

Култура
Данаил Лалев отново е председател на НЧ „Развитие-1870“
Данаил Лалев отново е избран за председател на Народно читалище „Развитие-1870”. Изборът бе направен единодушно по време на редовното отчетно-изборно събрание на културната институция, състояло се вчера. Лалев пое председателството от изпълнителният директор на „Делта Стар” АД Емилиян Маринов, чийто тригодишен мандат изтече.
След три успешни последователни мандата като председател на читалищното настоятелството през периода 2009-2019 г., Данаил Лалев, който е и зам.- председател на Съюза на народните читалища в България, отново пое ръководството на храма на духовността и стожер на българщината в Севлиево. С идеята да продължи разцвета на културната институция, която е предпочитано място за творчество и изкуство.
„Читалището е древна институция. Ние не сме по-могъщи от миналото, но не бива да вървим към бъдещето, обърнати с гръб. Благодаря на ръководството на читалището за прекрасния мандат, постигнатите цели и успехи. Вярвам, че вървим в правилната посока, че защитаваме това, което ни е завещано от поколенията. Читалище „Развитие” ще продължи да бъде крепост на духовността и българщината!“, каза в словото си г-н Лалев. И символично връчи на своя предшественик Емилиян Маринов два медала – единият за това, че по време на пандемията, въпреки трудностите, е успял да запази жив пламъка в читалището и вторият, за да има още един, в случай че загуби първия.

„3 години. С грижа. С любов. С мисъл. За читалището. За служителите. За децата. Тежки месеци с пандемията от коронавирус. Последващите от нея загуби и човешки животи. Инициативи. Възникващи проблеми. И незабавното им решаване. 150-годишен юбилей. Ремонт на читалищния салон. Безсънни мигове. Разбирателство. Това са малка част от акцентите в управлението на Емилиян Маринов. За които ние всички сме признателни!”, отбеляза на раздяла, в знак на благодарност и признателност, секретарят на НЧ „Развитие-1870” Нели Тотева-Георгиева.

„Предизвикателство бе за мен да поема председателството на НЧ „Развитие-1870”. Оттеглям се от поста помъдрял и одухотворен. Благодаря на Настоятелството и на дългогодишния секретар Галя Христова за доверието, опита и подкрепата. Щастлив съм, че за тези три години успяхме да надградим постигнатото, да създадем отлична финансова дисциплина и да създадем един млад и амбициозен екип, който да работи със сърце и душа”, с вълнение сподели г-н Маринов, допълвайки „нашето читалище е сред водещите културни институции у нас и вярвам, че ще пребъде!”.

Изключително успешен бе мандатът на Емилиян Маринов. Чествана бе 150-годишнина от основаването на читалището. Официално бе открита мемориалната плоча в чест на д-р Стойчо Христов – инициатор, основател и пръв председател на читалище „Росица” от 1870 до 1873 г, Гочо Драгошинов – председателствал до 1875 г. и Стефан Пешев – пламенен патриот и революционер, създател на Севлиевския революционен комитет, председател на просветно-културното и революционно огнище до обесването му от турските власти на Площада на 25 юни 1876 г. Проучи се и се осветли времето за последния половин век с издаването на книгата „Народно читалище „Развитие-1870” Севлиево 1970-2020 г.”. 150-годишният юбилей на читалището бе прекрасен повод за награждаването на заслужили читалищни деятели и дарители.
Безспорно най-значимата инициатива през мандата на Емилиян Маринов бе дългоочакваният ремонт на салона. Със средства на дарителите – бизнессдружение „Севлиево 21 век” и Ротари клуб Севлиево, както и със собствени средства, общо над 41 000 лв., бе сбъдната една мечта, за да може на тази сцена да се случват запомнящи се и стоплящи сърцата на публиката събития.

По време на отчетно-изборното събрание бяха избрани и нови членове на Настоятелството. Част от екипа вече са Мирена Станчева – общински съветник и дългогодишен служител в Община Севлиево за дейността на читалищата, и Алфидин Ахмедов – директор на Държавния куклен театър в Габрово, „пораснал” в севлиевското читалище.
От Настоятелството се оттеглиха Иваничка Георгиева и режисьорът Никола Узунов, които получиха красиви картини в знак на благодарност за дългогодишната си работа и отдаденост.
Автор: Десислава Димитрова, организатор при НЧ „Развитие – 1870“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов


На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.
Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.
„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.


Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



Култура
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново


Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.
Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.
Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.
Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.
Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.


-
Новинипреди 5 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 7 дни
ЖБД „Майчина грижа“ отличи седем зрелостници с награди
-
Новинипреди 7 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 4 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 4 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 4 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 3 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 4 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там