Свържи се с нас

Новини

Областният свика Съвета по сигурността

Published

on

Областният управител на Габрово Ралица Манолова свика Съвета по сигурност, на който бяха поканени за участие и кметовете на общините Габрово, Дряново, Севлиево, Трявна, директорът на РЗИ – Габрово, началникът на РУО – Габрово и директорът на областната организация на БЧК – Габрово.

Целта на срещата е максимално синхронизиране на действията на институциите, обмяна на информация и алгоритъм за действие, свързани с пристигащи граждани на територията на област Габрово в следствие военния конфликт в Украйна.

„Ситуацията към момента е спокойна и това дава възможност да се организираме така, че максимално бързо да бъдем от полза на всеки, който има нужда от подкрепа или оказва такава“, заяви Манолова и допълни, че няма официална информация за организирани групи с интерес за настаняване към нашата област, но в социалните мрежи хора се организират и предлагат помощ на пострадали от конфликта.

Тя приветства създадената организация от Община Габрово и апелира всеки от участниците, който разполага с някаква информация да я предостави, за да се систематизира на едно място.

Областният управител призова да се популяризира и използва разработеният портал от Правителството https://gov.bg/bg/ukraine, който е изключително улеснен за работа. Всеки от нашата област, който иска да помогне под някаква форма, може да го заяви на бутон „Искам да помогна“, след което веднага ще бъде потърсен за подробности. Обсъдени бяха различни варианти и реакциите при тях в конкретика.

Онова, което е важно за всички да знаят е, че когато украински граждани пристигат на територията на област Габрово, независимо в коя от четирите общини, следва в тридневен срок да бъдат регистрирани в служба „Миграция“ към всяко Районно управление в общините.

Това може да бъде направено от лицето/домакин, което ще даде настаняване или е задължение на общините, ако те предоставят място за настаняване. Трябва да се подчертае още, че регистрацията в „Миграция“ не дава статут на бежанец, това трябва да бъде посочено изрично като желание от всеки.

За преминаващите българска граница има и изисквания, свързани с наличие на зелен сертификат, валиден PCR или бърз антигенен тест. В случай, че лицето няма нито едно от посочените, то подлежи на 10-дневна карантина, която може да бъде намалена след третия ден, ако му бъде направен PCR тест, който излезе отрицателен.

С цел оказване на пълна подкрепа при регистрацията в Районните управления ще бъде попълвана кратка анкета, която ще съдържа три въпроса:
• Имате ли нужда от нещо и ако да от какво /дрехи, обувки, медицински изделия…/?;
• Бихте ли искали да започнете работа и ако да в каква сфера?;
• В случай, че с Вас пътуват дете/деца, имат ли нужда да бъдат обхванати от образователната система?

По този начин ще има яснота за нуждите на пристигащите и за възможностите, които област Габрово предлага.

Обсъдени бяха и начините и възможностите за наемане на работа на украински граждани, като пълната информация може да бъде намерена на https://www.az.government.bg/…/vazmozhnosti-za-rabota-na…/

По линия на Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите е обобщена и информация за възможни и подходящи места за настаняване.

Активна е и кампанията на БЧК по молба на Украинския Червен кръст и в координация и взаимодействие с Правителството на Република България за набиране на материални дарения. Най-неотложни са нуждите от нови мъжки, дамски и детски дрехи и обувки (с етикет на производителя); спално бельо; топли завивки; хигиенни материали. Изискването за нови материални дарения е на Световната здравна организация и Международния Червен кръст.

Всички институции остават в готовност за съвместна работа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Родственик на Колю Фичето гостува в първия музеен подкаст в България

Published

on

В „Музеят говори“ – първият музеен подкаст в България, гостува Константин Фичев, четири пъти правнук на възрожденския майстор Колю Фичето. С този, петнадесети по ред епизод, форматът на Исторически музей – Дряново потвърждава позицията си на пионер в музейната комуникация у нас, а разговорът на директора Иван Христов с родственика на Никола Фичев се превърна в специален и личен момент на завръщане към родния край на Първомайстора.

Константин Фичев определи присъствието си в Дряново като особено вълнуващо преживяване и разгърна положителното наследство и родовата история на своя клон от фамилията Фичеви. Той припомни съвместната инициатива, реализирана съвместно с Исторически музей – Дряново по представяне на книгата „(НЕ)познатия Колю Фичето“, с автор д-р Венелин Бараков, главен уредник в музея, осъществена в рамките на фестивала „Варуша юг“ във Велико Търново.

В студиото на „Музеят говори“ гостът сподели, че поддържа активна връзка и с други представители на рода и изрази мнение, че Историческият музей в Дряново периодично може да продължи да бъде домакин на родови срещи на фамилията Фичеви.

Сред най-впечатляващите моменти от разговора бе разказът за жива реликва от времето на Колю Фичето – литиен свещник във формата на кръст, подписан лично от Първомайстора и съхраняван до днес във великотърновския храм „Св. Св. Кирил и Методий“ в квартал „Варуша“.

„Приживе, Колю Фичето е обединявал хората – разказвал е дядото на дядо ми“, сподели Константин Фичев и допълни – „Когато се пускал по Самоводската чаршия, например в неделя, за да се черкува, той е събирал тълпа от хора, които са искали да го видят, да се докоснат до него“, отбеляза Константин.

Към края на разговора Фичев развенча и два широко разпространени мита около своя знаменит предшественик. Той категорично отхвърли налаганата по времето на социализма теза, че Никола Фичев е бил самоук строител, а по отношение на популярната легенда, представяща Колю Фичето като спасител на парижката катедрала „Нотр Дам“, бе не по-малко категоричен. „Тази легенда руши, а не съзидава“, определи я той като по-късно дописана, но дълбоко вкоренена в общественото съзнание заблуда.

Петнадесет епизода по-късно, „Музеят говори“ вече не е просто подкаст. Той започва да се превръща в трибуна, на която българското нематериално културно наследство получава глас.

Епизодът с участието на Константин Фичев вече е достъпен в YouTube канала на Историческия музей – Дряново.

Зареди още

Икономика

Отвъд IT: Защо Gabrovo Digital Summit е полезен за всеки, искащ да е подготвен за бъдещето?

Published

on

Когато чуем „технологична конференция“, често си представяме програмисти, инженери и технологични експерти. Истината обаче е, че изкуственият интелект вече е част от почти всяка професия и засяга всички нас. Затова събития като Gabrovo Digital Summit са полезни не само за хората от IT сектора, но и за всеки, който иска да бъде в крак с развитието на новите технологии.

Ето няколко причини защо:

  • AI вече се използва в много различни сфери – маркетинг, образование, здравеопазване, финанси, търговия и много други. Осезаемо е присъствието на изкуствения интелект дори в музикалните платформи!
  • Помага на бизнеса да работи по-ефективно – все повече компании използват AI за автоматизация на задачи, анализ на данни и подобряване на обслужването на клиентите.
  • Пазарът на труда се променя – новите технологии създават нови възможности и изискват нови умения. Конференции като Gabrovo Digital Summit дават ценна информация как да се подготвим за тези промени и какво можем да очакваме в близко (и не толкова близко) бъдеще.
  • Дават практически идеи и примери – участниците могат да видят реални приложения на AI и да научат как технологията може да бъде полезна в тяхната работа и ежедневие, независимо от нивото им на техническа компетентност.
  • Създават възможности за нови контакти и партньорства – на едно място се срещат хора от различни сфери, които обменят опит и идеи.

На 20 юни в зала „Възраждане“ в Габрово, ще чуете защо изкуственият интелект вече не е тема само за експерти.

Ще разберете как AI променя начина, по който работим и живеем, и защо конференциите като Gabrovo Digital Summit, са ценни за всички, които се интересуват от бъдещето на технологиите и тяхното влияние върху обществото.

Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs

Зареди още

Крими

Черен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!

Published

on

Черен джип „БМВ“, управляван от 20-годишен водач, направи безумно изпълнение на пътя между Габрово и Севлиево, в близост до опасното кръстовище за село Враниловци, след което полицията се самосезира и го погна с цялата строгост на Закона!

Безразсъдното поведение на пътния джигит, застрашил не само своя живот, бе заснето от видеорегистратор в друг автомобил и бе публикувано за разпространение в габровските групи в социалната мрежа фейсбук, където бързо набра вълна от възмущение.

След рисковото изпреварване, служители на сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР-Габрово се самосезираха и предприеха незабавни действия по установяване на водача.

По данни на полицията случката се разиграла на 13 юни на път II-44, в района на кръстовището за село Армените. Тогава 20-годишен водач на лек автомобил БМВ, движещ се в посока към Севлиево, извършил неправилно изпреварване от дясната страна на друго моторно превозно средство.

С действията си младият водач създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.

Днес, 17 юни, водачът бил установен от полицейските служители, като спрямо него е взето административно отношение.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица