Свържи се с нас

Новини

Жълт код за високи температури и повишена пожарна опасност

Published

on

Жълт код за горещо време, с максимални температури 35°-37° и умерен до голям риск за пожари е в сила за Габровска област за днес, 11 август.

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба “Пожарна безопасност и защита на населението” – Габрово се обръща с апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и юридическите лица на територията на община Габрово: Да не се допуска запалване на стърнища, слама, суха трева и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублокови и дворни пространства, както и други тревни площи!

Горимите отпадъци /клони, храсти, тревната растителност и др./ да се събират на безопасни места и да не се изгарят!

Не палете огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места! Не палете огън на открито във ветровито време и на необезопасени места!

Не изхвърляйте неизгасени угарки от цигари в горима и леснозапалима среда!

В случай на пожар Ваш дълг и задължение е да се обадите на тел. 112.

Какво да правим, ако попаднем в горски пожар?

Ако забележите признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци), е необходимо бързо да оцените обстановката – да се ориентирате за мястото на възникване на пожара, фронта и посоката на придвижване на горенето и скоростта на разпространение.

При опасност от бързо усложняване на обстановката трябва да потърсите безопасен път да напуснете района на пожара в посока обратна на вятъра или покрай езера, реки и потоци. След като избегнете първоначалната опасност, по най- бързия начин трябва да подадете съобщение за забелязания от вас пожар на тел. 112, в близка хижа или туристически пункт, в местното лесничейство или в кметството на населеното място.

Ако имате информация за хора, пребиваващи в близост до огнището на запалване, от вашето навременно и точно съобщение зависи техният живот. Ако запалването е в начална фаза, може да го потушите с пръст, пясък и тупалки от зелени клони.

Важно е да предпазите дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя, и задължително да защитите дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Валидират пощенска марка за 225 години от рождението на Колю Фичето

Published

on

По повод 225 години от рождението на Колю Фичето и проведения конкурс за пощенско-филателно издание от Министерството на транспорта и съобщенията (МТС), на 25 ноември от 13.00 часа в Исторически музей – Дряново ще бъде валидирана пощенската марка, посветена на възрожденския майстор.

През 2025 година се навършват 225 години от рождението на родения в Дряново възрожденски строител, а годишнината беше отбелязана с Национална програма, организирана от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата.

В тази връзка, дряновският музей ще бъде домакин на събитието по валидиране на пощенско-филателното издание, победител в конкурса за пощенска марка, на тема „225 години от рождението на Колю Фичето“, чийто автор е Стоян Дечев. Заедно с него на церемонията ще присъстват и представители на МТС.

След валидирането пощенската марка може да бъде закупена в деня на събитието в ИМ – Дряново.

Зареди още

Новини

Общината констатира дефекти по новия асфалт при ремонта на ул.“Христо Ботев“

Published

on

По настояване на Община Габрово започна отстраняването на неточности при асфалтирането на ул. „Христо Ботев“.

Корекциите се извършват за сметка на изпълнителя, преди да се премине към следващия етап от ремонтните дейности, за да се гарантира качествено изпълнение и дълготрайност на настилката.

Община Габрово следи внимателно процеса и предприема необходимите действия, за да осигури надеждна и безопасна инфраструктура за гражданите.

Зареди още

Новини

Възстановят спирка Рачо Ковача, преместена заради новото кръгово

Published

on

Обслужването на спирка „Рачо Ковача“ и спирката при банка ОББ, в посока Шиваров мост, ще бъде възстановено, считано от 09.00 часа утре, 20 ноември. Това информираха от Община Габрово.

Изградената временна спирка пред бившия „Дом на книгата“ ще бъде премахната, посочва още от администрацията на кмета.

Промените бяха въведени от 24 юли т.г. при стартиране строителството на новото кръгово кръстовище при бул. „Васил Априлов“ и ул. „Юрий Венелин“ пред Централната поща в Габрово.

Община Габрово благодари за разбирането и търпението по време на изпълнението на проекта.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица