Свържи се с нас

Новини

Система за енергиен мониторинг в три общински сгради

Published

on

Модерна система за мониторинг ще следи енергийните потоци в три образователни институции от Габрово. Това са детска градина „Първи юни“ и училищата „Св. св. Кирил и Методий“ и „Васил Левски“, информира Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово.

Измервателната техника е придобита по проект, който се финансира от Националния доверителен екофонд (НДЕФ) по програма „Микропроекти за климата“.

С изградената в детското заведение интегрирана система за сграден мениджмънт ще бъдат получавани данни за потреблението на енергия в реално време, ще се осъществява контрол и оптимизация на ресурсите. ДГ „Първи юни“ е сред обектите, в които са въведени най-много мерки за енергийна ефективност, тя е единствената с фотоволтаична уредба.

В административната сграда на Община Габрово е инсталирана обща операторска станция, към която са присъединени и системите на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ и НУ „Васил Левски“ – в тях по друг проект е въведена сградна автоматизация. Така ще се наблюдават трите обекта, а в бъдеще ще могат да бъдат добавяни и други общински сгради.

Връзката между отделните системи се осъществява чрез интернет. Монтирана е полева автоматика, температурни сензори и отчитащи устройства, компютърни конфигурации, приложен софтуер и др. За работа с новата техника е проведено обучение.

Проектът е първи етап от цялостна система за енергиен мениджмънт. Очакванията са той да доведе до 33% годишна икономия на електрическа енергия, равняваща се на 40 631 киловатчаса с екологичен еквивалент спестени емисии на парникови газове от 31 тона.

Финансовата подкрепа от НДЕФ е 50 хиляди лева, а собственото финансиране е в размер на 7 900 лева. Изпълнител на дейностите е „Ню Систем“ ООД от град София.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

В Габрово се организира среща с настоящи и бъдещи родители

Published

on

На 12 ноември, 11.00 часа в залата на РЗИ – Габрово, ул. „Райчо Каролев” № 2, етаж 4, ще се проведе среща с настоящи и бъдещи родители.

Събитието е част от дейностите по Национална програма за профилактика на ротавирусните гастроентерити в Република България 2022-2025 г. Партньор на инициативата е „Училище за родители“ Габрово и Отделението по Акушерство и гинекология към МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Напълно безплатно ще имате възможност да получите качествена информация от акушер – гинеколог и педиатър, доказани специалисти с дългогодишен опит от МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Лекторите подробно ще запознаят присъстващите с препоръките за ваксинация по време на бременност, видовете ваксини за новородени и ваксинопредоствартими болести.

„Очакваме Ви! Бъдете здрави, отговорни и добре информирани за Вашето здраве и здравето на Вашите деца!“, споделят организаторите на срещата.

Зареди още

Любопитно

ЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт

Published

on

От месец септември функционира новият високо информативен сайт на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. В него ще се запознаете с историята на дружеството, започнала през далечната 1869 г. до днес, с настоящия ръководен екип, с каузите, дейностите, инициативите, проектите, изданията, изложбите, новините и последните събития, както и с партньорите.

Част от подготвената информация е на два езика: английски и немски. Като резултат от два проекта са създадени и два подсайта: „Александър Керков – Вечният музикант и чаровният зевзек“ – за първия композитор на фанфарна музика в България; Електронен пътеводител „Дарителите на Габрово“ – пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габрово.

Новият сайт на ЖБД „Майчина грижа“, можете да разгледате оттук.

Зареди още

Икономика

Нов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово

Published

on

Нов офис на Изи Пей отвори врати в Габрово. Той се намира в квартал „Трендафила“, на ул. „Тота Венкова“ 12.

Работно време:
*Понеделник – Петък – от 09.00 до 19.00 часа
*Събота – от 09.30 до 13.30 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица