Свържи се с нас

Новини

Еразъм проектите успешно развиват професионалното образование

Published

on

В навечерието на 126-годишнина от основаването на Професионална техническа гимназия “Д-р Никола Василиади“ – Габрово – 19 декември, успешно приключиха два проекта към програма „ЕРАЗЪМ+“, за периода 2019/2020/2021г. и започна реализация на нов, одобрен и финансиран проект в сектор „Училищно образование“ за периода 1.09.2021-31.08.2022г.

На 7 и 8 декември в Благоевград се проведе Кръгла маса за потребителите на ПОО сектора, организирана от Центъра за развитие на човешките ресурси и Национален експертен екип по ПОО и ECVET (Bulgarian National VET Team) – София.

Официалната покана от страна на ЦРЧР бе към инж. Елена Илиева-Ибовска-главен учител професионална подготовка, за представяне и споделяне на добри практики на тема: „Тенденции при валидирането на самостоятелното учене при техническите специалности“, във връзка с валидирането на професиите „Компютърна техника и технологиии“, „Приложно програмиране“ и „Мехатроника“, според Европейската кредитна система за валидиране на професиите – ECVET.

Ученици от тези три специалности, получиха 5 квалификационни кредита по време на реализирането на проектите по ЕРАЗЪМ+, провеждайки производствените си практики в Германия, Лайпциг и Португалия, Брага.

Като координатор по тези проекти, инж. Елена Илиева-Ибовска и учител професионална подготовка осъществи и самото валидиране. Именно представянето на процедурата по ECVET бе високо оценено на конференцията както от ЦРЧР, така и колеги от други професионални гимназии в страната.

С реализирането на настоящия проект с код 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030629 “Нови реалности в предподаването и ученето – дигитализация, интернационализация и иновация в професионалното образование” по програма ЕРАЗЪМ+ нашето техническо училище постига три основни цели:
1. ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗАЦИЯ И МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ГИМНАЗИЯТА;
2. Повишаване квалификацията на преподавателите в техническа гимназия по отношение ефективното използване на възможностите на различни дигитални приложения за създаване на интерактивни уроци както в ОРЕС, така и при присъственото обучение
3. Подобряване на езиковите умения и компетенции по английски език на учителите Проектът за квалификация на учителите е озаглавен е “Нови реалности в предподаването и ученето – дигитализация, интернационализация и иновация в професионалното образование”. Изпращаща организация е Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“- Габрово, a партньори са Erasmus Learning ACADEMY – ELA- Bologna, ITALY и ESMOVIA – Valencia, Spain.

Приемащите организации са организации с многогодишен опит в провеждането на качествени структурирани курсове за учители от цяла Европа по КА 101и КА 102. Първата група учители вече осъществи едноседмичен курс от 13.11.2021 – 20.11.2021г. в Болоня, Италия на тема: „Открийте най-добрите приложения и инструменти за електронно, дистанционно обучение и уеб дизайн“.

Участваха г-жа Корнелия Мотова-директор на гимназията, инж. Елена Илиева-главен учител, Десимира Тодорова-старши учител по английски език и д-р Христина Денева –старши учител по физика. В отговор на нарастващите тенденции към интегриране на новите технологии и уеб платформи в образованието, бяха изучени приложения за създаване на видео уроци, интерактични онлайн инструменти за конструиране на мултимедиен урок, дигитални приложения за създаване на тестове, анкети. Чрез редица практически задачи бяха усвоени приложенията PicCollage, Weebly, Canva, Socrates, Magisto, Edpuzzle and Thinglink.

Проектът се осъществява като част от международна програма, насочена към постигане на учене през целия живот и към подкрепа на европейските политики в областта на професионалното образование и обучение. Придобитите нови знания, умения и компетенции, учителите ще ги адаптират към потребностите на всички ученици на гимназията, ще ги трансферират във всички методични обединения и специалности и ще ги приложат в бъдещи практики и политики.

Участниците в обучителния курс са сертифицирани с Europass серификати, признати от на Европейската комисия, които ще бъдат приложени за признаване на квалификационни кредити от РУО – Габрово като международна квалификация.

Втората група учители ще посети едноседмичен курс със заглавие „ИКТ за преподаване и обучение“ от 9.05.2022-13.05.2022 г. във Валенсия, Испания. Основните дейности ще са семинари по практическа методология на теми: „Защо и как да използваме ИКТ в класната стая“, „Социални медии в класната стая“, „Разработване на ресурси чрез използване на ИКТ инструменти“.

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица