Свържи се с нас

Новини

Възстановяват присъственото обучение и плановия прием в болниците

Published

on

Присъственото обучение на учениците от V до XII клас ще бъде възстановено от понеделник, 21 февруари, на територията на всички училища в област Габрово при тестване срещу КОВИД-19 веднъж седмично. От същата дата се възстановява още плановият прием и провеждането на планова оперативна дейност в болничните заведения.

Предложенията бяха приети единодушно, днес, на провелото се редовно онлайн заседание на Областния кризисен щаб, на което бе представена и актуална картина относно заболеваемостта от КОВИД-19 в област Габрово.

“Определено преминаването на ротационен принцип на обучение в област Габрово за последните две седмици даде резултати и имаме значително намаляване на броя на заболелите ученици с КОВИД-19.” коментира по време на заседанието директорът на Регионалната здравна инспекция-Габрово д-р Николай Пенчоков.

Припомняме, че за периода от 7 февруари до 18 февруари, учениците от V до XII клас в област Габрово учат на ротационен принцип на обучение, а плановият прием и операциите в болниците бяха преустановени от 20 януари.

От РЗИ-Габрово подчертават, че действително се отчита спад на установените нови случаи с КОВИД-19 в региона, благодарение на взетите допълнителни противоепидемични мерки, което се потвърждава и от направеното проучване по възрастови групи.

“Само 7 деца имаме заболели с коронавирус във възрастовата група 10-14 год. за миналата седмица и 18 ученици от 5 до 18 год., което прави 3% от общия брой заболели с Covid-19 в областта!”, информира д-р Пенчоков и допълни, че 20% е общият брой на диагностицирани пациенти с коронавирус от възрастовите групи 55 – 60 год. (67 човека) и 60 – 64 год. (69 човека).

От началото на пандемията у нас – 8 март 2020 год. до момента установените положителни случаи на КОВИД-19 в област Габрово са общо 17 548. Към днешна дата на домашно лечение са 884 души, в болница са настанени 160 души – от тях неусложнените случаи са 70%, в това число 12% са деца и близо 50% са усложнените такива.

От 13 разкрити болнични легла за интензивно лечение на заболели с коронавирус, към момента, заети от тях са 6, като няма тежко болни деца. За съжаление, битката с вируса са загубили 884 души, а по последни данни поставени под карантина са 939 души, което е близо наполовина сравнение с последните седмици, подчерта директорът на РЗИ-Габрово.

“В момента област Габрово е в синьо оцветена по % заетост на болничните легла, но продължава да бъде в червената зона по общ брой заболели от КОВИД-19, което не трябва много да ни успокоява!” сподели д-р Николай Пенчоков и представи отделните картини на разпространение на вируса по общини.

Най-висока е заболеваемостта в Община Севлиево – 1484 % на 100 000 души население или 470 души за последните 14 дни, следвана от Община Габрово с 1 231 % на 100 000 души или 687 положителни случаи. В Община Дряново установените нови случаи са 96 с обща заболеваемост 688 % на 100 000 души население и най-малко установени нови случаи има в Община Трявна – 82 с обща заболеваемост 837 % на 100 000 души население за последните 14 дни.

Общият процент за цялата област е 1 226 на 100 000 души население. “На фона на разхлабените мерки, които така се чуват в страната и все повече нарастващите гласове за отмяна на зеления сертификат, за съжаление, отчитаме спад в процеса на ваксинацията на територията на областта! Преди дневно сме достигали до 600-700 дози поставени ваксини, като сме имали по 120 първи поставени такива, а сега спаднаха до 10-20 души на ден!” подчерта д-р Пенчоков и информира, че от началото на ваксинационния процес в област Габрово са поставени общо 68 335 дози ваксини, като със завършен имунизационен курс са 31 698 души, което прави около 39% ваксинирано население.

Няма недостиг на ваксини и всеки, който желае може да се имунизира срещу коронавирус и през почивните дни в центровете и лабораториите, които работят в област Габрово, допълват още от Районната здравна инспекция.

Въпреки разхлабването на противоепидемичните мерки, проверките и контрола от страна на здравните експерти в областта продължават.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

„Янтра“ гостува на Севлиево, феновете от Габрово готвят силна подкрепа

Published

on

Футболните страсти в региона се нажежават тази събота. От 15.30 часа на стадион „Раковски“ в Севлиево един срещу друг излизат отборите на Севлиево и Янтра (Габрово) в двубой от 24-ия кръг на Втора лига.

Мачът обещава емоции, защото противопоставя два съседни града и два отбора, които винаги излизат пределно мотивирани в подобни срещи. Регионалните дербита рядко се решават само с футболни аргументи. Атмосферата по трибуните, емоцията и желанието за надмощие често превръщат подобни двубои в истинско зрелище.

Очаква се и този път стадион „Раковски“ да бъде арена на напрегната битка, в която нито един от съперниците няма да отстъпи без бой. Феновете на „Янтра“ вече се мобилизират, за да подкрепят отбора си в Севлиево.

Общински пътнически транспорт – Габрово ще предостави автобус за привържениците, които искат да бъдат част от атмосферата на трибуните. Автобусът ще потегли в 14.00 часа от паркинга срещу Дома на хумора и сатирата в Габрово. Той е с капацитет от 50 места и ще изчака до края на мача, за да върне феновете обратно.

Желаещите да се включат в организираното пътуване могат да се запишат на телефон +359 88 342 1152 – Георги Григоров.

Всички предпоставки за истинско регионално дерби са налице – близостта между двата града, гордостта на феновете и желанието за победа. В съботния следобед Севлиево и Габрово отново ще премерят сили, а отговорът на въпроса кой ще има последната дума ще дойде на терена на стадион „Раковски“.

Зареди още

Икономика

НАП пусна предварително попълнените данъчни декларации

Published

on

Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в Портала за е-услуги на НАП. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени от тях доходи от трудови правоотношения, граждански договори (хонорари), от наем и други доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, платците на които са юридически лица, доходи за получени субсидии от Държавен фонд „Земеделие“, данни за направените лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, получени суми от наложени платежи от продажби в Интернет и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца, както и данни за ползваните чрез работодател данъчни облекчения. Информация за получените доходи е отразена в левове в съответните приложения на декларацията, която се намира в рубрика „Подоходни данъци“ в Портала за електронни услуги на приходната агенция.

Преди да потвърдят предварително попълнената декларация е важно потребителите да я прегледат внимателно, да я допълнят и/или коригират, ако това е необходимо, след което да я подадат. Обръщаме внимание, че при задължение за подаване на данъчна декларация, например за деклариране на получени хонорари, доходи от наем, при заявяване на данъчни облекчения и други, е необходимо да се обявяват и доходите от трудови правоотношения, ако има такива. Те се вписват в Приложение №1 „Доходи от трудови правоотношения“. Данъчната кампания за деклариране на доходите на физически лица, получени през 2025 г., приключва на 30 април.

На 30 юни изтича и срокът за подаване на годишните данъчни декларации (по чл. 50 ЗДДФЛ) от физическите лица, извършващи дейност като търговци, регистрираните еднолични търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане. Подалите годишните си декларации по електронен път до 31 март ползват отстъпка до 255,65 евро/500 лева от данъка за довнасяне, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на декларацията и внесат целия размер на данъка за довнасяне до края на март.

Дължимият данък за довнасяне или надвнесения данък се заплаща, съответно възстановява в евро. Информация за доходи от трудови и/или нетрудови правоотношения, от наем, от награди и други доходи, които са платени от юридически лица, е достъпна и в електронната услуга „Предоставяне на справка за изплатени доходи на физически лица №2687“с КЕП или ПИК.

Допълнителна информация за декларирането на доходите може да видите в подкаста по темата в YouTube канала на приходната агенция или да получите на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 или 02/ 9859 6801, на цена, според тарифите на съответния оператор.

Зареди още

Любопитно

Исторически музей – Дряново стартира подкаст в собствено студио

Published

on

Историческият музей в Дряново поставя началото на нова инициатива – музеен видео подкаст. За целите ѝ е обособено собствено студио, оборудвано с професионална аудио и видео техника. Името на подкаста е „Музеят говори“.

Идеята е чрез него музеят да достигне до нова аудитория, да задълбочи ангажираността на посетителите, да предлага образователно и любопитно съдържание, да представя интересни истории за движимите културни ценности и богатството в музейните фондове.

„Музеят говори“ ще бъде едно достъпно, дигитално разширение на реалните музейни обекти и експозиции, ще бъде възможност за по-задълбочени разговори, ще търси връзки между историческия опит и днешните предизвикателства.

Наред с досегашните социални канали, подкастът ще информира за предстоящи събития и инициативи от културния календар на институцията.

Предвид бързата консумация на изобилието от повърхностна информация в днешно време, съдържанието на подкаста ще бъде и ценен извор за бъдещи изследователи относно личностите и процесите в нашето съвремие.

Постоянен фокус на новия формат ще бъде темата за ролята на музеите в един динамичен и бързо променящ се свят. В „Музеят говори“ ще участват специалисти от ИМ – Дряново, както и гости – личности от обществения и културен живот, представители на национални институции, учени, изследователи и др.

Амбицията на екипа е да бъдат излъчвани по един епизод седмично. Съдържанието ще бъде публикувано в YouTube канала на Исторически музей – Дряново, както и в официалните профили в социалните мрежи.

Студиото на ИМ – Дряново е оборудвано с професионална техника от Динафос – българска компания с дългогодишен опит в областта на фотографската, видео и осветителната техника.

Фирмата е официален партньор и дистрибутор на водещи световни марки и активно подкрепя развитието на визуалните изкуства и създаването на качествено дигитално съдържание.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица