Свържи се с нас

Новини

Учениците в област Габрово остават на дистанционно обучение

Published

on

Учениците от общините Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново продължават да се обучават от разстояние. Мерките се удължиха за Трявна и Габрово и се въведе също онлайн обучение за учащите от Дряново и Севлиево в началото на тази седмица. Това стана ясно след последното редовно заседание на Областния кризисен щаб, което се проведе онлайн.

Според последните актуални данни на Регионалната здравна инспекция в Габрово заболеваемостта от КОВИД-19 в областта продължава да поддържа високи нива и заради това се налага удължаване на мерките. Към момента заболеваемостта от коронавирусна инфекция на територията на област Габрово е 1 050 на 100 000 души население за 14-дневен период от време, което ни нарежда на 6-7 място по заболеваемост в страната, съобщи директорът на РЗИ-Габрово – д-р Николай Пенчоков.

За 14 дни назад, в община Трявна заболеваемостта е достигнала до 1 246 на 100 000 души, в община Габрово до 1 127, в община Дряново до 909 и в община Севлиево – 890. Съгласно последната заповед на министъра на здравеопазването, която бе издадена вчера и влезе в сила от днес до 30 ноември, е възможно връщането на учениците в клас в общините, където 14-дневната заболеваемост е над 500 на 100 000 население. Изискването е осигуряване на безопасна среда на обучение.

Условията включват тестване на всички деца с щадящи тестове два пъти седмично. За педагогическия и непедагогическия персонал също ще се изисква тестване, ако лицата не притежават сертификат за ваксинация, преболедуване, антигенен или PCR тест, съобщават от здравното министерство.

Вчера на извънреден брифинг, министърът на образованието и науката акад. Николай Денков обяви, че тази възможност за връщане в клас ще имат най-малките ученици от 1 до 4 клас, които в момента учат в електронна среда заради заболеваемост на общинско равнище над 750 на 100 000 души. Присъственото им обучение може да се възобнови най-рано на 10 ноември.

Освен щадящото тестване два пъти седмично, условия за връщане на учениците в клас ще бъде и съгласието на родителите. 50% от тях трябва да са дали писмено съгласие за тестването на техните деца. В общините, където 14-дневната заболеваемост е между 250 и 500 на 100 000 население, училищните власти могат да избират между два варианта – 100% присъствено обучение при осигурена безопасна среда с щадящи тестове или без тестване, но за 50% от паралелките по ред, определен от министъра на образованието.

При 14-дневна заболеваемост под 250 на 100 000 население не се изисква тестване на деца и персонал. Заповедта дава възможност присъственото обучение да започне след 8 ноември, но конкретните дати за всяко училище ще зависят от готовността за въвеждане на противоепидемичните мерки.

Допуска се присъственото обучение да се въвежда за отделни училища или дори отделни класове, в зависимост от преценката на образователните институции и създадената организация. Очаквайте повече подробности по тази тема в началото на следващата седмица.

В новата заповед се посочва още, че “зеленият” сертификат за ваксинация срещу КОВИД-19 ще бъде издаван вече 15 дни след поставяне на първата имунизационна доза, а не както беше досега веднага след ваксинирането. Има се предвид първоначалния документ, който важи само на територията на България.

Плановият прием в болниците в цялата страна се спира и се забраняват посещенията в лечебните заведения и в домовете за деца и възрастни хора. Мерките се налагат, за да се намали натиска върху здравната ни система, тъй като броя на пациентите, настанени в КОВИД – отделенията достигна вече 8 191, като 715 от тях са настанени в интензивни отделения.

Провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, обучения, симпозиуми и др. събития от този характер, както и провеждането на масови мероприятия като музикални фестивали, концерти, събори и др. могат да се провеждат, но при предоставяне на “зелен” сертификат за ваксинация, сертификат за преболедуване на коронавирус, антигенен или PCR тест от персонала, както и предоставяне на същите документи от всички посетители.

Същите изисквания се отнасят и за центрове, школи и други обекти за танцово и музикално изкуство; езикови центрове, образователни центрове и др.; музеи, галерии, кина, театри, циркови представления; фитнес центрове, спортни зали и клубове, плувни басейни и комплекси, балнеолечебни (медикъл СПА) центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове; игрални зали, казина и заведения за хранене и развлечения; търговски центрове тип МОЛ, магазини с нетна търговска площ над 300 кв. м., базари и изложения на закрито, ако искат да продължат своята дейност.

При невъзможност за осигуряване на необходимите документи, обектите следва да затворят и да преустановят своята работа.

Спортните състезания на открито с публика, организираните екскурзии и групови посещения, както и присъственото обучение във висшите учебни заведения се допускат, но отново със “зелен” сертификат, сертификат за преболедуване или документ за изследване чрез направен бърз антигенен или PCR тест.

При констатиране на тежки нарушения на въведените с тази заповед противоепидемични мерки контролните органи изпращат незабавно сигнал до прокуратурата за извършване на проверка за наличие на престъпление по чл. 355 от Наказателния кодекс. С пълния текст на заповедта може да се запознаете оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Икономика

Ново изследване открои колко е работната сила в региона

Published

on

Заетите лица, на възраст от 15 до 64 навършени години в област Габрово, са 39 хиляди. Това сочат резултатите от проведено наблюдение на Териториално статистическо бюро – Север, отдел „Статистически изследвания – Габрово“ по отношение на работната сила през миналата година.

Коефициентът на заетост на населението, в същата възрастова група, е 70.5процентни пункта. 65.4% от тях са мъжете, а 75.7% жените. В сравнение с 2022 г. коефициентът намалява с 0.7%, отчитат още от Статистиката.

През 2023 г. икономически активните лица на възраст между 15 и 64 навършени години в област Габрово са 43.0 хиляди или 77.6% от населението на същата възраст. В сравнение с 2022 година коефициентът на икономическа активност се увеличава с 0.5 процентни пункта.

Общият брой на заетите лица е 40.1 хил., от които 19.1 хил. или 47.6% са мъже, а 21.0 хил. или 52.4% са жени. Коефициентът на заетост на населението на възраст 15 и повече навършени години в областта е 47.8% (48.5% за мъжете и 47.2% за жените).

Наблюдението на работната сила във всички държави – членки на ЕС, включително и в България, се провежда в съответствие с изискванията на Регламент (EС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, и свързаните с него прилагащи регламенти на Европейската комисия в областта на статистиката на работната сила.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица