

Новини
Николай Григоров призова габровци да изразят мнението си в ОбС на БСП за повишаването на такса „смет“
Неотдавна стана ясно, че предстои повишаването на един от местните налози в Габрово за 2022 г., а именно такса „Битови отпадъци“, която от 3,1 промила, през предстоящата година се предвижда да бъде 3, 6 промила. По този повод общинският съветник от БСП за България Николай Григоров изрази своето и на левицата мнение по този въпрос, който касае не само гражданите, но и битието на фирмите, функциониращи на територията на община Габрово.
За повишаването на такса „Битови отпадъци“, както и за управлението на постъпващите в общинската хазна приходи, е разговорът на журналиста Стефка Бурмова с общинския съветник и председател на групата на БСП в местния парламент Николай Григоров.

– Г-н Григоров, изразихте Вашата тревога, свързана с повишаване размера на такса „Битови отпадъци“ в Габрово. Кое е притеснителното за габровци, според Вас?
– Преди дни от ръководния екип на Общината – кмет и зам.-кмет, беше анонсирано, че общинската администрация има намерение да предложи увеличаване на един от основните източници на приходи за Общината, а именно такса „Битови отпадъци“. Това, лично аз и ние от БСП, смятаме за изключително важен въпрос, който касае всички жители на общината.
Според нас той не може да бъде заметен и гласуван между другото. Увеличаването на такса „смет“ води след себе си твърде много въпроси, свързани с цялостното функциониране на системата за управление на отпадъците, като започнем от събирането, извозването, депониране, сепариране и т.н. Това е цял комплекс от дейности, които по наше мнение, преди да се пристъпи към корекции нагоре, трябва да бъдат внимателно анализирани. И този анализ да се представи не само пред Общинския съвет на Габрово, но и пред габровската общественост, защото моментът за това увеличение, според нас, е изключително неподходящ.
– Защо считате така?
– В момент, в който цените на енергоносители, храни, лекарства, материали, услуги и т. н. поскъпват драстично, да се вдига и таксата „смет“, която пак казвам, е една от значителните приходоизточници в общината и е свързана с една от основните дейности, която тя извършва, трябва да бъде изключително добре аргументирано. Защото през годините ние сме били свидетели на това как и по какъв начин са управлявани постъпленията от такса „Битови отпадъци“, как и по какъв начин са разходвани, какви инвестиции са правени, какви дейности са извършвани. Имали сме немалко критики по начина, по който се управляват тези средства.
– Вие считате, че Общината не управлява както трябва постъпващите в местната хазна приходи?
– Всъщност, това е и част от финансовата политика на Общината. И то основната част. Сметосъбирането генерира немалък ресурс, който трябва да бъде изразходван целево за тази дейност и не може да бъда насочван в други направления. Той се събира именно заради това градът да бъде чист, отпадъците да се извозват регулярно, да се обработват и т.н.
Но принципът, който трябва да се спазва и който трябва задължително да бъде в началото на всяко едно действие, е качеството на услугата да отговаря на направените разходи. Тоест, когато харчим парите на данъкоплатците, да получаваме адекватно обслужване, адекватна услуга.
– А не контейнерите да са препълнени?
– Това е едното. Второто е въпросът за сключените договори, свързани със сепарирането в депото, да речем. Договорите, свързани с инвестиционната политика през годините, а именно закупуването на дълготрайните активи. Възникват и немалко въпроси, свързани със събираемостта, макар в нашата община тя да е относително висока – над 80 %. Години наред има субекти, които не плащат своите данъци. Така че, преди да се пристъпи към увеличаване на таксата „смет“ да се направи пълен анализ на дейностите, да се намерят всички резерви, които през годините, когато имаше достатъчно средства, са били разходвани по недостатъчно целесъобразен, според нас начин. И едва тогава да бъде внесено аргументирано това увеличаване и неговия размер. Защото сега се предлага от 3,1 промила да стане 3,6, т.е. 16,4 % увеличение.
– Казвате, че управлението на приходите е нецелесъобразно. Посочете пример, подкрепящ Вашето твърдение?
– Първият пример е свързан с електромобилите за Депото за твърди битови отпадъци, за които Общината похарчи немалка сума. Ако не се лъжа – над 100 000 лева. Разбира се, една съвсем малка част беше от доверителния екофонд. Тогава бяха направени разходи, с цел подобряването на тази услуга, а именно работата на инспекторите, които отговарят за тази дейност.
– Имаше ли ефект от този разход?
– По думите на хората, които работят там – има ефект. А по мнение на граждани – този ефект не се забелязва. Ето защо отново казвам – ако искаме да бъдем обективни, в условията на поскъпващи консумативи, материали, заплатите на хората, които се занимават със сметосъбиране и сметоизвозваве, тежък и непривлекателен труд, който трябва да бъде адекватно заплащан. Защото, ако си спомняте, преди два месеца имаше вълнения в БКС, свързан именно със заплащането на труда. Сега оттук-оттам разбираме, че има назначен управител – навярно от кмета.
Но не знаем дали този управител има разработена концепция за управлението на общинското предприятие БКС. Добре би било, едно предприятие като БКС, което е най-голямото общинско дружество, да се управлява прозрачно. Да се знае по какъв начин то ще работи. Но такова нещо няма!
Ето защо считаме, че отговорността продължава да тежи върху кмета на общината, който я пое при освобождаването на предишния управител. Така че, проблемите в това предприятие ги има, коeто трябва да се отчита. Но това, че през годините, лека-полека не е повишавана по малко таксата „смет“, изцяло е вина на сегашното ръководство на Oбщината.
Защото можеше в по-добрите години с малко, тези такси да бъдат завишавани. Има и други неща, които трябва да се анализират. Съществуват критерии, които МОСВ по Закона за отпадъците, задава, свързани със сепарирането на хартия, желязо, стъкло и т.н. и ние трябва да плащаме на министерството. И ако не изпълним тези критерии, сме заплашени да доплащаме солидни суми.
Поради това, ние не сме съгласни именно с начина, по който се постъпва. Не им прави чест на управляващите веднага след изборите да повишават таксата смет, както беше преди две години с повишаването на данък „сгради“ и данъка върху превозните средства. Защото разчитат, че догодина няма да има избори и това повишаване няма да повлияе негативно на вота. Освен това за пореден път без прецизен анализ в никакъв случай няма да се съгласим да гласуваме едно такова решение.
– Но групата на „БСП за България“ сте малцинство в Общински съвет – Габрово?
– Независимо от това, че сме малцинство, ние трябва да имаме позиция! И аз искам да призова всички граждани, които проявяват интерес по тази тема, свързана с такса „смет“, а няма някой, който да не е засегнат, да изразят своята позиция. Лично аз ще настоявам и с нашата група съветници в Общинския партиен съвет ще изработим обща позиция, с предложения по това решение и в обявения от Общината срок, ще го внесем за разглеждане.
Защото преди да се стигне до гласуване в ОбС трябва да има широка гласност за намерението на Общината, широка дискусия – да се чуят различните мнения. Защото моментът за увеличаването на таксата „смет“ е изключително неподходящ. Има фирми в Габрово, които по разчети ще плащат по няколко хиляди лева повече, отколкото това, което са плащали досега. И то, подчертавам, в една тежка ситуация за бизнеса като цяло.
– Считате ли, че по време на ограниченията, свързани с пандемията КОВИД-19, и самите граждани няма да са информирани какво става – все пак, не всеки има компютър вкъщи, за да прочете и се информира какво предстои в Габрово, не всеки излиза да си купи вестник, за да разбере какво предстои във връзка с местните данъци и такси?
– Именно поради тази причина настояваме за повече публичност, за да има възможност гражданите да получат повече информация и да заявят своята активна позиция. Защото в момента, освен КОВИД-19-пандемията, се намираме в изключително динамична политическа ситуация. Започна работа новият парламент. Тепърва ще се сглобява правителство, ще трябва да се приема държавен бюджет и т.н., събитията са изключително интензивни. И да не се окаже накрая, че когато догодина габровци получат сметките си за местните данъци ще останат изненадани и шокирани от размера им.
– Има ли опасност и Общината да остане изненадана, ако габровци не си плащат данъците догодина?
– Габровци са съвестни данъкоплатци. На фона на състоянието в страната, в нашия град има значително по-голям процент на плащане на местни данъци и такси. Не можем да обвиняваме гражданите, че не си плащат данъците. Те трябва да се издължават на местната хазна, защото от това зависи и качеството на услугата. Но когато си плащаме, трябва да получаваме и съответната равностойност като услуга. Другият голям въпрос, който до 2024 г. трябва да бъде приет в страната, е да се плаща на количество генериран отпадък, а не на данъчна оценка на сградите. Защото се наблюдава пълен парадокс – хора, които генерират съвсем малко смет, плащат високи такси за него, поради това, че живеят в централната част на града, както и в зависимост от площта на жилището им.
Подобна е ситуацията и с различните бизнес-сектори. Фирми от IT-сектора и други производства имат сгради с висока данъчна оценка, а генерират минимални количества отпадъци. Така всъщност се наказват онези, които създават иновациите и се стремят да развиват чисти производства.
Поради това е най-справедливо да се плаща, именно върху генериран отпадък. Считам, че по този въпрос отношение трябва да вземе и Националното сдружение на общините, за да се стимулират чистите производства и гражданите, които се стремят да генерират по-малко отпадъци.
Защото в условията на растящи разходи – за енергоносители, за материали и т.н., както и за увеличаването на минималната работна заплата, което се очаква след 1 януари 2022 г., повишаване размера на таксата „смет“ трябва да бъде прецизиран, аргументиран и убедително обоснован. Защото в противен случай се рискува фирмите, а и гражданите, да бъдат натоварени допълнително.
Затова считам, че е нужна адекватна държавна политика в тази посока. Да, сега фирмите се подпомагат от държавата, заради пандемията, която продължава. А затрудненията в някои важни сектори за икономиката са сериозни. Затова е от значение производителите да не се товарят допълнително на фона на продължаващата пандемична обстановка.
Важно е да има баланс и да се търсят нови решения. Но в момента говорим за конкретно за такса „смет“ в община Габрово за 2022 г. За това, което се предлага, както и за начина, по който се предлага. Всичко трябва да бъде обяснено на гражданите ясно и точно! Ето защо ние призоваваме гражданите да се обръщат към нас – в Общинския партиен съвет на БСП и като група съветници в ОбС да изразят своите виждания, конкретни предложения и критики, за да можем ние да изградим нашата аргументирана позиция, съобразена с мнението на габровци.
АВТОР: Стефка Бурмова.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Открийте възможности за кариера в „Дзалли“: традиции, иновации и стабилност в текстилната индустрия!


В един непрекъснато развиващ се свят, ние се стремим към постоянно подобрение, високо качество и грижа за хората. Именно тези принципи са в основата на дейността на „Дзалли“, водеща текстилна фирма с дългогодишна история и доказано присъствие на пазара на труда.
Защо „Дзалли“?
Ние сме повече от текстилна фабрика – ние сме екип от отдадени професионалисти. Гордеем се с висококачествените си продукти, създадени с опит, прецизност и внимание към всеки детайл. В „Дзалли“ ще откриете стабилна и сигурна работна среда, където вашият принос е важен.
Ние предлагаме:
- Мотивиращо възнаграждение
- Социални придобивки
- Стабилна работа и дългосрочна перспектива на заетост
- Работа с модерно оборудване
Кого търсим?
Търсим отговорни и мотивирани хора. Независимо дали имате опит в текстилната индустрия или сте в началото на професионалния си път, ние Ви очакваме.
Свободните работни позиции са:
- Оператор на шевна машина
- Окачествител
Присъединете се към „Дзалли“ и станете част от бъдещето на текстилната индустрия!
Молба, Автобиография и удостоверения за допълнителна квалификация можете да подадете всеки работен ден в сградата на фирмата в кв. Войново (местност Айвузов копак 1), както и онлайн: https://www.jobs.bg/company/148877.
За справки тел. 066 815346 / 066 815305.
Култура
13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево


Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.
Програма с авторско кино и международни акценти
Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.
Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.
Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.
Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.
София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.
Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.
*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.


Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
-
Кримипреди 6 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 7 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 6 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Любопитнопреди 7 дни
Горски срещи на Градище отново се превръща в базар за употребявани вещи
-
Икономикапреди 6 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Любопитнопреди 5 дни
Парад на ретро автомобили – тази събота на площад „Възраждане“
-
Новинипреди 5 дни
Боксьорът Борис Ангелов се нареди сред най-добрите в страната
-
Новинипреди 5 дни
Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина