Свържи се с нас

Новини

Президентът от Шипка: Няма сила, която да спре осъзнатите хора по пътя към свободата!

Published

on

Няма сила, която да спре осъзнатите хора по пътя към свободата! Това каза президентът на Република България Румен Радев, който участва в Националните чествания на 144 години от Шипченската епопея, чиято кулминация бе днес, 21 август.

„Преди 144 години на този връх се решава изходът от Руско-турската освободителна война и съдбата на България. От тогава всяка година, поколения наред, хиляди българи от всички краища на Родината изкачват Шипка, за да отдадат почит пред паметта на онези, на които дължим свободата си.

Пета поредна година съм тук заедно с вас – на това свято място, което обединява народа ни и ни вдъхва сила, достойнство и вяра. Тук сме заедно в жегите на август и във виелиците на трети март. Има лица, които разпознавам и ръце, които стискам за пореден път. Вие ми давате силата да вървим напред. Благодаря ви от сърце!

Шипка е чутовен подвиг на българските опълченци и на руските воини, които заедно отстояха прохода – онази врата, през която влезе българската свобода. Но Шипка е и символ на онази битка, която всеки българин, без оглед на възраст, етнос и религия, води дълбоко в сърцето си. Битката между страха и смелостта, между малодушието и доблестта, между егоизма и родолюбието, в която се решава личното и националното ни бъдеще.

Нямам грам съмнение, че всички ние заедно, с общи усилия и солидарност, ще победим страха, колебанието, унинието, за да може да просперира България. Защото никой не може и няма сила, която да спре осъзнатите хора по пътя към свободата. Благодаря на всички участници в похода към върха за извървените километри, защото всяка крачка към Шипка укрепва връзката на историята ни с българския народ.

Вечна памет на героите и на нашите освободители! Да живее България!“, заяви в своето слово държавният глава Румен Радев след като прие почетния строй на Националната гвардейска част.

Сред официалните лица, уважили Честванията на връх Свети Никола, бяха още областният управител на Габрово Борислав Бончев и неговият екип Кристина Сидорова и Стилияна Тинчева, министърът на културата Велислав Минеков, посланикът на Руската федерация н.пр. Елеонора Митрофанова, народните представители от Габрово Крум Дончев и Ивелин Стоянов, кметът на Трявна Силвия Кръстева, директорът на НПМ „Шипка – Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов, политици и общественици.

Край паметника на Свободата се бяха събрали хиляди, които носеха национални трибагреници и засвидетелстваха своето уважение към героите от епичните шипченски боеве отпреди 144 години, довели до освобождението на България.

Бяха поднесени венци и цветя пред Паметника на Свободата. Великотърновският митрополит Григорий и архиерейският наместник на Габровска духовна околия протоерей Руслан Личев отслужиха заупокойна молитва за загиналите.

Преди официалната част историкът д-р Пламен Павлов изнесе открит урок за Руско – турската освободителна война.

Национално честване „Шипченска епопея“ се провежда под патронажа на Президента на Република България. Организатор е Областна администрация – Габрово със съдействието на Община Габрово, Министерство на отбраната, Национален парк – музей „Шипка – Бузлуджа“, Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Ротари клуб – Габрово, литературен сайт „Тетрадката“ и с медийната подкрепа на Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ и вестник „100 Вести“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Областният Кристина Сидорова свиква консултации за президентските избори

Published

on

Областният управител на област Габрово Кристина Сидорова свиква консултации за провеждане на изборите за президент и вицепрезидент.

Целта е да бъде избран състав на Районна избирателна комисия. Консултациите ще се проведат този петък, 28 август, от 10.00 часа в Заседателната зала на Областна администрация – Габрово.

Редът, условията и представителството за провеждане на консултациите, както и необходимите документи, са посочени в чл. 60 от Изборния кодекс и Решение № 34-ПВР от 19.08.2026г. на ЦИК.

Зареди още

Новини

Кметът на Габрово Таня Христова настоя за по-добра координация с Енергото

Published

on

Кметът на Община Габрово Таня Христова и заместник-кметът инж. Деян Дончев проведоха работна среща с представители на електроразпределителното дружество. Темата бе засилване на институционалния диалог и по-добра координация, както в кризисни ситуации, така и в ежедневната работа.

Поводът бе предстоящият зимен сезон, който изисква превантивни мерки и бърза реакция при аварии. Христова настоя за навременна информация и ясни механизми за комуникация между институциите.

На срещата бяха обсъдени проблеми, сигнализирани от кметове и кметски наместници по населените места: просеки и поддръжка на трасета, чести моментни прекъсвания на тока, компрометирани стълбове и съоръжения, трудности при връзка с националния телефон за клиенти.

Разгледани бяха и три обекта на Общината със забавяне от страна на дружеството, за които е нужна спешна реакция. Христова съобщи, че е отправила покана за среща и към ръководствата на „Енерго-Про Варна“ ЕАД и на дружеството, отговарящо за електроразпределението, с цел трайно партньорство с новото им ръководство.

Общината заявява ангажимент към устойчиво градско развитие и енергийна ефективност – цели, за които доброто взаимодействие с електроразпределителното дружество е ключово.

Зареди още

Крими

Пиян водач предизвика катастрофа на ул.“Капитан Дядо Никола“ в Габрово

Published

on

Пиян водач с лек автомобил „Тойота“ предизвика катастрофа в Габрово. Пътният инцидент е станал вчера, 23 август, около 17.00 часа на ул.“Капитан Дядо Никола“, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габроово.

По данни на полицията 54-годишният водач, който е от Габрово, е шофирал с 2,49 промила алкохол. При движение по улицата, той се ударил в задната част на лек автомобил марка „Хюндай И 20″, който предприел маневра завиване на ляво.

Пробата за алкохол на втория водач пробата е отрицателна.

54-годишният габровец е дал кръвна проба за химически анализ. По случая е образувано бързо производство за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК.

*Снимки: Симеон Петков, фейсбук.

Още един безобразно пиян водач е бил хванат отново вчера в Габрово. Часове по-късно, около 19.25 часа, на бул. Столетов, екип на полицията спрял лек автомобил „Мазда 3“, управляван от 52-годишен водач от Габрово.

При извършаната проверка за алкохол дрегерът отчел данни от 2,86 промила в количеството издишан въздух.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица