Свържи се с нас

Новини

Почина Минчо Г.Минчев – поет, писател, издател, приятел на Архива

Published

on

Днес, 23 февруари, почина поетът, писател и издател Минчо Г. Минчев. Тъжната вест съобщиха от Държавен Архив – Габрово. Той бе приятел на Архива и след като даряваше в годините своите книги, през 2020-2021 г. той повери и личните си документи, които са организирани във фонд на негово име.

„Трудно е няколко думи да се опише разнообразната литературна, изследователска и издателска дейност на г-н Минчев и за приноса му за габровската литература и запазване и популяризиране на габровски автори.

С огромен труд и историческа обективност, той създаде тематичния музей на въленотекстилната индустрия в завод „Георги Генев” – Габрово и (днес не съществува, част от музейната сбирка в снимки и документи в Държавен архив – Габрово), съавтор бе на „История на вълненотекстилната промишленост в Габрово.

Чрез антологиите „Стряха над Янтра”, и „Славейкови гнезда” възкреси и остави за поколенията имената и творчеството на плеада автори от Габрово и Трявна от епохата на Възраждането до днес.

Той извърши първия превод на съвременен български език на „История во кратце о болгарском народе словенском” от йеросхимонах Спиридон (1972 г.). Носител е на множество отличия, на Априловска награда четири пъти, като през 2017 г. я получава за цялостно творчество и за „дългогодишно забележително присъствие в културното битие на Габрово”.

Издал е още следните книги: “Георги Генев в спомените на своите близки и съратници” (1986 г.) – съставител; “Оцеляване“. Поетиченен сборник (1990 г.) – съставител и участник със стихове; “Осъдена любов”. Стихове. (1992 г.); “Звезден автобус”. Стихове за деца. (1994 г.); “Дом в тръстиките”. Стихове. (1998 г.); “Гол пред Бога”. Стихове. (2002 г.); “Ъгълът на ледовете”. Поеми. (2003 г.);, “Зеленият ангел”. Миниатюри, есета, разкази. (2005 г.); „И като почне зданието да се прави” Публицистика. (2007 г.).; „Автографи”. Избрани стихотворения. (2008 г.); „Моето литературно Габрово”.

Публицистика, критика. (2009 г.), романи и др. Минчо Минчев ни дари документи от биографичен характер, сред които както ценни лични документи, така и част от своите отличия; от разнообразната си служебна дейност, от творческата си дейност и като издател на регистрираната от него издателска къща „ЛУНА”, богата кореспонденция и много снимки, както лични така и от изследователската си дейност по написване историята на родното Кряковци.

През 2020 г. то бе отличен с Грамота за дарител на Държавен архив – Габрово.

Прекланяме се пред светлата му памет и се вслушваме отново в мислите, му нареден в думи „..И аз не признавах буквите на законите: бях непослушник, неуправляем, самоук търсач…Не ме наказваха. Защото вярвах на Буквата в мен….Как ли ми е дадена?…Дали я предавах на другите?…Следвах тази Буква с наивността на момчето, с влюбеността на юношата, с мъжката вяра, с мъдростта на труженика, с добротата на възрастния. Това са буквичките на живота ми.”, споделиха от Държавен архив – Габрово.

Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ и Държавен архив – Габрово изказват най-искрените си съболезнования на близките и приятелите!

Дълбок поклон пред светлата му памет!

Погребението ще се извърши на 25 февруари 2022 г. от 13 часа на гробището в квартал Кряковци.

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица