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Самото селище е възникнало не по-късно от ХІІ век.

Честит Празник, Габровци!



Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Жестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за убийството на 75-годишен мъж, извършено от сина му по особено мъчителен начин и с жестокост. Тежкото криминално деяние е било извършено вчера, 29 декември, около 15.15 часа в севлиевското село Младен.
„Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 и т. 6, във вр. с чл. 115 от НК за това, че на 29.12.2025г. около 15.15 часа в с. Младен общ. Севлиево, в дома му, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено е умъртвен К.Г., на 75 години, чрез нанасяне на множество удари с нож в областта на гръдния кош, причинявайки му прободни наранявания“, посочват от прокуратурата.
Извършителят на убийството е установен. Това е 33-годишен мъж, син на убития, с когото са живеели в едно домакинство.
Предстои Окръжна прокуратура-Габрово да го привлече като обвиняем и да внесе искане в Окръжен съд-Габрово за вземане по отношение на него на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ-Севлиево. Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.
Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.
При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.
Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

Крими
Натоварени празници за огнеборците и спасителите в региона

Въпреки празничните дни и семейната атмосфера около Коледа, габровските пожарникари и спасители отново останаха на пост и реагираха на десетки сигнали за произшествия в периода от 23 до 29 декември 2025 г.
Само за седмица звената на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово са се отзовали на 36 сигнала, сред които пожари, паднали дървета, оказване на техническа помощ и дори пътнотранспортно произшествие.
Особено натоварен се оказа 25 декември (Коледа), когато пожарникарите реагираха на 11 различни сигнала в рамките на едно денонощие. Най-често помощта им е била търсена заради паднали дървета вследствие на силния вятър и снеговалежа в региона, които затрудниха движението по пътищата в областта.
Служителите на пожарните служби в Габрово, Дряново, Трявна и Севлиево са се включили в най-малко 10 случая на паднали дървета, които пречели на движението по пътища и улици в населените места.
Сериозен дял от сигналите заемат и пожарите в комини – общо 9 случая за седмицата. За щастие, при нито един от тях няма нанесени материални щети, но причините остават едни и същи – непочистени комини и неправилна експлоатация на отоплителни уреди.
През периода огнеборците са реагирали и на няколко пожара с материални загуби – пожар на газова бутилка на тераса в жилищна сграда в Дряново, къща и гараж в Габрово, както и на пътнотранспортно произшествие на пътя Габрово – Севлиево.

-
Кримипреди един денТежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево
-
Любопитнопреди един денГаброво изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!
-
Новинипреди 6 дниБъдни вечер е! Денят преди Рождество Христово!
-
Новинипреди 4 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди 5 дниЧестито Рождество Христово!
-
Кримипреди 48 минутиЖестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година
-
Културапреди един денТри златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“
-
Новинипреди 3 дниОтбелязваме Стефановден!





