

Култура
Проф. д-р Светла Димитрова: „Да си занаятчия в музей „Етър“ е привилегия“
Изложбата „Майсторлък за бъдещето“ бе открита в Изложбена зала 2 на музей „Етър“ в присъствието на Невена Минева, зам.–кмет по културата на Община Габрово и Ганчо Данаилов – майстор ножар и представител на Занаятчийска камара.
В изложбата са включени традиционни изделия на осемнадесет майстори, а при продължението, което ще бъде през февруари, публиката ще може да види и дизайнерските предмети, създадени от участниците в този проект.

„Пазители на традициите, които чрез своите авторски интерпретации ги съхраняват в съвременността и запазват за бъдещето“ – така кураторът на изложбата Росица Бинева описа занаятчиите при откриването на изложбата.
Директорът на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова припомни, че занаятите възникват като трети клон в стопанското развитие – след земеделието и животновъдството. Според нея хората, които ги практикуват са специални.

„За работата им се изискват специфични умения. Освен с ръцете си, работят и с главата си, за да създадат нещо, което не е само предмет на бита, но има и естетическа стойност. Да си занаятчия в музей „Етър“ е привилегия. Музеят осигурява възможност да останеш във вечността. Този проект е спечелен от музея за занаятчиите и позволява уменията им да се документират по най-добрия начин – чрез филми, чрез създаване на традиционно и творческо изделие. „Майсторлък за бъдещето“ се реализира в продължение на една година и всяка стъпка е документирана, за да остане в историята всеки от участващите майстори.“

Майсторски свидетелства при откриване на изложбата получиха Събина Хунева и Вейлада Мутафчиева. Зам.-кметът по културата Невена Минева пожела работата да бъде вдъхновение в живота им. „Пожелавам ръцете да ви служат, сърцето да ви вдъхновява, а умът да ви изненадва“, каза тя.

Ганчо Данаилов също участва във връчването на майсторските свидетелства и отправи пожелания за успешно справяне с предизвикателствата при практикуването на занаят.
Изложбата „Майсторлък за бъдещето“ е част от едноименния проект, спечелен от Община Габрово, финансиран от Министерство на културата и реализиран от екип на музей „Етър“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Кримипреди 7 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Кримипреди 7 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати