Новини
Аеробика и готвене на открито за дните на здравословното хранене на децата Габрово 2011

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
За втора поредна година ученици от област Габрово отбелязаха Деня на здравословното хранене и готвене с деца. Инициативата на Областния управител тази година е подкрепена и от МФВС, Европейския информационен център “Европа директно” Габрово при Габровската търговско-промишлена палата, Регионалното сдружение на общините “Централна Стара планина” , Регионалния съюз на болниците “Стара планина”, както и общините в региона. Мариан Костадинов, сподели че е изключително важно създаването на навици в децата, които биха им послужили в бъдеще, когато тe са големи.
„Това мероприятие е една добра услуга за тях. Все по-малко деца са ангажирани със спорт, за съжаление поради естеството на новите предизвикателства – компютърните игри. Тази инициатива е малка стъпка към това, децата да знаят кои са здравословните продукти и в ежедневието си да ги употребяват по-често. Разбира се обучението, не може да завърши за един ден. Ние поставяме началото, а в семейството и училищата да се продължи, до създаване на навик. Надяваме се с всяка изминала година да има все по-голям интерес“.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Според организаторите целта на тези дни е да се обърне внимание на проблема с нездравословното хранене и ужасяващите данни за наднормено тегло на децата ни, по един по-интересен начин – под формата на игри и състезания, както и на методите за превенция на детското затлъстяване. По този начин те се надяват да се привлече вниманието и да накарат децата и техните родители малко по малко да се замислят всеки път, когато посегнат към всички онези вредни, но вкусни храни. „Във времето, когато игрите на детската площадка и в спортната зала са заменени от on-line такива е важно да се опитваме по всякакъв начин да мотивираме децата да се движат повече – не е задължително и разбира се не може всички да тренират някакъв спорт, достатъчно е обаче да се обръща необходимото внимание на часовете по физическо възпитание в училище“.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Тазгодишните мероприятия в инициативата бяха разделени на 3 етапа. Предварително в училищата са били изпратени материали подготвени по проект на РСБ Стара планина “ In Form EU – Кампания срещу затлъстяването при деца и младежи“. Готварско състезание ,,Час по готвене“ – в което компетентно жури, включващо шеф-готвачите от ресторанти от всяка една от общините оцени приготвеното от малчуганите; и разбира се не липсваше спорт, както и много настроение и награди за всеки един участник.

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
На 7 октомври от 14.30 часа на пл.,,Майка България“ в Дряново, ще бъдат проведени същите състезания, но този път участие ще вземат ученици от Дряново и Севлиево.
Новини
Мач за историята: „Янтра“ приема „Локо“ на осветление!


„Янтра“ ще приеме състава на Локомотив (Горна Оряховица) в исторически вечерен мач на осветление, това стана ясно от оповестената програма за 12-я кръг на първенството във Втора професионална лига.
Първият мач на изкуствена светлина на стадион „Христо Ботев“ ще се проведе 18 октомври (събота) от 20.15 часа и ще бъде предаван пряко по „Диема спорт“, това стана ясно след оповестената от СТК програма за 12-я кръг на първенството.

Фирма „ВЕМАТ“ – изпълнител на проекта за поставяне на осветление на габровския стадион – вече приключва с дейностите, доставен е и дизел-генераторът, който ще може да възстанови захранването при евентуално прекъсване на тока.
Вчера вечерта лаборатория измери и точните нива на осветеност на терена. Любопитен факт е, че първият организиран мач в историята на габровския футбол е срещу състава на Горна Оряховица, изигран на 21 септември 1919 година.
106 години и 27 дни по-късно срещу същия съперник представителния тим на Габрово ще изиграе нов паметен мач – първият на осветление на стадион „Христо Ботев“.


Новини
Джудо клуб „Габрово“ с отборна титла от турнира в Панагюрище


В края на месец септември в зала „Арена Асарел“ в Панагюрище се проведе открит турнир по джудо за деца, част от програмата „Децата и спортният клуб“ – 2025, организиран от Обединен спортен клуб – Панагюрище.
Джудо клуб „Габрово“ записа блестящо участие и спечели отборната титла, след като неговите състезатели завоюваха редица призови места.
Зоя Самотрясова стана шампионка в категория до 32 кг, а Даяна Нестерова триумфира при 40 кг. При по-големите Атанас Рачев (50 кг) и Виктор Рачев (55 кг) също завоюваха злато, докато Александра Нестерова грабна първото място при 44 кг. Сребърни медали извоюваха Еди Диванов (73 кг), Йосиф Стефанов (60 кг) и Йоан Шанов (66 кг), а Борис Терзиев зае пето място в категория +60 кг.
Отличното представяне на габровските джудисти не само донесе купата за най-силен отбор. Успехът за пореден път показа високото ниво на работа и подготовка от треньорите Георги Колев и Пламен Ангелов, дух и амбиция на младите таланти, които с резултатите си продължават да пишат спортната история на града.


Новини
РЗОК разяснява здравните права на хората в информационни срещи


Експерти на Районната здравноосигурителна каса /РЗОК/ в Габрово в Международния ден на възрастните хора проведоха първата от поредица информационни срещи с граждани на областта за разясняване на техните здравни права.
Присъстващите 42-ма потребители в „Център за социална рехабилитация и интеграция“ в Габрово, ръководен от Съюза на слепите в България, научиха повече за процедурите за заявяване и получаване на помощни средства за хора с увреждания, правата и задълженията си при ползване на медицинска и дентална помощ, подготовката за явяване пред ТЕЛК.
Специално внимание беше отделено на достъпа до личната здравна информация чрез мобилното приложение Е-здраве и ползата от този достъп. Хората имаха възможност да зададат своите въпроси и да получат изчерпателни експертни отговори.
Срещите са част от националната информационна кампания на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ – „НЗОК за теб“, която стартира през юни 2024 г. и непрекъснато се разширява. Инициативата си поставя задача да приближи институцията до хората като отиде на място при тях, за да им разясни техните здравни права и всичко, което ги вълнува като здравноосигурени пациенти.
В специалния фокус на кампанията са хора от уязвими групи, потребителите на социални услуги, възрастните хора, учениците, на които предстои завършване. Експертите на РЗОК Габрово ще се срещнат до края на годината с гражданите и в други населени места на областта, като се предвижда тези срещи да станат регулярни дори и извън рамките на настоящата инициатива.
От институцията посочват, че целта е да засилят директните си контакти с хората, доказвайки на практика своята ангажираност с техните нужди и проблеми.


-
Икономикапреди 7 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Икономикапреди 4 дни
НАП наблюдава борси, тържища и складове в цялата страна
-
Икономикапреди 4 дни
Близо 1000 граждани и фирми дадоха оценка на контролните действия на НАП
-
Новинипреди 4 дни
9-годишният Иван Екимов спечели шахматен турнир в Стражица
-
Културапреди 3 дни
НМО показа в Ямбол с изложбата „Училищни символи и ритуали“
-
Новинипреди 4 дни
Положиха основния камък на новия параклис кв.“Шенини“ в Габрово
-
Културапреди 3 дни
„Габровски гласчета“ с четири „ДА“ в „България търси талант“
-
Икономикапреди 4 дни
МТСП обяви конкурс за годишната Национална награда за социални иновации