Свържи се с нас

Новини

Всички ученици в Тревненско се връщат в клас, без ОУ „Васил Левски“

Published

on

След като стана ясно, че от понеделник – 6 декември всички ученици могат да се върнат обратно в клас при тестване веднъж седмично, от Регионалното управление на образованието в Габрово информираха, че е създадена веднага необходимата организация относно възобновяването на присъственото обучение на територията на цялата област.

“Поддържаме непрестанна връзка с директорите на учебните заведения и сме изискали от тях необходимата информация, която касае съгласието на родителите дали децата им да бъдат тествани веднъж седмично, което е определящо и за връщането на децата обратно в училище”, сподели началникът на Регионалното управление на образованието в Габрово – Георги Маринов.

Така, от понеделник в класните стаи в Средно училище “Петко Р. Славейков” в Трявна ще влязат отново 87,4% от всички ученици или всички учащи от I до XII клас без X клас.

Присъственото обучение се възобновява и за Основно училище “Проф. Пенчо Н. Райков” в Трявна – тук 87% от децата в начален и прогимназиален етап се връщат в клас без присъствието на 2 деца от VII клас и 1 от VI клас, информира директорът на учебното заведение – Виолета Иванова.

Основно училище “Васил Левски” в Плачковци, от понеделник, ще продължи с присъственото обучение само на учениците от I до IV клас. Големите ученици ще останат на онлайн обучение от вкъщи. Причината – ниският процент на съгласие на голяма част от родителите за тестване на децата.

“За ОУ “Васил Левски” – Плачковци имаме съгласието на 89% от родителите на децата в начален етап и само 32% съгласие на родителите в прогимназиален етап. Надяваме се следващата седмица да получим и тяхното съгласие, за да може и там всички да учат присъствено!” подчерта началникът на РУО-Габрово.

От Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката посочват, че присъственото обучение може да бъде възобновено в цялата страна, ако има 50% писмено съгласие на родителите децата им да бъдат веднъж седмично тествани, а учителите и непедагогическия персонал – два.  Условията се отнасят за тези общини, където нивото на заболеваемост от Covid-19 е над 250 на 100 000 души население. Пълнолетните ученици ще решават сами дали да бъдат тествани.

От МОН посочват, че учениците ще бъдат тествани в училище в началото на първия присъствен учебен ден за съответната седмица. Отсъствалите в деня за изследване ще бъдат проверявани в първия ден, в който идват на училище. Изключение се прави за децата със специални образователни потребности, които ще бъдат тествани от родителите си вкъщи.

Освободени от тестване са притежателите на зелен сертификат – документ за ваксинация, преболедуване, наличие на антитела или отрицателен резултат от лабораторно изследване.

От Регионалното управление на образованието уверяват, че има достатъчно осигурени тестове за всички ученици, учители и непедагогодически персонал и ще бъдат доставени в срок до всички учебни заведения в областта.

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица