

Новини
Две дванадесетокласнички от НАГ участваха в международен обмен
В края на месец ноември две момичета, възпитанички на Националната Априловска гимназия, взеха участие в обмен по програмата Еразъм+, на тема „Безопасността на движението“. Виктория Гергова и Елис Осман от 12 „Д“ клас прекараха седмица на интересни дискусии и лидерски обучения в Кипър, заедно с младежи от цяла Европа.
Програмата дава възможност на момичетата да развиват своите езикови и комуникативни умения в една приятелска и мотивираща среда.
За своето международно приключение, за пътешествията и новите приятелства по пътя, дванадесетокласничките разговаряха с Христиана Стойчева и Илина Таскова, участници в Клуба по „Журналистика“ към НАГ, пред които те споделиха своите впечатления от пребиваването им в средиземноморската островна държава.

Елис разбира за Еразъм+ чрез нейна приятелка, която вече е участвала в няколко проекта, докато при Вики ситуацията е била много забавна. „Преди по-малко от два месеца, моя близка приятелка ми се обади по телефона с думите: „Вики, ходи ли ти се в Унгария?“. Бях малко стъписана, но след милионите въпроси, които зададох и милионите отговори, които получих, разбрах за Еразъм. Разбира се, програмата Еразъм+ е светлинни години по-хубава, отколкото ми беше описана…“, разказва Виктория.
Според нея хубавото на Еразъм+ е, че всеки може да участва. Не се изисква да минеш някакъв тест, за да те одобрят, или пък да си по-квалифициран по дадена тема. „Трябва само да си бърз с кандидатстването, тъй като обикновено посочват определен брой участници, които търсят от всяка държава и ако местата са вече запълнени, няма как да те одобрят. Единственото условие е, тъй като все пак е международен обмен, да се владее език, т.е. английски, не перфектно, разбира се. Има някои проекти, обаче, които не изискват да се знае английски, но, ако нямате знанията, аз лично не препоръчвам да ходите, тъй като губите доста голяма част от цялото преживяване“, споделя още Вики.
По думите на Елис не се изискват специални умения или качества, за да присъстваш на проект от Еразъм+. Едно от основните неща, които се изискват, е ниво на английски, което ще ти позволява да се разбираш и комуникираш с останалите участници, и да вземаш участие в проекта. „Другите качества, които се търсят, зависят от всеки проект, но те са направени така, че всеки да може да взема участие“, допълва още тя.

„Еразъм може да бъде причината да разбереш с какво искаш да се занимаваш занапред. На Еразъм-проект човек се преоткрива. Когато успешно завършиш програмата, получаваш сертификат (Youth pass) с много компетенции, които вече са част от твоето CV и вбъдеще биха били много полезни“, счита Виктория. Според нея на такива проекти, можеш да бъдеш забелязан от различни организации. Така например неин приятел от Полша ѝ споделил, че докато е бил на проект във Франция, е направил впечатление и след това му се обаждат, за да бъде поканен за координатор в други проекти и в момента той се занимава с това. „А да не говорим и за десетките покани, които получаваш да посетиш новите си приятели в държавите им… Възможностите са наистина много“, допълва още тя.
Елис е на мнение, че личностното развитие, което програмата предоставя, е голямо. „Научаваш се да говориш свободно пред публика. Развиваш характера си и ставаш по-общителен. Притеснението за разговори с нови хора, малко по малко изчезва. Друг вид развитие има в езика. Подобрява се качеството ти и начина на говорене на английски“, споделя дванадесетокласничката.

Виктория е убедена в ползите на обмена. „Не мисля, че има качества, които да не подобряваш, когато отидеш на Еразъм проект. Аз лично подобрих английския си, чувствам се доста по-уверена, когато говоря пред аудитория. Вече ми е навик доста бързо и лесно да се сприятелявам с нови хора. Научих се да деля личното си пространство. Вече успявам без проблем да отсявам най-важната и необходима информация за дадена цел. Научих се да изслушвам хората повече и да не се напрягам толкова много покрай излишни неща. Имам чувството, че изтървам много други свои качества, които подобрих и придобих, но те са безброй, така че мисля, че ми е простено“, заявява още тя.
От своя страна Елис споделя, че чрез обмена е подобрила цялостното си общуване с нови и непознати хора, както и комуникирането и изразяването си на чужд език.
„Открих прекрасни приятели сред много от другите участници. Вече имам покана да посетя в Хърватия и Португалия, както и да пътувам из Европа с мой приятел от Кипър. Обръщам внимание, че по обмени, успяваш да създадеш много по-силна връзка с хора, за кратките 8-9 дни, докато по принцип, поне при мен, не е така, което ме води до мисълта, че по обмени нещо много магично витае във въздуха, за да се случват нещата по този начин“, каза Вики.

Думите ѝ допълни Елис, която твърди, че се променила към по-добро. „Както вече споменах, станах доста по-общителна и това притеснение да показвам истинската, странна и шумна страна на характера си пред непознати, напълно изчезна. Направих много нови приятели и се сближих доста с тях за изключително кратко време, което беше приятна изненада за мен.“
Тя оценява престоя си в Кипър по скалата от 1-10, с девет. „Настаняването беше без забележка, храната в изобилие, хората бяха просто изключителни, както участниците, които толкова ми липсват, така и организаторите, които бяха толкова отзивчиви и положително заредени. Единственото, което не ми хареса е, че не можах да остана повече“, каза още Елис.

„Всичко беше прекрасно. Кипър, като страна, много ми хареса, особено топлите температури през ноември, които ми позволиха дори да поплувам. Проектът беше нещо различно и интересно, определено научих много по темата, особено какво е положението по пътищата извън България. Домакините бяха много услужливи и отзивчиви. Храната и мястото, където бяхме настанени и прекарвахме почти цялото си време, бяха невероятни! Но всичко това взето заедно не може да се сравнява с хората, с които се сприятелих. Определено бих казала, че си намерих Приятели за живот!“, добавя от своя страна Вики.
Забавни случки по време на обмена не липсва, споделят и двете дванадесетокласнички. „Една от първите вечери, през нощта, паднах под душа, като повлякох със себе си и завесата с пръта, за който беше закачена и няколко дена по-късно. с едно от момичетата си говорехме и в даден момент тя ми каза: Чух, че преди няколко вечери някой толкова се е „почерпил“, че паднал извън ваната докато се къпел“. Да, това бях аз, но моята непохватност си идва и без „почерпки“. Много забавно беше също, когато сърбите ни показваха какво представлява традиционна сватба в родината им и едно от момчетата се появи, облечен изцяло в булчинско облекло, включително и грим. Всички много се смяхме тогава“, разказа още Виктория.

„Помня, че ни беше забранено да се къпем през нощта в басейна, а по време на целия проект се шегувахме и побутвахме един друг вечер край него, все едно ще окъпем някой с дрехите. Успяхме да останем всички сухи почти до края, но в последната нощ от проекта „имахме жертва“ от сръбския отбор, дошла от бурните емоции и празнинство. Горкото момиче на следващия ден имаше полет и капацитета на багажа ѝ беше 10 килограма, а мокрите ѝ дрехи от предната нощ може би добавяха 2-3 килограма отгоре“, спомня си с усмивка Елис.
Автори на статията:
Христиана Стойчева и Илина Таскова,
участници в Клуб по „Журналистика“ към НАГ.
Новини
Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.
На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.
На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.
Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.
В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

Новини
Музейни специалисти и библиотекари протестираха за по-високи заплати


В навечерието на празника на българската просвета и култура – 24 май, Независима синдикална федерация „Култура” към КНСБ организира символични протестни действия в културните институти в страната. До тях бе разпространена декларация с исканията на синдиката, сред които са бюджетът за култура да е в размер на 1 % от Брутния вътрешен продукт, двойно заплащане на високо квалифицираните специалисти, работещи в музеи, театри, читалища и библиотеки с цел изравняване със заплащането в образованието и промени в законодателството в сферата на културата.
Днес,23 май, в 12.00 часа служители от Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” в Габрово излязоха пред сградата в знак на солидарност с исканията за достойни възнаграждения и условия на труд.
Към протеста се присъединиха служители и синдикалисти от РЕМО „Етър”, които днес и утре протестират символично на работните си места с носене на лентички и позициониране на плакати.

От Историческия музей в Севлиево също изразяват своята подкрепа към исканията на синдиката. Очаква се в утрешния ден към протеста да се включат и други културни институти от региона.

Целта на акцията е привличане на общественото внимание към проблемите в областта на културата и алармиране на управляващите за необходимостта от предприемане на конкретни действия.



Новини
Таня Христова изпрати лично послание към габровските абитуриенти


450 са зрелостниците, които средните училища и професионални гимназии от Габрово изпратиха тържествено в майските дни. Всеки един от тях получи лично послание от кмета на Габрово Таня Христова, съобщиха от местната общинска администрация.
Личното послание до всеки завършващ дванадесетокласник гласи:
„2025 година е специална за нашия любим град Габрово. Отбелязваме 165 години от неговото обявяване за град – години на традиции, упоритост и растеж. Градът ни винаги е бил символ на креативност, амбиция и предприемачески дух, и тези качества без съмнение живеят в теб и във всички млади хора – нашето бъдеще и най-ценен ресурс на Габрово. Помни, че Габрово е много повече от място на картата на света. Габрово е дом, спомен, вдъхновение. Тук, в сърцето на България, са твоите корени, първите ти стъпки и мечти, първите големи планове и успехи. Габрово е твоята изходна точка към света, но също така е и пристан, който винаги ще те очаква… Животът може да те отведе далеч от тук и това е прекрасно! Учи, събирай знания, трупай опит, търси партньори и вдъхновение. Върни се с нови идеи, с нови перспективи и трансформирай града ни – направи го място, което отговаря на твоите мечти и нужди. Ако нещо ти липсва, ако нещо не ти харесва сега – бъди този, който ще го промени и подобри. Помни, че в сърцето на нашия град има място за теб – за мечтите ти, за пътя, който избираш и за всичко, което си и което ще бъдеш. НА ДОБЪР ЧАС!“
Абитуриентските балове в Габрово ще са в дните от 24-ти до 26-ти май включително. И през настоящата година Община Габрово е създала организация завършващите ученици да преминат тържествено по червен килим, в края на който ще ги очаква кът за снимки, тази година мястото за това ще са парадните стълби към Дома на културата “Емануил Манолов“.
Ще има музика, празнично настроение, а за успехите на ученици ще разказват водещите на събитието.
Заповядайте заедно да споделим празничната еуфория на габровските абитуриенти:
24.05.2025 г.
Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
Национална Априловска гимназия от 19.30 часа на площад „Възраждане“
25.05.2025 г.
Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Гюзелев“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
СУ „Отец Паисий“ от19.00 часа на площад „Възраждане“
26.05.2025 г. Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ от 18.00 часа на площад „Възраждане“
С оглед осигуряване опазване на обществения ред, сигурността на гражданите и безопасността на движението при провеждане на мероприятията са въведени следните временни ограничения: На 24, 25 и 26.05.2025г. за времето от 17.30 ч. до 21.00 ч., се ограничава движението на МПС по следния маршрут: по бул. „Априлов“ от пресечката с ул. „Възраждане“ до пресечката с ул. „Райчо Каролев“ и по ул. „Скобелевска“. Автобусите на градския транспорт по линии 2, 6 и 8 в посока кв. „Недевци“ ще се движат по утвърдения график по ул. „Юрий Венелин“.


-
Новинипреди 5 дни
От днес започва строителството на кръгово пред Централна поща
-
Новинипреди 4 дни
Липсата на храна заради априлските студове обуславя слизането на мечки по селата
-
Културапреди 5 дни
При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново
-
Културапреди 5 дни
Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий
-
Кримипреди 4 дни
Полицията предупреди за нова схема за телефонни измами!
-
Културапреди 4 дни
Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!
-
Икономикапреди 5 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 4 дни
Сребърен медал за БК „Габрово 91“ от държавното