Новини
Партньорско участие на Национална Априловска гимназия в „Иновации в действие“

Преподаватели и възпитаници на Национална Априловска гимназия взеха участие в ученически обмен по НП „Иновации в действие“ в град Гоце Делчев. Те бяха гости на Природоматематическа гимназия „Яне Сандански“.

В срещите и проведените интердисциплинарни уроци участваха двете иновативни училища – ПМГ „Яне Сандански – гр. Гоце Делчев, 125 СУ „Боян Пенев“ гр. София и двете партниращи училища – Национална Априловска гимназия и ОбУ „Христо Ботев“ с. Дъбница.
Домакините любезно посрещнаха гостите, представиха им проектите, по които работят, както и постигнатите успехи, показаха им модерното и иновативно училище, обзаведено по програми на фондация „Америка за България“.
В двата дни гостите имаха възможност не само да наблюдават уроци, а и да участват активно в тях.
В проведеното интердисциплинарно занятие по биология, физика, химия, философия и английски език учениците, разпределени в четири групи, работиха по различни проекти, в които съчетаха наученото в съответната област с практически знания и умения. Работиха в екип и заедно търсиха информация за изпълнението на поставената задача, а накрая атрактивно и нагледно представиха резултатите чрез слово, музика и движение.
Темите бяха провокативни и интересни. Първият екип представи темата Душа, вторият екип – Движение, третият – Акупунктура, а четвъртият – Енергия и движение. Домакините бяха подготвили и изненади, като вълнуващото посещение на Хаджидимовския манастир „Св. Великомъченик Георги Победоносец“ и зоокъта с животни, с които може да се общува свободно, без клетки и ограничения.

Ръководители на учениците от Национална Априловска гимназия бяха преподавателите по български език и литература Стефка Костадинова и Владилена Катевска, а екипът на училището бе в състав: Николас Любомиров – 8 „а“, Виктор Лолев – 8 „а“, Магдалена Матейчева – 8 „г“, Антония Сиракова – 8 „г“, Калина Колева – 10 „а“ и Виктория Бурдиняшка – 10 „а“.
Дейностите по ученическия обмен завършиха, но остана обещанието за нови срещи и трайни приятелства, като още през юни предстои следващият етап по проекта от Национална програма „Иновации в действие“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


Новини
Момче е първото родено бебе в Габрово

Първото бебе в Габрово за 2026 г. е момче. Малкият Тимотей е проплакал на 2 януари в 16.22 часа, информираха от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Мъничето е трето дете в семейството и тежи 2.75 кг. Тимотей се роди под грижите на д-р Албена Паньова, акушерка Даниела Дончева и неонатологичен екип – д-р Анелия Толева и неонатологичната акушерка Снежана Тъмнева.
През 2025 г. в Отделение по Акушерство и гинекология са родени общо 274 бебета, което е с 25 повече от 2024 г.


Новини
Габрово ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста

И тази година Габрово ще спази традицията, почитайки големия християнски празник Богоявление (Йордановден) на 6 януари. Той ще бъде отбелязан с ритуал по потапяне на Светия кръст във водите на река „Янтра“.
На Йордановден във всички габровски храмове ще бъде отслужен Велик Богоявленски водосвет.
Празникът ще започне сутринта със Света литургия и водосвет, отслужени в църквата „Успение Богородично“ в центъра на Габрово.
Оттам ще тръгне и литийното шествие на габровските свещеници, което ще стигне до площад „Първи май“, където в 11.30 часа бъде отслужен водосвет за Богояление.
Около 12.00 часа се очаква ще бъде извършен и ритуалът по потапянето на богоявленския кръст, в района на моста „Игото“.
Във връзка с провеждането на празника на 6 януари ще бъде ограничено движението на автомобили по ул. „Генерал Радецки“, от пл.“1-ви Май“ до пресечката с ул. „Отец Паисий“ и по ул. „Отец Паисий“ от пресечката с ул. “Генерал Радецки“ до пл. „Игото“, за времето от 11.30 до 13.00 часа.
















