Свържи се с нас

Новини

Скулптура на Керката ще бъде открита в Деня на будителите

Published

on

Скулптурната фигура на Александър Керков – Керката, вечният музикант, ще бъде открита. Официалната церемония ще се проведе в Деня на народните будители, 1 ноември, от 10.30 часа в градинката до църквата „Успение Богородично“, информираха от Женското благотворително дружество „Майчина грижа“.

Кой е Александър Керков?
Александър Недков Керков – КЕРКАТА е една от емблемите на музикалния живот в Габрово от миналото. Той е първият български композитор на фанфарна музика. За времето от 1935 г. до 1947 г. той създава десет фанфарни музики в училищата на Габрово и околните села, които с право са наречени „ украшение и гордост на Габрово”.

Роден е на 18 август 1901 г. в Габрово. На четиринадесет години се премества в София при вуйна си Стефана Гюзелева. Иван Гюзелев – математик, физик, философ, народен представител в Първото Велико народно събрание, първи министър на просвещението е брат на майка му – негов вуйчо. Завършва основното си образование в София и като доброволец постъпва в музиката на I-ви пехотен полк, а след това в симфоничния оркестър на маестро Георги Атанасов.

През 1925 година завършва средния клас на Музикалната академия, където изучава виолончело и цугтромбон. Младият Александър Керков израства в среда, която го среща с композитори и оперни певци, които са известни имена от музикалния живот в България. Сред тях са дъщерите на Иван Гюзелев – Богдана Вулпе – първата жена оперен композитор, Олга Гюзелева – мецосопран, Донка Гюзелева – актриса и съпруга на Кръстю Сарафов, маестро Георги Атанасов, Панайот Пипков – композитор и капелмайстор, проф. Иван Цибулка и др.

През 1926 година се завръща в Габрово като свири в оркестри на немите кина „Майчина грижа” и Театъра. Основава духовата музика на Техническото училище „Д-р Никола Василиади” през 1930 година, а през 1931 година – оркестър „Джаз Керков”. Освен сериозен музикант, Керков е и голям шегобиец. Невероятен успех са имали представленията на Габровското весело театро в които той е основен организатор. Александър Керков е композитор, музикант и музикален педагог, който посвещава целия си живот на младото поколение и музиката.

Създадените от него фанфарни музики, духови и джазови оркестри все още са мил и незабравим спомен за неговите възпитаници и почитатели. Израз на интереса към личността на Александър Керков е книгата на Милка Берберова „Музикален етюд.

Първият български композитор на фанфарна музика, Александър Керков” и двата филма „Вечният музикант”, създаден от Оскар Кръстанов и „Летете с Росинант” (2007 г.) на Георги Стоев – Джеки. „Вечният музикант” е документален филм за Керков, който е получил „Златен ритон” (1980г., Пловдив) и Специална награда на журито от фестивала Лил, Франция (1980 година).

Александър Керков почива на 31.10.1987 г. в Габрово. Днес само по-възрастните габровци си спомнят за него като човека, продавал лотарийни билети и фишове на Тото 2, аранжирани с късметчета с оригинални афоризми като: „Уважавай старостта, тя е твоето бъдеще”, „Всичко е вятър, само вятърът не е вятър” и др.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Кметът Иван Иванов подписа споразумения за над 12 милиона

Published

on

Кметът на Севлиево д-р Иван Иванов подписа в Министерството на регионалното развитие и благоустройството 4 споразумения за стартиране на проекти на обща стойност 12 360 050 лв.

Първото от тях е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Основен ремонт на улици в град Севлиево“. По него ще бъдат изплатени разходи за ремонт на улиците: ”Христо Ботев”, “ П. Р. Славейков”, “Дунав“, „Стара Планина”, „Хан Аспарух“,“Генерал Скобелев“,“Д-р Стойчо Христов”, „Ген. Никола Генев”, „Свети Княз Борис I”,“Воденичарска“,“Отец Паисий“, ул. “Здравец“. Проектът е на стойност: 3 620 800,00 лева с ДДС.

Второто споразумение е за инженеринг – проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект „Реконструкция на GAB1182“ (Добромирка – Младен) с дължина 7 км., на стойност 4 209 250 лева с ДДС.

По третото споразумение ще бъде извършено проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: Реконструкция на участък от GAB1176 с дължина 2,7 км. на стойност 1 435 000,00 лева с ДДС, а четвъртото е за проектиране, изпълнение на строително-монтажни работи и упражняване на авторски надзор на обект: „Реконструкция на участък от GAB3161“ с дължина 5 км., на стойност 3 095 000,00 лева с ДДС. Това са двете части на пътя от местността “Чакала” до село Душево.

Зареди още

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Любопитно

Исторически фестивал на „Градище“ тази събота (Програма)

Published

on

Тази събота, 5 юли, местността „Градище“ над Габрово ще оживее със сцени от миналото по време на Историческия фестивал „Градище“, организиран от Регионалния исторически музей – Габрово.

Събитието отбелязва значими годишнини, сред които 165 години от обявяването на Габрово за град и 142 години от създаването на историческия музей. Програмата ще предложи на посетителите исторически възстановки, включително изграждане на походен лагер, антични ритуали и демонстрации на римската армия.

Любителите на древната култура ще могат да се включат в кулинарни и винени презентации, стрелба с лък, монетосечене и занаяти като свещолеене и дърворезба.

Един от акцентите в програмата е концертът на Теодосий Спасов и Иван Шопов от 20.00 ч., последван от светлинно шоу с дронове, което ще озари небето над Габрово.

Събитието е с вход свободен, а организаторите обещават незабравимо преживяване за всички, които искат да се докоснат до духа на миналото.

ПРОГРАМА
от 10.00 часа до 22.00 часа

Туристически пешеходен поход:
По Римския път с Travel Plus История и природа – интерпретиран пешеходен преход по Римския път Начало: Габрово (с автобус до Боженци) – в 8:30 ч.
Край: м. Градище (Габрово)
Подходящ за възрастни и за семейства с деца над 8-годишна възраст
Записването се осъществява на адрес travel.plus@abv.bg
Повече информация на: https://travel-plus.net/tours/po-rimskiya-pat-bozhenci-gabrovo/

10.00 часа – Откриване,
Исторически възстановки на живота в крепостта, с продължителност през целия ден

20.00 часа – Концерт на Теодосий Спасов и Иван Шопов, продължителност 60 минути

21.00 часа – СВЕТЛИННО ШОУ С ДРОНОВЕ, с 204 дрона

Участници:
Асоциация „Виа Претория“; Asociatia Culturala Tomis – Констанца, Румъния, свободни реконструктори и занаятчии. Общ брой на участниците – 32 души. Сдружение Via Praetoria е оборудвано с екипировка за късна античност, IV–VI век, каквато е датировката на обект Ранновизантийска крепост „Градище“.

Всеки може да се запише за участие в томбола с награди. Ще получи номер, който трябва да пази и още един, който да пусне в кутията.

В програмата на фестивала ще може да видите:
10.00 ч. Представяне на участниците и екипировката, характерна за периода IV-VI век. Изграждане на походен лагер, отряд с прилежащото цивилно селище на търговци и занаятчии, заведение за храна и напитки (по антични рецепти) и религиозни ритуали.

10.30 ч. Антични ритуали – раждане, припознаване на новороденото.

12.00 ч. Кулинарна презентация – същност и развитие на кулинарията през античността, ритуал за убиване на животно за пир, дегустация на блюда по рецепти на Апиций, Катон и Плиний Стари. Ще се приготвят дегустационни порции за минимум 70 човека.

Винена презентация – виното през късната античност, култове, начин на отглеждане на лозята, начин на приготвяне на виното, дегустация на подправени вина, приготвени по запазени рецепти.

13.30 ч. Представяне на занаяти, практикувани през Античността.

– Керамична презентация – възникване, развитие и значение на керамичния занаят, техники за изработка на керамични съдове, демонстрация на работа с крачно керамично колело;
– Свещолеене, дърворезба, монетосечене и бижутерия;
– Пазар, представяне и продажба на ръчно изработени занаятчийски продукти;
– Стрелбище и стрелба с лък. 15.00 ч. Строй и порядки в римската армия – късният римски легион.

17.00 ч. Трансформация на армията, готите в римската империя, визиготи и остроготи – от битката при Адрианопол до Теодорих Велики.

18.00 ч. Томбола с награди.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица