Новини
Мартин Маринов постави национален рекорд по колоездене на писта
Невероятно представяне на Мартин Маринов на Държавния лично-отборен шампионат (ДЛОШ) по колоездене на писта в Пловдив. Без да има възможността да се подготвя на колодрум, големият талант на КК „Янтра-Исполин“ постави нов национален рекорд в дисциплината 3 километра индивидуално преследване, съобщи електронното спортно издание sport-gabrovo.com.
Новият върхов резултат при юношите старша възраст, който Мартин регистрира на писта „Колодрума“, е 3.32.74 минути. Това е с три секунди по-добро постижение от досегашния рекорд. При това възпитaникът на треньорите Даниел Петров и Светослав Чанлиев го постави поуморен, между участието си в останалите дисциплини от шампионата.
Общо 97 колоездачи от 13 професионални клуба взеха участие в най-престижното национално колоездачно състезание на писта за възрастовите трупи юноши старша възраст, мъже елит и жени.
Мартин Маринов буквално „размаза“ конкуренцията, като грабна цели 7 златни и един сребърен медал. Огромно браво за него и за съотборника му Марин Колев, който му беше основна опора в състезанието. Двамата заедно се окичиха и със златните медали в дисциплината по 2-ки „Медисън“, с което окончателно затвърдиха невероятното превъзходство на КК „Янтра – Исполин“ и на Габровската колоездачна школа.
Отсъствието на третия Мартин Христов, който е в момента е под карантина, беше единствената причина, отборът на КК „Янтра – Исполин“ да не е на първовото място и в отборните стартове.
Резултати:
1000 м – 1-ви Мартин Маринов –
3000 м – 1-ви Мартин Маринов с национален рекорд (който е на над 20 години)
– издръжливост по точки – 1-ви Мартин Маринов
– Кейрин – 1-ви Мартин Маринов
– темпови обиколки – 1-ви Мартин Маринов
– скрач – 2-ри Мартин Маринов
– Омниум – 1-ви Мартин Маринов
– Медисън – 1-ви Мартин Маринов и Марин Колев
„За пореден път, нашите момчета и треньори доказват, че въпреки липсата на Писта/Колодрум в Габрово, талантът, упоритостта и труда се възнаграждават винаги! Бъдете здрави и все по-успешни ! Габрово се гордее с Вас! Специални благодарности и на всички наши спонсори, за подкрепата и доверието!“, споделиха от КК „Янтра – Исполин“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Икономика
Нова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово

В обществения транспорт на Габрово много скоро ще се въведе нова система за електронно таксуване, която ще направи пътуването по-бързо и по-удобно за пътниците.

Вместо гласене на дребни монети и чакане за билет, таксуването ще става с безконтактна карта, информираха от местната общинска администрация. Методът е познат и лесен – пътникът ще я доближава до устройството при входа на автобуса и таксата ще се отчита веднага, подобно на плащане с банкова карта в магазин.

С въвеждането на това интегрирано цифрово решение ще се подобри ефективността на обществения транспорт, убедени са от Общината. Чрез него ще има по-бързо качване, няма да се образуват опашки и нито ще търси точна сума. Картата за всички пътувания ще бъде една, като по този начин ще се осигури по-съвременно обслужване в билетния център.

Внедряването на решението е по график, след пускането в употреба ще има и тестов период.

По време на прехода досегашните билети и карти ще останат валидни, така че никой пътник да не остане без възможност да си купи билет. Засега за пътниците не се променя нищо, а информация за това откъде и кога ще могат да се сдобият с новите карти предстои да бъде обявена.

Икономика
„Мисия 15“ на Дигитален клуб към ГТПП

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата (ГТПП) се включва в инициативата „Мисия15″. Идеята е да се помогне на поне 15 души да направят първата крачка към своите дигитални умения.
Целта на „Мисия15″ включва три основни елемента: поне 15 души от региона да се престрашат и да заявят електронен ваучер, да преминат безплатно обучение за дигитални умения и да сертифицират успешно придобитите знания.
В инициативата могат да се включат всички: родители, баби, дядовци, съседи, както и приятели, работещи и безработни хора, които ще могат по-уверено да използват технологии, електронни услуги и дигиталните възможности за връзка помежду си.
Организаторите канят габровци да изпратят своите приятели и познати в Дигиталния клуб, където ще им бъде оказано съдействие за включване в обучения за дигитални умения.
Всеки преминал обучение ще получи сертификат. Обученията са безплатни. Те се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост чрез Агенцията по заетостта.
Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата се намира на ул. „Брянска“ №30 в Габрово (сградата на НТС, партер). Клубът работи всеки ден от 09.00 до 12.00 ч. и от 13.00 до 17.00 ч. Въпроси могат да бъдат зададени на електронна поща office@chamber-gabrovo.com или на място в клуба.

Култура
Монографията „Борис Димовски“ ще бъде представена в Музея на хумора

На 17 юни, в последния ден на ретроспективната изложба „Борис Димовски – 100 години от рождението“, Музеят на хумора и сатирата ще представи монографията „Борис Димовски“, с автор изкуствоведа Красимир Илиев, куратор на експозицията.
Изданието е резултат от съвместната работа на автора и музея и има за цел да съхрани и популяризира творческото наследство на един от най-значимите български художници и карикатуристи.
Монографията проследява живота и творческия път на Борис Димовски и откроява връзката му с Габрово – град, който през 1983 г. го удостоява със званието „Почетен гражданин“.
Книгата съдържа 340 страници и над 600 изображения на карикатури, илюстрации и фотографии. Тя предлага задълбочен поглед към живота, творчеството и обществената роля на Борис Димовски – художник, чието име остава неразривно свързано с нашия град.
Борис Димовски е не само един от най-значимите български карикатуристи, но и сред хората, които заедно със Стефан Фъртунов стоят в основата на превръщането на габровския хумор в културен символ, разпознаваем далеч отвъд пределите на България.
Неговите образи и идеи продължават да живеят в символите на града и в историята на музея. Заповядайте на среща с автора Красимир Илиев – човекът, който посвети година на това да върне Борис Димовски на заслуженото му място в историята на българското изкуство.
Входът е свободен.

-
Кримипреди 6 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Кримипреди 4 дниНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Икономикапреди 6 дниДигитални треньори ще подпомагат използването на модел за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ
-
Новинипреди 5 дниЗатварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт
-
Икономикапреди 5 дниGabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово
-
Кримипреди 4 дниГДБОП задържа тревненец заради порно с деца
-
Кримипреди 4 дниДвама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка
-
Кримипреди 4 дниПолицията в Габрово проведе антитерористично учение (снимки)












