

Култура
Как екипът на музей „Етър“ преодоля предизвикателствата на 2021 г?
На 2 февруари се проведе годишното събрание на музей „Етър“, по време на което бе представен и приет отчета за дейността на организацията през 2021 година.

Главният уредник Росица Бинева докладва за работата на специализираните отдели – „Занаяти“, „Духовна култура“, „Бит и поминък“, „Фондове“, „Научен архив и библиотека“, „Архитектура и строителство“, Научна група към музея.

Ръководителят на „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров представи свършеното от екскурзоводите, аниматорите и специалистите, ангажирани с информационното и рекламно обезпечаване на музея.

Главният счетоводител Мария Иванова информира екипа за финансовото състояние на институцията.

Бистра Димова презентира резултатите, постигнати от отдела за административно-информационно обслужване.

Директорът проф. д-р Светла Димитрова отправи благодарност за постиженията на всеки един от отделите, като подчерта, че предизвикателствата от последните 12 месеца са преодолени с общи усилия.

През 2021 година Сдружение „Български музеи“ отличи музей „Етър“ в категория „Събития и работа с публики“. За първи път музеят разработи собствен дизайн на опаковка за шоколад, която съответства на визуалната идентичност на музея. Етикетите на стоките в Дюкяна са с логото и идентичността на музея.

Екипът бе запознат с плана за дейността през 2022 година, на базата на който музеят структурира своята работа.
2021 година за музей „Етър“ в цифри
- 137 929 посетители;
- 25 реализирани събития;
- 151 изнесени беседи;
- 21 договора с туроператори;
- 802 постъпили нови фондови единици в основен фонд
- 959 обработените дарения, инвентирани във фонда на музея
- 220 постъпили нови фондови единици в научно-спомагателен фонд;
- 211 архивни единици, вписани в научен архив;
- 2 716 нови електронни научни паспорта;
- 2 защитени докторантури – на Ваня Донева и Марина Стоянова;
- 4 отпечатани публикации в специализирани научни издания;
- 11 участия в научни форуми;
- 19 преминати квалификации на представители на екипа на музея
- 18 проекти и програми, реализирани съвместно с Институт по етнографски изследвания към БАН, Община Габрово, учебни и детски заведения;
- 94 предмета от метал, текстил, кожа, дърво, хартия, керамика и стъкло, реставрирани и консервирани в Реставрационното ателие;
- 150 реализирани публикации със снимки в профила на музея във Фейсбук;
- 55 фотоалбума с над 6000 снимки в профила във Фейсбук и в архива на музея;
- 115 видео-материала в профила на музея във Фейсбук и канала в Ютюб;
- 22 публикации в Инстаграм;
- 99 статии в блога на музея;
- 35 връзки към новини и репортажи, публикувани от различни медии и организации.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов


На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.
Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.
„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.


Култура
Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор


Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.
С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.
Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.



Култура
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново


Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.
Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.
Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.
Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.
Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.


-
Новинипреди 5 дни
Габрово излезе в подкрепа на българския лев
-
Новинипреди 6 дни
ЖБД „Майчина грижа“ отличи седем зрелостници с награди
-
Новинипреди 6 дни
Жителите на кв. „Шенини“ в Габрово започват изграждането на нов параклис
-
Новинипреди 3 дни
Габровските джудисти с впечатляващо представяне в Димитровград
-
Културапреди 3 дни
Габрово е един от активните участници в Мрежата творчески градове на ЮНЕСКО
-
Новинипреди 3 дни
Габровски шампиони блестят на Европейските игри в Чехия
-
Културапреди 2 дни
Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново
-
Кримипреди 3 дни
Крадецът, тарашил по Русевци, влизал в домовете докато собствениците им били там