Свържи се с нас

Крими

Трима рецидивисти от бандата, задигнала медна бобина, остават в ареста

Published

on

По искане на Районната прокуратура, съдът в Габрово взе мерки за неотклонение „задържане под стража“ по отношение на трима рецидивисти за извършена кражба на медна бобина от индукционна пещ за топене на метали.

Рецидивистите, с инициали М.Н., А.К. и А.А., са привлечени в качеството на обвиняеми за това, че на 21.03.2022 г., в Габрово, извършили кражба при условията на опасен рецидив и след предварителен сговор с още едно лице, което не е осъждано.

От двор на фирма „ГИТ ИНЖЕНЕРИНГ“ ООД, чрез използване на техническо средство – ножовка, те противозаконно отнели чужди движими вещи – медна бобина с тегло 260 кг, която е част от индукционна пещ за топене на метални сплави и метална количка, на обща стойност около 8 000 лева, от владението на собственика, без неговото съгласие, с намерението противозаконно да ги присвоят.

Кражбата е била извършена през нощта, като обвиняемите са знаели, че тази вещ се намира там. Изнесли са я от двора на фирмата, като я нарязали на парчета и предали за скрап.

Обвинението срещу тях е за тежко умишлено престъпление – кражба, при условията на опасен рецидив, което се наказва с лишаване от свобода. Преценено е, че от събраните до момента доказателства може да се направи обосновано предположение за авторството на деянието и е налице опасност тримата обвиняеми да се укрият или да извършат други престъпления, поради което Районен съд-Габрово е уважил искането на прокуратурата за вземане на мерки за неотклонение задържане под стража спрямо тях.

Определението на Районния съд подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Габрово. Разследването продължава под наблюдението на Районната прокуратура в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Георги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Емил Дечев старши комисар Георги Георгиев е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР – Габрово.

Днес, 27 февруари, новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, информираха от пресцентъра на дирекцията.

Старши комисар Георги Георгиев е роден през 1980 г. в гр. София. Завършил е висше образование в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.

В системата на МВР постъпва през 2001 г., като през годините заема различни ръководни и експертни длъжности в структурите на министерството.

Професионалният му опит е свързан с работа в Столичната дирекция на вътрешните работи и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. До настоящото си назначение изпълнява длъжността началник сектор в 04 Районно управление при СДВР.

Досегашният директор старши комисар Пламен Иванов се връща на длъжността началник на Районно управление – Трявна.

Зареди още

Крими

10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана

Published

on

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 24 февруари 2026 г., състав на Окръжения съд осъди мъж от Габрово на лишаване от свобода и глоба, за престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества.

Съдът призна подсъдимия габровец, с инициали Й.Й. за виновен в това, че от неустановена дата в началото на месец август 2024 г. до 15 август 2024 г. се сговорил с друго лице да върши на територията на област Габрово престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага.

Й.Й. бе признат за виновен в това, че в периода от 12 до 15 август 2024 г., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с друго лице, разпространил, продавайки на служители под прикритие, и държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества в особено големи размери – общо 16 106,58 грама марихуана, на стойност 322 131,60 лева.

За всяко от горепосочените престъпления на Й.Й. бе наложено съответно наказание, като на основание чл. 23, ал. 1 от НК съдът определи на подсъдимия общо наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

Към посоченото наказание лишаване от свобода бе присъединено и наказание глоба в размер на 50 000 лева (равностойни на 25 564,60 евро). С оглед доказателствата по делото Й.Й. бе оправдан по обвинението за държане с цел разпространение на още 2 841,26 грама коноп марихуана.

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – В. Търново в 15-дневен срок.

По отношение на другото лице, участвало в престъпния сговор, е одобрено споразумение в отделно съдебно производство.

Зареди още

Крими

Сгащиха 70-годишно „муле“, участвало в схема за 17 бона и злато от баба в Габрово

Published

on

Габровските криминалисти задържаха мъж от Стара Загора, съпричастен към телефонна измама.

На 16 февруари в габровската полиция бил получен сигнал от 82-годишена жена, която заявила, че е била въведена в заблуждение по телефона от непознат, представил се за полицейски служител.

От нея било поискано да съдейства за залавяне на телефонни измамници. Жената предала на непознат сумата от 17 000 евро и златни накити.

В резултат от проведените оперативно-издирвателни мероприятия е задържано лицето, получило парите. Това бил 70-годишен жител на Стара Загора.

Сумата, предмет на престъплението, не е възстановена. Работата по случая продължава под надзора на Районна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица