Свържи се с нас

Новини

Осиновиха над 100 бездомни кучета от приюта в Севлиево

Published

on

В навечерието на Международния ден за защита на животните – 4 октомври, управителят на Общинския приют за безстопанствени животни в Севлиево Марияна Бончева и експерти от общинска администрация се включиха във втората работна среща на общинските приюти за безстопанствени животни в страната.

Участие в нея взеха още ветеринарни лекари, общински експерти, секретари и заместник – кметове от общините Перник, Габрово, Дупница, Велико Търново, Павликени, Казанлък, Стара Загора, Варна, Бургас, Силистра, представители на Областната дирекция по безопасност на храните – Пловдив, и Тракийския университет – Стара Загора.

На срещата бе излъчен инициативен комитет, който се ангажира в рамките на месец октомври да проучи готовността на Общините и да подготви учредителните документи за създаване на сдружение на общините с функциониращи приюти за животни.

Очакванията към бъдещата формация са да бъдат подпомагани служителите в общинските приюти при изпълнение на техните професионални задължения, да се участва в разработването на политиките, стратегиите и практиките, свързани с овладяване на популацията от безстопанствени животни и контрола върху домашните кучета.

По време на работните заседания бяха представени редица добри практики от дейностите на приютите в България, свързани с електронната регистрация на домашните и безстопанствените кучета, успешна работа с подрастващи, провеждане на кампании, стимулиращи административната регистрация и кастрирането на домашните кучета.

Споделени бяха идеи за съвместни интересни инициативи в партньорство с доброволци и практикуващи ветеринарни лекари по места. Дискутирани бяха и законовите нормативи, които регламентират дейността на общините и приютите, несъответствията и липсата на синхронизация между тях.

В изпълнение на Програмата за намаляване популацията на бездомните кучета на Община Севлиево за м.септември 2021 г. през общинския приют за безстопанствени животни са преминали 22 кучета, от които 21 са кастрирани.

За месеца осиновените са 10. От началото на годината до момента в приюта са получили грижа и медицински манипулации 206 безстопанствени кучета от населените места в общината, от тях 162 са кастрирани, осиновените са 93, а приюта е със запълнен капацитет.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!

Published

on

От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.

Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.

Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.

И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.

Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Зареди още

Крими

Жестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година

Published

on

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за убийството на 75-годишен мъж, извършено от сина му по особено мъчителен начин и с жестокост. Тежкото криминално деяние е било извършено вчера, 29 декември, около 15.15 часа в севлиевското село Младен.

„Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 и т. 6, във вр. с чл. 115 от НК за това, че на 29.12.2025г. около 15.15 часа в с. Младен общ. Севлиево, в дома му, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено е умъртвен К.Г., на 75 години, чрез нанасяне на множество удари с нож в областта на гръдния кош, причинявайки му прободни наранявания“, посочват от прокуратурата.

Извършителят на убийството е установен. Това е 33-годишен мъж, син на убития, с когото са живеели в едно домакинство.

Предстои Окръжна прокуратура-Габрово да го привлече като обвиняем и да внесе искане в Окръжен съд-Габрово за вземане по отношение на него на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ-Севлиево. Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалия.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

Published

on

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.

Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.

При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.

Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица