Свържи се с нас

Новини

Пожарната в Габрово с препоръки за безопасност по Празниците

Published

on

Вероятността за възникване на пожари се засилва, както на обществени места, така и в частни домове. Предпоставки за това са използването на различни видове украси, ползване на бенгалски огън, фойерверки, сценични и други пиротехнически изделия, работещи и оставени без надзор отоплителни и електрически уреди, в т.ч. и електрически лампички и други коледни украси.

За да се избегнат трагични случаи, настъпили вследствие на пожари и запалвания, както случаи на помрачаване на празничното настроение, ПОЖАРНАТА отново НАПОМНЯ:

У дома и на работното място:
Не използвайте свещи и бенгалски огън за украси на елхите и помещенията!
Не оставяйте без надзор работещи електрически лампички и др. подобни украси!
Не оставяйте без надзор работещи електрически и други отоплителни уреди!
Не допускайте деца да употребяват пиратки, римски свещи, ракети и други пиротехнически изделя!
Бъдете отговорни, когато държите запалени свещи в църквите. Пазете околните хора и имуществото в църквите!

Когато се намирате в хотел, ресторант, МОЛ, кино, театър или на друго обществено място с масово събиране на хора:
Обърнете внимание на евакуационните пътища и изходите, евакуационното осветление, пожарогасителите. Това може да се окаже от огромна полза за Вас и околните в случай на задимяване и пожар, тъй като подготвените хора не изпадат в паника и по този начин спестяват много ценно време при евакуацията.

В обществените сгради с масово събиране на хора контролът от страна на противопожарните инспектори се извършва няколко пъти в годината, като един от тях е преди настъпване на новогодишните празници. При констатиране на нарушения на противопожарните изисквания, незабавно се предприемат съответните административно – наказателни и принудително – административни мерки към управите на обектите с цел недопускане нарушаване на условията, осигуряващи пожарната безопасност.

Не забравяйте, че Вашата безопасност е на първо място, така че и сами съблюдавайте дали на обществените места тя е гарантирана. Ако евакуационните пътища и изходи са свободни и проходими, ако има евакуационни осветление и маркировка със зелени знаци и табели, ако обекта е оборудван с пожарогасители, които са на видни и леснодостъпни места, ако има червени бутонни известители за пожар, Вие нямате основания за притеснения и можете спокойно да пребивавате в съответния обект.

Ако имате основания за притеснение, обърнете се към районната служба за пожарна безопасност и защита на населението и съобщете опасенията си, като я посетите на място, изпратите писмо чрез ел. поща или телефонирате.

В случай на задимяване и пожар на обществено място:
Не изпадайте в паника, а се насочете към най – близкия евакуационен изход!
Слушайте указанията от оповестителните уредби и/или от персонала на обекта!
Не се блъскайте с хората около Вас, не викайте, помогнете на деца, на възрастни хора, на инвалиди и на други нуждаещи се!
При силно задимяване по възможност сложете намокрен с вода текстилен материал пред носа и устата си и дишайте през него, опитайте се да се движите приведен по – близо до пода, защото въздуха там не е толкова замърсен, тъй като димът се издига нагоре!
Докато се придвижвате по пътя за евакуация натиснете червен бутон за пожар, с което ще известите компетентните лица за ситуацията.
При първа възможност съобщете на телефон 112, ако станете свидетел на запалване, задимяване, пожар и не прекъсвайте връзката. Дежурният оператор може да Ви зададе уточняващи въпроси, както и ценни указания!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Възстановят спирка Рачо Ковача, преместена заради новото кръгово

Published

on

Обслужването на спирка „Рачо Ковача“ и спирката при банка ОББ, в посока Шиваров мост, ще бъде възстановено, считано от 09.00 часа утре, 20 ноември. Това информираха от Община Габрово.

Изградената временна спирка пред бившия „Дом на книгата“ ще бъде премахната, посочва още от администрацията на кмета.

Промените бяха въведени от 24 юли т.г. при стартиране строителството на новото кръгово кръстовище при бул. „Васил Априлов“ и ул. „Юрий Венелин“ пред Централната поща в Габрово.

Община Габрово благодари за разбирането и търпението по време на изпълнението на проекта.

Зареди още

Новини

Започва кампания за обновяване на Детското отделение в МБАЛ – Габрово

Published

on

Областна администрация – Габрово и Община Габрово Ви канят на фолклорния концерт спектакъл „Съкровища“. С него ще бъде поставено началото на дарителската кампания за набиране на средства за обновяване на детското отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, информираха организаторите на инициативата, които вярват, че събитието ще обедини общността.

Спектакълът ще се проведе на 1 декември от 19.00 часа в Дома на културата „Емануил Манолов“, превръщайки се в сцена на българския дух. Народни песни, танци, вярвания и традиции ще се преплетат в едно като нишките на шарена черга, за да преведат зрителите из нашите обичаи – от Лазаров ден до Коледа.

Ще чуете и видите изпълненията на талантливите деца в ДФФ „Габровските гласчета“, Танцов състав при НЧ „Априлов- Палаузов“, ТФА „Сивек“ и ДФА „Габровче“. Час преди проявата, във фоайето на Дома на културата ще бъде разположен благотворителен базар със сувенири, картички и украшения, изработени от малчуганите на Габрово.

В края на месец септември Отделението по педиатрия в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ бе избрано сред 11 кандидатури за реализирането на проект „Светулка“ на Фондация „За Доброто“. В него се предвижда цялостна трансформация на отделението през 2026 година. С 10 стаи с 1 или 2 легла, самостоятелни бани и санитарни възли, обособени пространства за родителите, детски кът и визия, вдъхновена от най-габровското място- Дома на хумора и сатирата- то ще е място, в което най-малките пациенти ще получат не само медицинска грижа, но и уют в среда, максимално доближаваща се до домашната.

В Габрово историята винаги е имала особена способност да намира продължение. Така е и с проекта „Светулка“, с който се продължава делото на големия индустриалец и благодетел Пенчо Семов, чийто девиз „Любов, труд и постоянство“ води целия ни град.

Средствата от продажбата на „Старопиталището“ на Пенчо Семов областната болница ще вложи, за да създаде място за грижа- този път за най-малките габровци. С проекта „Светулка“ Фондация „За Доброто“ цели да осигури условия, в които лечението се случва с повече спокойствие, доверие и уважение. До момента по проекта са обновени из основи 10 отделения в цялата страна.

Билети за спектакъла можете да закупите от касата на Драматичен театър Габрово, на място в деня на концерта, или онлайн на https://entase.to/z64.

Зареди още

Култура

Преди 100 години в Габрово е открит паметникът на загиналите във войните

Published

on

Паметникът, край който са преминавали ежедневно поколения габровци, пред бившата Консултативна поликлиника, е открит точно преди 100 години, на 22 ноември 1925 г. (в някои източници се посочва датата 25 ноем.). Той е издигнат със средства на Дружество „Инвалид“ – Габрово. В устава на Дружеството, запазен в Държавен архив – Габрово четем:
„Дружество „Инвалид“ има за цел: да подпомага материално и морално своите членове; … да се грижи за настаняване безработните из средата на инвалидите, вдовиците, сираците и родителите членове на дружеството на подходяща работа, а децата в училища, пансиони и др. подобни;.. да участвува във всички благотворителни обществени прояви и в манифестации, които имат за цел манифестиране култа към родните герои..“

Габровското дружество отива отвъд манифестирането на култ, почит и др. подобни действия към падналите герои, като успява да финансира изграждането на един много въздействащ паметник в тяхна чест. Средствата на организацията се събират от встъпителен и ежемесечен членски внос, доброволни пожертвования, лихви от капитали и др.

На свое заседание Габровско градско общинско управление с протокол № 21 от 27 юли 1925 г. взема решение, с което уважава постъпилата молба на Дружеството и приема да му се предостави място в м. „Падало“ (днес част от Габрово) за изграждане на паметник за загиналите във войните за национално обединение през 1912-1913 и 1915-1918 г.

Паметникът е изразителен в художествено отношение и е първия паметник с барелефи, издигнат в Габрово. Изработен е от бял врачански камък. Надписът му гласи: „На скъпите другари, паднали в войните за обединението на българското племе 1912-1913 и 15-18 г.“. Барелефите представляват следните три сцени: Първата на гроба на убит войник плачат баща, майка и дете; на втората – вдовица плаче с рожбата си. В третата сцена са представени двама инвалиди с липсващи крайници. Негов автор е проф. Марин Василев. Той е един от основоположниците на скулптурното изкуство в Следосвобожденска България, заедно с Жеко Спиридонов и Борис Шатц. Той е един от първите българи след Освобождението, с академично образование, след като завършва Академия за изобразителни изкуства в Мюнхен. Автор е на паметници на редица забележителни българи. По изпълнението на паметника работи и габровския скулптор Иван Начев.

От запазените статии на краеведа Илия Габровски научаваме, че инициатор за издигане на паметника е габровския учител Христо Аврамов. Пак според Габровски, на откриването му, в присъствието на политика и бъдещ министър-председател Андрей Ляпчев, учителя Аврамов казва: „Нашият войник достойно изпълни патриотичния си дълг към родината по кървавите бранни поля, но нашите дипломати я проиграха на зелената маса“. Представените снимки и информация се съхраняват във фондове от личен и учрежденски произход в Държавен архив – Габрово.

Автор:
Цветомира Койчева – началник на отдел „Държавен архив“ – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица