

Култура
Как екипът на музей „Етър“ преодоля предизвикателствата на 2021 г?
На 2 февруари се проведе годишното събрание на музей „Етър“, по време на което бе представен и приет отчета за дейността на организацията през 2021 година.

Главният уредник Росица Бинева докладва за работата на специализираните отдели – „Занаяти“, „Духовна култура“, „Бит и поминък“, „Фондове“, „Научен архив и библиотека“, „Архитектура и строителство“, Научна група към музея.

Ръководителят на „Културен мениджмънт“ Светлозар Тодоров представи свършеното от екскурзоводите, аниматорите и специалистите, ангажирани с информационното и рекламно обезпечаване на музея.

Главният счетоводител Мария Иванова информира екипа за финансовото състояние на институцията.

Бистра Димова презентира резултатите, постигнати от отдела за административно-информационно обслужване.

Директорът проф. д-р Светла Димитрова отправи благодарност за постиженията на всеки един от отделите, като подчерта, че предизвикателствата от последните 12 месеца са преодолени с общи усилия.

През 2021 година Сдружение „Български музеи“ отличи музей „Етър“ в категория „Събития и работа с публики“. За първи път музеят разработи собствен дизайн на опаковка за шоколад, която съответства на визуалната идентичност на музея. Етикетите на стоките в Дюкяна са с логото и идентичността на музея.

Екипът бе запознат с плана за дейността през 2022 година, на базата на който музеят структурира своята работа.
2021 година за музей „Етър“ в цифри
- 137 929 посетители;
- 25 реализирани събития;
- 151 изнесени беседи;
- 21 договора с туроператори;
- 802 постъпили нови фондови единици в основен фонд
- 959 обработените дарения, инвентирани във фонда на музея
- 220 постъпили нови фондови единици в научно-спомагателен фонд;
- 211 архивни единици, вписани в научен архив;
- 2 716 нови електронни научни паспорта;
- 2 защитени докторантури – на Ваня Донева и Марина Стоянова;
- 4 отпечатани публикации в специализирани научни издания;
- 11 участия в научни форуми;
- 19 преминати квалификации на представители на екипа на музея
- 18 проекти и програми, реализирани съвместно с Институт по етнографски изследвания към БАН, Община Габрово, учебни и детски заведения;
- 94 предмета от метал, текстил, кожа, дърво, хартия, керамика и стъкло, реставрирани и консервирани в Реставрационното ателие;
- 150 реализирани публикации със снимки в профила на музея във Фейсбук;
- 55 фотоалбума с над 6000 снимки в профила във Фейсбук и в архива на музея;
- 115 видео-материала в профила на музея във Фейсбук и канала в Ютюб;
- 22 публикации в Инстаграм;
- 99 статии в блога на музея;
- 35 връзки към новини и репортажи, публикувани от различни медии и организации.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Коледен театрален фестивал в Габрово

И през тази година в Драматичен театър “Рачо Стоянов” – Габрово ще се проведе Коледен театрален фестивал. Екипът на театъра кани всички свои зрители да си подарят прекрасни театрални мигове преди Коледните и новогодишните празници!
В четири поредни вечери от 7 до 10 декември ще видим интересни заглавия, както от домакините, така и от гостите на габровската театрална сцена – театър “Възраждане” – София, Драматичен театър Търговище и Драматично-куклен театър “Иван Димов” – Хасково.
Всички зрители, посетили театъра по време на Коледния фестивал ще участват в ежегодно провежданата Коледна томбола на театъра и може да спечелят страхотни награди. Едни от най-големите награди са “Златен билет” за всички премиери на театъра през 2024 година, както и ваучери за посещение на спектакли в Народен театър “Иван Вазов” и Драматичен театър – Пловдив.
Останалата част от наградите са книги, ваучери за пазаруване, сувенири, билети за предстоящи спектакли, отстъпки и много други. Билети за спектаклите се продават на касата на театъра и онлайн на сайта на театъра dramagabrovo.com.
Специални отстъпки са предвидени за ученици, студенти и пенсионери, също така от отстъпки се възползват и всички зрители закупили билети за повече от едно представление.
На 7 декември фестивалът открива театър “Възраждане” с пиесата “Ало, Ало!” от Джеръми Лойд и Дейвид Крофт. Познатите ни от дългогодишното си присъствие на малкия екран Рене Артоа, Едит, Ивет, Льоклер, полицай Крабтрий и разбира се Мишел от съпротивата, ще оживеят на сцената и ще подарят на габровската публика 2 часа смях и много добро настроение. Малко известен факт е, че театралната пиеса “Ало, Ало!” предхожда телевизионния сериал излъчван от BBC от 1982 година.
На 8 декември ни очаква спектакълът “Когато светът беше шарен” на режисьора Надя Асенова, позната на Габровската публика с множество режисьорски проекти на габровска сцена. Спектакълът е по текстове на Николай Хайтов от разказа “Когато светът си събуваше потурите”, публикуван в сборника “Диви разкази”. Главната роля е поверена на Владислав Карамфилов – Въргала, участват и актьорите на Държавен драматичен театър – Търговище.
На 9 декември предстои трета среща с публиката за най-новия спектакъл на Драматичен театър – Габрово “Приятнострашно” от Яна Борисова, под режисурата на Валерия Минева – Георгиева. Реакциите на публиката описват спектакъла като изключителен, вълнуващо събитие за театралната сцена и топъл разказ, който завладява ума и сетивата. На сцената ще видим актьорите Таня Йоргова, Стоян Руменин, Любомира Башева, Атанас Димитров и Петко Койчев.
10 декември е запазен за театър “Иван Димов” – Хасково които ще представят на габровска сцена спектакъла “Вечеря за глупаци” на автора Франсис Вебер и режисьора Евгени Будинов. Сред актьорския състав на спектакъла се отличаваи актрисата Иванка Шекерова, позната от сериала “Клетката”. Франсис Вебер е един от най-известните френски комедийни автори, последната поставяна негова пиеса в Габрово бе “Специалист по гафове”, така че гарантираме много смях и забавление на публиката!
След края на спектакъла, на 10 декември артистите ще изтеглят печелившите зрители от традиционната ни коледна томбола!


Култура
СМРЗИ – Трявна съдейства за изложбата на художник Николай Майсторов


Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна съдейства при организирането и откриването на последната изложба на българския художник Николай Майсторов. Събитието се състоя в галерия „Мисията“ на Държавния културен институт към Министъра на външните работи и се проведе по повод 80-годишнината на художника и Испанското председателство на Съвета на ЕС.
Изложбата включва литографския цикъл „Сервантес – Дон Кихот“ по текстове на световно известния испанския философ и писател Мигел де Унамуно. Организатор на изложбата е Национален дарителски фонд „13 века България“ с любезното съдействие на Галерия „Мисията“ и Специализирания музей по резбарско и зографско изкуство в Трявна.
През 1994 година Николай Майсторов дарява на НДФ „13 века България“ 338 свои произведения, които според дарителската му воля следва да бъдат експонирани в музея в Трявна.
Сред тях са 60 творби от цикъла – „Сервантес -„Дон Кихот“ по стихове на Мигел де Унамуно; 147 творби по стиховете „Цветя на злото“ на Бодлер; 55 по текстове от Библията; 45 рисунки по „Стария завет“ и 22 по Соломоновата „Песен на песните“.
Художникът участва в общи художествени изложби от 1969 г., както и в редица самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Автор е на няколко цикъла от живопис и графика – „Човекът“, „Холандски цикъл“, „Градски подлези“, „Автопортрети“. През 2004 г. е удостоен от Съюза на българските художници и Община Самоков с престижната награда „Захарий Зограф“.
Носител е на националната награда за живопис „Владимир Димитров – Майстора“ 2017 г.


Култура
Ден на четенето и в Габрово

Началото на първия „Ден на четенето“ в България се поставя тази година, на 17 ноември. Организатори са фондация „Четене”, фондация „Детски книги” и сдружение „Книги и четене”. Инициативата обхваща цялата страна и цели да насочи вниманието към четенето като основополагащ процес за развитието на грамотността, трупането на знания и усвояването на различни умения през целия живот.
Мотото на събитието е „Четенето дава възможности“.
„Четенето е ключова дейност, чрез която можем да променим средата, в която живеем. Четенето е в основата на мисленето и от него зависи дали хората ще развият потенциала си чрез добро образование, дали ще вземат адекватни решения за себе си и за обществото, дали ще се поддават на манипулации и ще толерират неравенствата“, казва председателят на фондация „Детски книги“ Валентина Стоева. По думите ѝ основите на демокрацията и силното гражданско общество са пряко свързани с уменията за четене.
„Да превърнеш детето в читател означава много повече от това да го научиш да чете и да обича книгите. Ти го превръщаш в отговорен гражданин на обществото, който години по- късно ще взима обосновани решения и няма да се поддава на манипулации и фалшиви новини“, посочва Виктория Бисерова, издател, преподавател и съорганизатор на събитието. Тя допълва, че четящият човек се докосва до стотици гледни точки, учи се да мисли критично и да проявява симпатия, което изгражда едно по-емпатично общество.
Инициативата се организира с подкрепата на Stiftung Lesen (фондация „Четене“, Германия).
Екипът на РБ „Априлов-Палаузов” в Габрово и четящи габровци от различни поколения подкрепят инициативата и се включват в нея с литературни четения.
На 17 ноември, петък, от 13.30 ч. в Детски отдел на Габровската регионална библиотека деца от II и III класове на ОУ „Ран Босилек”, учители, доброволци на библиотеката и библиотекари ще четат стихове от детски писатели и други любими литературни текстове по собствен избор.
Четене ще има и във филиала на библиотеката на ул. Йосиф Соколски”, където библиотекарят Руска Симеонова и верни читатели – деца и възрастни, ще четат от любими книги.
Библиотечният екип отправя покана към габровци при възможност да се включат в инициативата: „Вие сте сила, четящи хора! Ако все още не сте се регистрирали, за участие в Ден на четенето – България, направете го: https://readingfoundation.bg/day-of-reading- bulgaria/ Инициативата е отворена за всички – местоположението на 17.11.2013 г. и местоживеенето нямат значение.
Да заявим заедно: Четенето дава възможности! Надяваме се денят на четенето, който ще се провежда всеки трети петък на месец ноември да се превърне в едно от традиционните събития за популяризиране на четенето и книгата в България.


-
Любопитнопреди 6 дни
Коледният дух завладява Габрово
-
Новинипреди 5 дни
Кампания за безплатно и анонимно изследване за ХИВ/СПИН, Хепатит B и C
-
Новинипреди 6 дни
Днес е Андреевден!
-
Новинипреди 5 дни
Спечелете пари от правилното решение за стария ви автомобил
-
Кримипреди 2 дни
Сгащиха криминално проявен, опитал да „дръпне“ чанта от автомобил
-
Новинипреди 5 дни
На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН
-
Кримипреди 2 дни
Младеж без книжка, зад волана на „Ауди“ с чужди номера, отказа тест за дрога
-
Новинипреди 2 дни
„Седмица на отворените врати“ за туберкулоза