Свържи се с нас

Новини

ПТГ „Д-р Никола Василиади“ изпълни производствени практики в Брага, Португалия и Лайпциг, Германия

Published

on

Проект: „Европейски алтернативи за качествено професионално образование“ – с код 2020-1-BG01-KA102-078155 към програма ЕРАЗЪМ+, Образователна мобилност за обучаеми и учители в сферата на професионалното образование и обучение (ПОО) –КА102.
Срок на проекта: 01.06.2020-31.09.2021г.
Обща стойност на проекта: 71 354,00 евро
Изпращаща организация: ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово
Насочен към младите хора от професионално образование по специалностите: Компютърна техника и технологии, Приложно програмиране и Мехатроника.

Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово успешно приключи още един европейски проект по програма ЕРАЗЪМ+.

На 28 септември 2021 г., от 14.00 часа в Актовата зала на учебен корпус 2 се проведе среща на дванадесетокласници от габровската гимназия, които споделиха своите впечатления и опит от производствените си практики в Португалия и Германия със свои съученици от 11-тите класове от специалностите „Мехатроника“, „Компютърна техника и технологии“ и „Приложно програмиране“.

С настоящия проект ПТГ „Д-р Никола Василиади“ затвърди партньорството с германския партньор – Виталис и осъществи разширяване на европейското партньорство с още една европейска държава – Португалия.

Осъществена бе приемственост между различните проекти и така успешно изпълни Европейския план за развитие на гимназията. Реализираните от габровското училище предишни проекти по програма ЕРАЗЪМ+ са част от опита на гимназия по отношение на интернационализацията. Така успешно бе доразвито и подобрено качеството на професионалното образование чрез проучването и използването на европейските алтернативи, по отношение на начините и формите на професионалното обучение.

Проектът изпълнява стратегически цели, зададени в Европейския план за развитие на гимназията. Високо качество на овладените професионални знания и умения, и формиране на ключови компетентности на учениците, с цел повишена ефективност при професионалното им ориентиране в реална трудова среда и адаптивност за пазара на труда.

Професионално и успешно кариерно развитие на преподавателския състав за създаване на повишен капацитет чрез сътрудничество с институции и специалисти в ЕС, както и с участие в различни форми на мобилност.

Въвеждане в ПТГ „Д-р Василиади“ на професионално-образователни технологии, трансфер на добри европейски образователни практики и ефективно езиково, и пазарно ориентирано обучение в съответствие с бързо променящите се нужди на националната и европейската бизнес среда.

Повишаването на институционалния капацитет на гимназията чрез активно сътрудничество с европейски партньори и водещи институции в областта на професионалното образование Мобилностите дават възможност за критично обмисляне на собствените педагогически практики на учителите и са начин да се види как се правят нещата на други места, да се заемат и приложат най-подходящите модели за професионалното образование.

Извличането на тенденциите в професионалното образование и по-конкретно за приложението на дуалното обучение в различните европейски страни, е добра основа за прилагането му в ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, която от тази година е вписана в списъка на иновативните училища именно с иновацията – връзка на ПО и бизнеса чрез „Организиране по нов начин на практическото обучение в реална работна среда във фирмите партньори и промяна на формата за обучение от дневна в дуална за специалностите „Мехатроника“ и „Автотранспортна техника“.

Целта на проекта бе да се насърчи по-доброто разбиране на културните различия и осъзнаването на Европейското измерение на преподаването, подпомага учителите в процес им на обучение и подкрепя професионалното им развитие.

Мобилностите са изключително полезни за учениците. Среща с връстници от други страни помага на младите хора да обогатят междукултурни и чуждоезикови си компетенции. Времето, прекарано в чужбина, разширява гледната им точка за училището, за ежедневието в Европа и за разнообразната ѝ култура.

След успешно реализирана производствена практика участниците в проекта получиха сертификати Европас мобилност (EuroPASS Mobility), както и документ за европейската кредитна система за професионално образование и обучение (ECVET), като за втора поредна година се извършва валидиране на професиите „Компютърна техника и технологии“, „Приложно програмиране“ и „Мехатроника“ за проведените международни практики в Брага, Португалия и Шкойдиц, Германия. На всеки от учениците бяха присъдени 5 кредита за професионални компетенции и умения.

Целта е провеждане на производствена практика, заложена в учебните планове за 10-ти и 11-ти класове, през лятото на 2021г. за трите специалности: „Компютърна техника и технологии“, „Приложно програмиране“ и „Мехатроника“. Разпределението на учениците е: по 6 ученици от специалностите „Компютърна техника и технологии“ и „Приложно програмиране“ – общо 12 ученици производствена практика в Брага, Португалия. За производствена практика в Лайпциг, Германия са: 2 ученици- специалност „Компютърна техника и технологии“, 2 ученици „Приложно програмиране“ и 8 ученици „Мехатроника“ – общо 12 ученици.

Мобилност 1: Производствена практика в гр.Брага, Португалия
Продължителност на мобилността: 09.07.2021-23.07.2021г.
Приемаща организация: БрагаМобилити, гр. Брага, Португалия https://bragamobilityopen.com/
Участници:
• 11 а клас, специалност „Компютърна техника и технологии“ – 6 ученици
• 11 б клас, специалност „Приложно програмиране“ – 6 ученици

Мобилност 2: Обучение на учители в гр.Брага, Португалия
Продължителност на мобилността: 09.07.2021-16.07.2021г.
Приемаща организация: БрагаМобилити, гр. Брага, Португалия https://bragamobilityopen.com/

Мобилност 3: Производствена практика в гр.Шкойдиц, Германия
Продължителност на мобилността: 16.07.2021-30.07.2021г.
Приемаща организация: Виталис –гр. Лайпциг, Шкойдиц, Германия; https://www.gut-wehlitz.de/vitalis.en.html
Участници:
• 11 а клас, специалност „Компютърна техника и технологии“ – 2 ученици
• 11 б клас, специалност „Приложно програмиране“ – 2 ученици
• 10 в, 11 в класове, специалност „Мехатроника“ – 8 ученици

ПТГ „Д-р Никола Василиади“ продължава успешно да печели проекти по програма ЕРАЗЪМ+. Вече е одобрен проект с име „Нови реалности в предподаването и ученето – дигитализация, интернационализация и иновация в професионалното образование“ – код 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030629 – за новия програмен период 2021-2022г.

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица