Свържи се с нас

Новини

„Компютърната томография има предимство при спешни състояния на мозъка, коремни травми и др.“

Published

on

Д-р Мариана Рачкова, МБАЛ „Свети Иван Рилски“-Габрово: „Компютърната томография има предимство при спешни състояния на мозъка, пътни злополуки, коремни травми и др.“

Д-р Мариана Рачкова отделение по Образна диагностика в МБАЛ „Свети Иван Рилски“-Габрово
Образование: Медицински Университет, гр. Пловдив – специалност „Клинична Биохимия” и специалност „Образна диагностика”, КсавиерУниверситет, САЩ – сертификат за лекар.
Професионален опит: Лекар асистент в Катедра „Химия и Биохимия” – „Молекулярна онкология”– Медицински Университет, гр.Стара Загора; Лекар ординатор – Спешен Център, УМБАЛ „Проф. Стоян Киркович”, Стара Загора; Лекар ординатор в отделение по Образна дагностика в МБАЛ „Св. Иван Рилски”-Габрово от 2020 г. Автор на научни публикации, свързани с молекулярна онкология в областта на канцерогенезата, меланома, ролята на тирозиназата и фенолоксидазата в процеса на меланогенезата, имуномодулатори.

Д-р Рачкова, благодаря Ви, че въпреки натовареността Ви в последно време, приехте поканата за разговор! Вече повече от две години живеем във време на пандемия, какви предизвикателства се налага да преодолявате?
– Не е лесно да се живее в постоянна пандемия, до сега човечеството не познава такава и не го пише в нашите учебници! По принцип всяка една епидемия или пандемия се изразява с камбановидна крива…за определен период от време.

В болницата e постоянен поток от пациенти – болни и проверяващи се, преболедували, търсят помощ, има и такива, които сами си назначават рентгенова снимка (за проверка), а не трябва, защото това е радиация.

В процеса на диагностициране съвременната медицина използва широко възможностите на новите технологии. С какво разполага Вашето отделение?
– В болницата имаме рентгенов апарат, компютърен томограф и ядрено-магнитен резонанс. Тази апаратура спомага за качествена и навренна диагностика като например компютърен томограф на глава при инсулти, гръден кош, лумбални прешлени и компютърен томограф на абдомен и др. Ядрено-магнитен резонанс на глава за мултиплена склероза и други заболявания, мускуло-скелетна система – гръбнак – шийни, торакални и лумбални прешлени. Всяко изследване трае по 40-50 мин. Изследваме коленни стави, глезени, рамо и др. Предимството на този ЯМР е, че е отворен, а не тунел и пациентите не изпитват клаустрофобия.

Съвсем отскоро отделението по образна диагностика разполага и 16-срезов компютърен томограф – компютър-томографска система от най-ново поколение. Какво означава това за пациентите от Габрово и региона? С какво тази нова апаратура подпомага Вашата работа?
– Компютърният томограф има предимство при спешни състояния на мозъка (инсулти и травми), при пътно-транспортни произшествия, фрактури, коремни травми и др., докато ЯМР е за мускулно-скелетната система – за колена, менискуси, дискови хернии и меки тъкани, сухожилия, които не могат да се визуализират при рентгенография.

А по отношение на диагностицирането на пациенти с КОВИД?
– Компютърният томограф е от голямо значение за ранната диагностика на Ковид инфекция, когато рентгенографията е непоказателна, както и за постковид, когато се образуват пневмофиброзни изменения и плеврални сраствания.

В каква степен тези най-съвременни методи за диагностика се поемат от НЗОК?
– Поемат се от НЗОК, но одобрението за ЯМР се бави много – от 2-3 до 6 месеца, което обезсмисля изследването, особено при спешни състояния като фрактури, и пациентите се принуждават да го заплащат сами, а стойността му е 250 лв.

Да се върнем на ситуацията днес и продължаващата усложнена епидемиологична обстановка – какво бихте посъветвали читателите по отношение на здравната профилактика и начините за имуностимулиране?
– Основно правило , което препоръчвам на всички пациенти е да си покачат нивото на витамин Д в кръвта на минимум 40 нг/мл. Доказано е, че витамин Д отговаря за имунната система и за да не се разболеем от грип и други инфекциозни заболявания, нивото му в кръвта трябва да бъде най-малко 40 нг/мл, а за Ковид – минимум 60 нг/мл. Това ниво няма как да се достигне с 400 IU на ден. Затова необходимата доза е от 2000 IU, а при Ковид инфекция – 5000 IU /ден, заедно с магнезий – 400 мг (за да може да се усвоява) и К2 – за да не се отлага калций в меките тъкани и съдовете. Това е минимумът за подържане на имунната система.

Вие ще участвате като лектор в тазгодишното издание на фестивала „Здравей, Здраве“ в Габрово. Какво да очакват посетителите от срещата си с Вас?
– Темата е „Витамин Д и Ковид преживяванията“, като ще говоря предимно за метаболизма на витамин Д и за неговата роля за имунната система и профилактика на Ковид инфекция, както и за примерни протокли от наши и чужди автори.

Фестивалът „Здравей, Здраве“ ще се проведе в Габрово на 5 и 6 февруари 2022 г. в зала „Възраждане“. Той включва здравно-образователни лекции, практики и базар, и има за цел да популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти: физически, емоционален, ментален и духовен. Входът е свободен!

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Любопитно

27 български дизайнерски продукта гостуват на Габрово

Published

on

Изложбата „Съвременен български продуктов дизайн“ ще може да се разгледа в зала 7А в Музея на хумора и сатирата в Габрово от днес, 26 март до 8 април. Тя се организира от MD – списанието за дизайн, интериор и архитектура в сътрудничество с Музея на хумора и сатирата и с подкрепата на Северноцентрално държавно предприятие – Габрово.

В изложбата ще бъдат показани 27 продукта на съвременни български дизайнери, шест от които са отличени с най-престижната международна награда за дизайн Red Dot. Нейни носители са сгъваемата бутилка на DiFOLD Origami Bottle, настолната лампа Infinity, създадена от дизайнера Лъчезар Цветанов, иновативния полувелосипед на Мартин Ангелов – Halfbike и снегоходките Small Foot на Петър Димитров и Иван Колев.

Другите два продукта с Red Dot, включени в изложбата, са дело на успешния български дизайнер Илиан Милинов – детския стол-клатушка LUMI и тестът за бременност Twip, направен от биоразградим материал по поръчка на Unicoms AG, Швейцария.

Изложбата е част от поредица от събития, свързани с популяризирането на българския дизайн и успехите на българските дизайнери. Продуктите са част от книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ на издателство Бисмар, която излезе през юни 2023 г.

Общо 50 български дизайнери и студиа с разработените от тях над 350 продукта участват в книгата – представително двуезично издание, подготвено от екип от утвърдени професионалисти.

На повече от 400 страници са представени мебели, осветителни тела, превозни средства, уреди, инструменти, играчки, предмети за бита, съдове и много други продукти, дело на българските топ дизайнери. Голяма част от тях са носители на престижни международни награди за дизайн.

На 4 април от 13.30 часа в Залата на жирафите в Музея на хумора и сатирата в Габрово издателят инж. диз. Бистра Шишкова ще представи книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ и ще се проведе дискусия, на тема „Бъдещето на гората и вторият живот на дървесината“.

В дискусията ще участват председателят на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) проф. д-р Васил Живков, доц. д-р Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и председател на УС на Северноцентрално държавно предприятие (СЦДП), инж. Иван Недков, директор на СЦДП – Габрово и инж. Петър Дишков, представител на „Кроношпан България“ ЕООД – дружество, което оползотворява отпадъчна дървесина.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица