Новини
Пресъздадоха славния подвиг на четата на Цанко Дюстабанов, участвала в Априлското въстание

Епизоди от славния път на Габровската чета, с войвода Цанко Дюстабанов през Априлското въстание, пресъздадоха с историческа възстановка на членовете на НД „Традиция“, с която в кв. Нова Махала се отбелязаха 146 години от Априлското въстание. За да припомнят паметните моменти, случили се в габровския край през бунтовния април 1876 години бяха дошли клонове на националното дружество от цялата страна.
Събитието уважиха областният управител Ралица Манолова, заместник – кметът на Община Габрово Невена Минева, заместник – областният управител Ивелин Стоянов, представители на Държавен архив – Габрово, Регионалния исторически музей в Габрово, десетки габровци и гости на града.

„Приемете моето най – дълбоко признание и уважение към всичко което правите и затова, че отново ни събирате тук, заедно да отбележим годишнина от Априлското въстание. 146 години – време, в което всички заедно сме успели да запазим жив спомен за подвига, за волята за освобождение и искрата, която е запалена. Признателност към всички онези от Вас, които съхранявате този спомен, предавате го на поколенията и учите децата си, че родолюбието пази родината ни. Априлското въстание, макар и потушено, е стъпката, която трябва да се извърви, за да се стигне до извоюваната от предците ни свобода“, с тези думи се обърна към гостите при откриването на събитието областният управител Ралица Манолова.
Тя припомни думите на Цар Борис при откриването на Паметника на Свободата на връх Шипка, че всеки паметник е разрушим във времето, неразрушим е само споменът, който пазим в сърцата си, предаваме на поколенията и ни вдъхновява за подвиг.
Такъв невидим паметник трябва да вдигне всеки в сърцето си и да не забравя какво е родината и какво може да направи за нея, за да можем с чиста съвест да кажем, че саможертвата на падналите в борбите за освобождението няма да бъде забравено. „Убедена съм, виждайки толкова много хора днес тук, че заветите се помнят, предават, живеят с нас и за бъдните поколения“, подчерта още Ралица Манолова.

Минути преди възстановката беше открита паметна плоча на въстанията, възвестени в района. Организаторите припомниха, че мястото не е избрано случайно, то е основано от будни българи през 18 век – напоено с история и кръв – два пъти разрушавано и изгаряно, но с трудолюбие и себеотрицание възстановено отново.
В Нова махала са възвестени четири въстания, много от жителите ѝ са дали своя принос в борбите за освобождение и национално обединение на България, за развитието на книжовността, духовността и науката, за изграждането на съвременната ни държава.

За първи път бяха представени и няколко различни епизода от възстановки на славния път на Габровската чета с войвода Цанко Дюстабанов през Априлското въстание – въвличането на Цанко Дюстабанов в бунтовното дело; обявяването на въстанието в Нова Махала на 1 май 1876 г.; сблъсък на въстаниците и турска поща; залавяне на ранения Цанко Дюстабанов и осъждането на смърт на габровските предводители на въстанието.

Събитието завърши с поднасяне на венци и цветя и тържествена клетва на новите членове в редовете на дружество „Традиция“ – клон Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Две купи и три медала завоюваха шахматистите на ШК „Орловец 1997“

Състезателите на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Диана Екимова и Стелиян Пелеев спечелиха първо място в своите възрастови групи в градски шахматен турнир за деца и възрастни, посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев.

Турнирът се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“. Диана Екимова взе купата и златния медал в турнира до 12 години, а Стелиян Пелеев – купата и златния медал в турнира до 8 години.



Сребърният медал до 8 години също беше спечелен от състезател на ШК „Орловец 1997“ – Кирил Ройдев. Грамота до 12 години взе Павел Иванов, също от Габрово.


Останалите състезатели на „Орловец 1997“, които се включиха в турнира за големи, продължават битката и в следващите дни.

Новини
От 1 август влизат в сила новите цени на винетките

От 1 август 2026 г. влизат в сила нови цени на винетките за автомобилите до 3,5 тона и къмпинг автомобилите от категория М1. В Държавен вестник днес е публикувано постановлението за изменение на Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа.
От 1 август цените на винетките ще бъдат: Годишна – 64,50 евро; Тримесечна – 35,90 евро; Месечна – 19,90 евро; Седмична – 10 евро; Уикенд – 6,60 евро; Еднодневна – 5,30 евро. С постановлението се променя и размерът на компенсаторната такса за същата категория пътни превозни средства. От 1 август тя е 46,50 евро.
До 22 часа на 31 юли ще може да се купи винетка на старите цени. След 22 ч. тази вечер ще започне процесът на актуализация на системата и винетки на новите цени ще може да се купят след 1 часа на 1 август.
Системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация. Това означава, че до 22 часа днес – 31 юли всеки, чиято настояща винетка изтича през август, може да купи нова по досегашната цена. Например, ако годишната винетка изтича на 20 август, новата може да бъде закупена до 22:00 часа на 31 юли с начало на валидност на новата след изтичане на настоящата, като за нея ще бъде заплатена досегашната цена.
През август изтичат 208 988 броя годишни винетки. Всеки шофьор може да провери валидността на винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“.
След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на винетката, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ.
Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
АПИ апелира шофьорите да бъдат внимателни и да купуват необходимата им винетка от интернет страницата www.bgtoll.bg, мобилното приложение или партньорската мрежа на определената цена без никакви допълнителни такси. Освен от www.bgtoll.bg или мобилното приложение, винетка може да се купи и от останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване с карта.
Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 464.
Винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“ чрез сайтовете: www.vinetki.bg, www.tollpass.bg, www.digitoll.bg, www.yettel.bg, www.A1.bg, www.vivacom.bg, www.grabo.bg, www.my.fibank.bg www.spotins.bg, epay.bg, www.boleron.bg, www.avtovia.bg, www.insurance.bg както и на каса в „А1“, „Виваком“, „Български пощи“, „Easy Pay“, „Fast Pay“, „Колхида 3б“, и в бензиностанциите „Лукойл“, „Петрол“, „ОМВ“, „ЕКО“, „Круиз“, „Бенита“, „Газпром“, „Шел“, „ВиЕм Петролиум, сервизни центрове „Тахо Венци“, застрахователни брокери „Ай енд Джи Иншурънс Брокерс“, „Омникар и Партньори“, „Дженерал Брокер“, или чрез мобилните приложения ОББ Мобайл, TollPass, Phyre, Амарант България, iCard, MyVe, Cardbox, Epay и Булбанк Мобайл.
При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане.
Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му.
В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата такса за съответния автомобил. Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“.
В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат. Ако все пак бъде допусната техническа грешка при въвеждането на регистрационния номер, държавата, в която е регистрирано ППС или категорията му, може да бъде извършена корекция на не повече от три символа.
Заявления за корекция се подават по електронен път на info@bgtoll.bg, както и на място в Националното тол управление и в 27-те областни пътни управления. Образецът на заявлението е публикуван на www.bgtoll.bg в раздел „Заявления“.

Крими
Филмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“

Истински екшън, за огромен късмет завършил без невинно пострадали или ранени, се разигра снощи край Габрово. Моторист опита да избяга от полицията, в резултат на което и катастрофира зрелищно на бул.“Могильов“ в Габрово.
Всичко започнало около 22.30 часа, на пътя между Габрово и Севлиево. В района на село Янковци, екип на сектор „Пътна полиция“ подал светлинен и звуков сигнал за спиране на мотоциклет „Хонда“.
Вместо да отбие за проверка водачът не се подчинил на полицейското разпореждане, ускорил движението си, изпреварвайки автомобилите пред себе си, и продължил с висока скорост в посока Габрово.
Мотоциклетът бил засечен в района на бул. „Могильов“, където водачът направил опит да изпревари патрулния автомобил отляво, при което реализирал пътнотранспортно произшествие и паднал на пътното платно.
След извършен медицински преглед било установено, че е без сериозни наранявания. Установена била и самоличността му. Това била 27-годишен мъж от тетевенското село Градежница.
При извършената проверка било констатирано, че той е неправоспособен и никога не е притежавал свидетелство за управление на моторно превозно средство.
Установено било още, че управляваният от него мотоциклет не е регистриран по надлежния ред, а поставената регистрационна табела е издадена за друго МПС.
Водачът бил тестван за употреба на алкохол, като пробата е отрицателна, но отказал да бъде тестван за употреба на наркотични вещества.
При извършената справка е установено, че е многократно осъждан, както и че вече е наказван по административен ред за отказ да бъде тестван за употреба на наркотични вещества.
Мъжът е бил задържан по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа. По случая е образувано досъдебно производство за извършени престъпления по чл. 345, ал. 1 и ал. 2, чл. 343б, ал. 6 и ал. 7 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

-
Кримипреди 4 дниНеплащането на глоби да се замени с обществено полезен труд!
-
Любопитнопреди 4 дниПарти край басейна с DJ Mascota в Габрово
-
Новинипреди 4 дниБСП ще отбележи 135 години с традиционен събор на Бузлуджа
-
Новинипреди 4 дниРЗИ – Габрово с изнесен пункт за популяризиране на е-здравно досие
-
Новинипреди 3 дниОрганизират дискусия „Развитие на местното самоуправление“
-
Културапреди 3 дниСветовната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово
-
Новинипреди 2 дниМаркираха 101 коли в Габрово, излезли от употреба
-
Кримипреди един денФилмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“





