Новини
„Янтра“ с важна победа при домакинството си на „Септември“ (видео)
Важна победа постигна отборът на „Янтра“ в 21-я кръг от първенството във Втора професионална лига. На стадион „Христо Ботев“ габровският тим надигра пряк съперник в долната половина на таблицата – Септември (Симитли), и се изкачи на 15-та позиция във временното класиране.
Макар и сериозно обезкървен заради липсата на контузени титулярни играчи, отборът на Сашо Ангелов имаше превъзходство и логично стигна до трите точки. В състава за срещата след изтърпяно наказание се завърна капитанът Петър Казаков, а Дани Гаджев изигра първия си официален мач с екипа на Янтра на стадион „Христо Ботев“.
„Янтра“ натисна своя съперник още в началото. В 5-та минута центриране на Ивайло Иванов от пряк свободен удар за малко не доведе до попадение, в 16-та пък, след недобро изчистване на бранител, Тони Иванов пробва неуспешно да прехвърли вратаря на гостите. В 21-та минута гредата помогна на тима от Симитли. Отново след центриране на Иванов от фаул, Мартин Ангелов отклони с глава, но топката се отби в левия страничен стълб на вратата, пазена от Антонио Тута. Логичното все пак се случи в края на полувремето и „Янтра“ нанесе своя удар в рамките на 5 минути. При поредното центриране на Ивайло Иванов от пряк свободен удар в 35-та минута топката се удари в ръката на Васил Божинов и реферът Красен Георгиев посочи бялата точка. Капитанът Петър Казаков реализира 11-метровия наказателен удар за 1:0. Пет минути по-късно Венци Славов направи добър пробив отляво и намери непокрития Тони Иванов в наказателното поле, който за втори път опъна мрежата зад Тута – 2:0. В последната минута на полувремето ситуацията за гостите съвсем се усложни. Втори жълт картон получи Христо Младенов и тимът от Симитли остана с 10 души за втората част.
След почивката „Янтра“ продължи да доминира и имаше възможности да увеличи аванса си. Удари на Тони Иванов и Ивайло Иванов минаха покрай вратата на Септември. В 68-та минута численото равенство на терена беше възстановено. В рамките само на седем минути Мартин Ангелов получи две официални предупреждения и също видя червения цвят на картона. Това обаче не промени особено случващото се на терена. Четири минути преди края гредата отново помогна гостите, този път след добър прехвърлящ удар на Тони Иванов.
Секунди по-късно Константин Иванов изпрати за трети път топката във вратата на Септември, но попадението му не беше зачетено заради засада. С актив от 20 точки Янтра е на 15-та позиция и дръпна с 2 на Септември, който е на 17-то място с 18 точки.
В последния мач преди зимната пауза габровският тим ще гостува на „Марек“ в Дупница. Двубоят е в събота, 11 декември.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Здравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати

В Трявна служители от Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация на белодробни болести „Царица Йоанна” излязоха на протест. Демонстрацията се проведе вчера, 10 декември, от 11.00 до 12.00 часа пред сградата на лечебното заведение.
Техните основни искания са за достойно заплащане – стартова заплата от 1 550 евро за всички специалисти по здравни грижи, нормални условия на труд и уважение към работата и квалификацията им. Те носиха лентички „Протестирам!” през целия ден.

Медицинските работници от МБАЛ „Теодосий Витанов” в Трявна също се включиха в протеста, като изпълняваха служебните си задължения, носейки лентички „Аз протестирам!”.
По този начин служителите от лечебните заведения в Трявна се присъединиха към проведените в цялата страна акции, организирани от Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, подкрепени от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.

На заседанието на НСТС на 8 декември КНСБ не подкрепи новия вариант на проектобюджета на НЗОК, от който отпаднаха първоначално предвидените средства за минимални стартови заплати. На състоялата се на 9 декември в Народното събрание комисия за първо четене на Бюджет 2026, КНСБ отново многократно настоя да се предвидят средства за увеличение на възнагражденията на заетите в сектор „Здравеопазване“.
В края на заседанието финансовият министър Теменужка Петкова се ангажира, че ще бъдат осигурени 100 млн. евро за ръст на заплатите на медицинските специалисти. КНСБ настоява за ясна и последователна политиката за увеличение на възнагражденията в здравния сектор, както и за формирането им чрез механизмите на колективното трудово договаряне.

От април 2024 г. няма съгласие за сключване на нов Отраслов КТД в нарушение на принципите на социалния диалог. ФСЗ многократно алармира, че липсата на колективен трудов договор вече втора година води не само до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения, но и до невъзможност да се получават редица социални придобивки. Синдиката апелира за възстановяване на социалния диалог за постигане на достойни възнаграждения в сектора.


Крими
Кола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово

Пътен инцидент е станал рано тази сутрин в Габрово, видя репортер на медията. Лек автомобил „Рено“, с габровска регистрация, е блъснал пресичаща на пешеходна пътека жена.
Произшествието е настъпило на ул.“Христо Смирненски“, в района на ОУ „Васил Левски“ (бившето Цанко Дюстабанов).

За инцидента потвърдиха пред „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. По данни на полицията блъсната жена е била откарана в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, с фрактури.
Пътнотранспортното е станало около 06.45 часа. На местопроизшествието има полицейски екип, който регулира пътното движени, видя още репортерът на „Габрово Нюз“.
Извършва се оглед.

Новини
Габрово излезе на втори протест

Габрово излезе за втори път на протест, с искане за оставката на правителството и срещу корупцията във всяка една сфера на обществения живот. Демонстрацията се проведе снощи, 10 декември, на площад Възраждане и премина мирно.
Протестът започна в 18.00 часа, а централният градски площад се изпълни със стотици недоволни от управлението на страната. На инсталирана видеостена на откритата сцена бяха припомнени думи и изказвания на политическите лидери на ДПС – НН Делян Пеевски, ПП ИТН Слави Трифонов и съпартийците му Тошко Йорданов и Станислав Балабанов, както думи на Бойко Борисов.
Недоволните скандираха “Оставка” и “Борисов и Пеевски вън”, носеха национални флагове и пееха песни. Протестиращите реагираха бурно на показаните кадри, изразявайки разочарование от всички участници в политическия живот. Акцията беше охранявана от значителни полицейски сили, както униформени, така и цивилни. На входа на Габрово откъм Севлиево бе изградено КПП, при което се проверяваха всички автомобили влизащи в града.
Протестът от площад Възраждане се пренесе по улиците на Габрово. Шествието традиционно премина по ул. Априловска близо до централата на ГЕРБ – Габрово, ул. Радецка, моста Игото до кръстовището пред Балкан, откъдето протестиращи започнаха да разпръскват.
След 19.00 часа протестната акция завърши. Част от демонстрантите се върнаха обратно на площад Възраждане. Според присъстващи, причината за толкова ранния час митингът да бъде прекратен е опит на представители на ПП – ДБ да политизират протеста, с което гражданите в Габрово също не са съгласни.
Две са били заявленията, подадени за протест в Община Габрово, потвърдиха от администрацията на кмета Таня Христова пред БТА – Габрово. Едното заявление е от политическите партии „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, а второто заявление е от гражданин – Георги Павлов.


-
Кримипреди 12 часаКола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово
-
Кримипреди 3 дни„Оплезен“ от пико и амфетамин габровец остана без книжка на Никулден
-
Кримипреди 3 дниПрокуратурата обяви подробности за катастрофата със загинал край Севлиево
-
Новинипреди 7 дни„Седмица на отворените враРти“ за туберкулоза през декември
-
Новинипреди 6 дниГаброво с активно участие в национален форум за майчино и детско здраве
-
Кримипреди 3 дниЗакопчаха криминално проявен, участвал в телефонна измама в Габрово
-
Новинипреди 3 дниОтличие за Йоан Велчев от престижния шахматен турнир „Бургас Оупън 2025“
-
Културапреди 3 дниПредставят книгата на Марина Ангелова






