Свържи се с нас

Новини

Ниско прелитащи самолети и необичаен нощен въздушен трафик над Габрово

Published

on

Няколко ниско прелитащи самолети, по всяка вероятност военни, и необичаен въздушен трафик, бяха наблюдавани снощи в небето над Габрово.

Прелитането на техниката над Габрово можеше да бъде чуто и в много части на града дори усетено при затворени прозорци, тъй като звукът от двигателите на машините бе много силен. Той оставяше недотам приятно усещане.

Самолетите, които се открояваха в ясното нощно небе като движеща се светеща точка, бяха няколко. Те летяха в посока изток – североизток, а преминаването им изкара десетки хора по терасите, в търсене на отговор за невероятния шум, раздиращ въздушното пространство.

Полетите започнаха някъде след 21.30 часа и продължиха близо час, хвърляйки хората в смут и недоумение. Ниско прелитащите самолети и необичаен нощен въздушен трафик над Габрово станаха обект на десетки коментари и публикации в социалната мрежа сред местните.

Според някои снощната ситуация е била продиктувана от официалната визита у нас на първия дипломат на Украйна – външният министър Дмитро Кулеба. Други допускат, че това са нидерландските изтребители F-35, извършващи дежурство по охрана на въздушното пространство над България и съвместен „ейър полисинг“ (Air policing) с нашите ВВС.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Published

on

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.

Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.

Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.

Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

Зареди още

Новини

Областният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра

Published

on

Областният управител на Габрово Кристина Сидорова оспорва пред съда повторно приетото решение на Общински съвет – Габрово за договора между Община Габрово, Силвър бет и ОФК Янтра 2019.

Предмет на съдебния спор не е необходимостта от подкрепа за спорта, а начинът, по който Общински съвет – Габрово (ОбС-Габрово) е приел своето решение, уточняват от областната администрация.

Според областния управител при повторното му приемане не са спазени императивните изисквания на Закона относно необходимото мнозинство и процедурата за вземане на решението. Законът е категоричен, че когато върнато решение се приема повторно, то трябва да бъде подкрепено с повече от половината от общия брой общински съветници.

В конкретния случай това изискване не е било изпълнено, поради което е налице съществено нарушение на процедурата по приемане на решението.

Вторият мотив е свързан със съдържанието на самото решение. В мотивите към него липсва достатъчна обосновка относно характера на договора и условията, при които Община Габрово предоставя общински рекламни площи.

Не е извършен анализ на стойността на насрещните престации, нито е изяснено по какъв ред се предоставят рекламните съоръжения, въпреки че за това съществува действаща общинска наредба.

Областна администрация – Габрово подчертава, че спазването на законовите процедури е гаранция за устойчивостта на всяко решение, независимо от неговата обществена значимост.

Подкрепата за спорта не може да бъде противопоставяна на върховенството на закона. Когато законовите изисквания не са спазени, областният управител е длъжен да упражни предоставените му контролни правомощия.

Решението по спора предстои да бъде постановено от Административен съд – Габрово в едномесечен срок.

Зареди още

Крими

Шофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово

Published

on

60- годишният водач на товарен автомобил Форд самокатастрофира край Габрово. Причината за инцидента е несъобразен скорост. Това става ясно от полицейската сводка за днешния 17 юли.

Катастрофата е станала вчера, 16 юни. По данни на пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово 60-годишният шофьор не съобразил скоростта си на движение с пътните условия и релефа на местността, изгубил контрол над управлявания от него бус, в резултат на което се ударил в пътен знак и се преобърнал извън пътното платно.

След инцидента водачът е бил тестван за употреба на алкохол и наркотици, като отчетените пробите са отрицателни.

Мъжът е бил транспортиран до МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово и след преглед е освободен. Пътнотранспортното произшествие е било обслужено по административен ред.

*Снимки: Иван Владимиров, фейсбук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица